Poznaj 28 faktów na temat rodzicielstwa, których nie dowiesz się z książek

Rodzicielstwo jest wspaniałe i rozwijające... Takie wnioski możemy wysnuć po przeczytaniu wielu mądrych książek. Tyle w teorii. Praktyka jednak pokazuje, że wychowywanie dziecka wymaga od nas wiele trudu i przekraczania własnych ograniczeń. I chociaż rola rodzica jest dla nas najważniejsza w życiu, to czasem –patrząc na zachowanie dzieci – załamujemy ręce. Dowiedzmy się, jakich faktów na temat bycia mamą lub tatą nie dowiesz się z książek.

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy, a niektóre odmawiają...

Dziecko zawsze grymasi

Jeśli twoje dziecko dziś ma szczególne upodobanie do jakiejś potrawy, to wcale nie musi lubić jej jutro. Grymaszenie przy jedzeniu to specjalność wielu maluchów. Dlatego nie warto się tym zbytnio przejmować.

Polecane wideo:

Zamykanie drzwi pozwoli uniknąć tłumaczeń

Zamykanie drzwi jest znacznie łatwiejsze niż tłumaczenie dziecku, co mama i tata robili na łóżku. Maluchy są bardzo ciekawskie i nie dadzą się zbyć naprędce wymyśloną bajeczką.

Ubrania brudzą się w zawrotnym tempie

Co masz zrobić dziś, zrób jutro... Nie, nie, nie! O tej zasadzie lepiej zapomnieć, szczególnie jeśli chodzi o pranie. Stosy brudnych ubrań piętrzące się obok pralki mogą naprawdę frustrować. Kiedy tylko zbierzesz kilka ciuszków, to od razu je upierz. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać w pośpiechu ubranek dla dziecka na zmianę.

Dziecko wstaje za wcześnie

Im później położysz się spać, tym wcześniej twoje dziecko wstanie. Nie szukaj wytłumaczenia tego zjawiska. Tak po prostu jest i już.

Lizak to rozwiązanie wielu problemów

Zawsze miej przy sobie lizaki. To najprostszy sposób, by zadowolić małego łakomczucha. Dzięki temu unikniesz płaczu lub krzyku w różnych miejscach publicznych.

Pocałunek leczy

Zawsze całuj miejsce po zranieniu czy uderzeniu, nawet jeśli nie ma żadnego widocznego śladu. Pocałunek to najlepszy sposób na złagodzenie bólu u dziecka.

Nożyczki to niebezpieczna zabawka

Nigdy nie zostawiaj nożyczek w dostępnym miejscu. Dorosłym czasem ciężko wyobrazić sobie, do czego maluchy mogą wykorzystać ostre przedmioty. Chwila nieuwagi rodzica i dziecko może stracić włosy lub zrobić odlotową fryzurę psu. Poza tym nożyczki w zasięgu rąk dziecka to duże ryzyko zranienia.

Długa cisza = kłopoty

Kolejna bardzo ważna zasada – nigdy nie ufaj ciszy. Jeśli twoje dziecko już od dłuższego czasu nie krzyczy, nie śpiewa i nie wydaje żadnych odgłosów, to znak, że należy go szukać. W przeciwnym razie może czekać cię wiele niespodzianek, np. odświeżone meble i ściany (czytaj: pomazane kredką lub flamastrami), posortowana biblioteczka (czytaj: powyrywane kartki z książki) i wiele, wiele innych, o których rodzicom nawet się nie śniło.

Dziecko nie słyszy "Tylko raz"

Nie spodziewaj się, że dzieci wezmą na poważnie słowa: „Tylko raz”. Jeśli mówisz maluchom, że może przejechać się na karuzeli, ale TYLKO RAZ, to możesz być przekonany, że one w ogóle nie usłyszą drugiej części zdania.

Jasne ubrania i dziecko nie powinny iść w parze

Nigdy nie noś białych ubrań, kiedy zajmujesz się dzieckiem. Plamy, które pozostaną na stroju, mogą się nigdy nie odeprać. Pielęgnacja dziecka to zadanie, do którego potrzebujesz ubrań roboczych.

Jeśli dziecku jest niedobrze, trzeba szybko reagować

Jeśli dziecko mówi, że jest mu niedobrze, masz 1,6 sekundy na przyniesienie mu miski bądź wiaderka. Tutaj liczy się czas. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego sprzątania wymiocin.

Dziecko uwielbia, gdy "próbujemy" jego dania

Kiedy twój mały kucharz poda ci plastikowe jedzenie, które sam „przyrządził”, nie odmawiaj. Udawaj, że jesz. To sprawi mu mnóstwo przyjemności.

Pieluchy są zawsze potrzebne

Dzień, w którym zapomnisz wziąć zapasowych pieluszek, będzie dniem, kiedy będziesz potrzebować ich najbardziej. Trzymaj więc kilka dodatkowych w schowku samochodowym lub w torebce. Nie lekceważ tego, bo nigdy nie wiesz, kiedy będą ci potrzebne.

Dziecko to mały plotkarz

Jeśli zdarza ci się mówić coś złego o kimś przy dziecku, wiedz, że twoja pociecha znajdzie okazję, by powtórzyć to tej osobie. Zależy ci na tym, by mieć szerokie grono znajomych? Postaraj się nie plotkować na ich temat w towarzystwie dzieci. One słyszą i rozumieją znacznie więcej, niż nam się wydaje.

Dziecko cudownie zdrowieje w gabinecie lekarskim

Twoja pociecha znów złapała przeziębienie? Prawdopodobnie, kiedy wejdziesz z nią do gabinetu lekarskiego, uciążliwe dolegliwości ustąpią jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Tort to urodzinowy must-have

Jeśli chodzi o urodziny, nie zapominaj o torcie. Urodzinowe ciasto i dziecięce przyjęcie to nierozłączna para. Tort nie musi być wymyślny, wystarczy, by był po prostu słodki. Zapracowanym mamom proponujemy kupić ciasto w cukierni.

Dziecko nie zawsze mówi, że chce mu się siku

To, że maluch nie woła siusiu, wcale nie oznacza, że nie chce się wysikać. Tak, to trochę skomplikowane, ale mając dziecko, przekonasz się, że nawet starsze dzieci w wirze zabawy zapominają o podstawowych potrzebach fizjologicznych.

Płatki zawsze lądują poza miską

Jeżeli planujesz podać dziecku na śniadanie płatki, przygotuj się na sprzątanie. Na pewno więcej płatków trafi na podłogę, niż zostanie zjedzonych.

Dziecko skutecznie opóźnia

Im bardziej jesteś spóźniony, tym wolniej porusza się dziecko. Kiedy chcesz zdążyć na umówioną wizytę do lekarza, nagle okazuje się, że maluchowi rozwiązały się sznurówki lub zaczęły go boleć nogi.

Im droższe rzeczy dla dziecka, tym szybciej się niszczą

Im droższe kupisz ubranko dla dziecka, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie ono zniszczone lub poplamione. Podobnie przedstawia się sytuacja z innymi dziecięcymi gadżetami, na które wydajesz majątek.

Zakupy lepiej robić samemu

Jeśli chcesz zrobić szybkie zakupy, nie bierz ze sobą dziecka. Wizyta w supermarkecie z pociechą to zawsze dłuższa wyprawa.

Sposób podania ma znaczenie

Jeśli chcesz, by twoje dziecko chętniej jadło, postaraj się atrakcyjnie podawać dania. Co to znaczy atrakcyjnie? Jedzenie powinno być kolorowe i mieć fantazyjne kształty. Zainwestuj w kolorowy makaron w kształcie zwierzątek, przygotuj kanapki, które będą wyglądać jak jeżyki itp.

Dziecko zawsze choruje przed ważnym wyjazdem

Wymarzona podróż rodziców i choroba dziecka zazwyczaj idą w parze – to kolejne zjawisko, które można zaobserwować, gdy ma się rodzinę. Oczywiście maluch zaczyna chorować w trakcie ostatnich przygotowań lub w samym dniu wyjazdu. Dlatego warto mieć przygotowany plan działania w takich awaryjnych sytuacjach. Miej w pogotowiu numer do zaprzyjaźnionego lekarza, uzupełnij domową apteczkę o środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci i sprawdź, czy podczas drogi będzie możliwość skorzystania z pomocy medycznej.

"Jeszcze 5 minut" tak naprawdę nic nie znaczy

Nie łudźmy się, że dziecięce 5 minut naprawdę znaczy 5 minut. Zapewne trzeba będzie znacznie dłużej czekać na to, by maluch zszedł na obiad lub poszedł się wykąpać.

Butelka z mlekiem jest najważniejsza

Jeśli dziecko upuści lub zagubi gdzieś butelkę z mlekiem, rzuć wszystko i zacznij jej szukać. Im szybciej się znajdzie, tym mniej będzie później płaczu i krzyku.

Cenne przedmioty to nie zabawka

Nigdy, przenigdy nie pozostawiaj w zasięgu ręki dziecka cennych przedmiotów. Pomysły na zabawę nigdy im się nie kończą i z pewnością nie zawahają się do nich wykorzystać twojego laptopa czy telefonu komórkowego.

Dziecko gniewa się nawet po wyjściu ze sklepu

Jeśli dziecko jest nieznośne w sklepie, nie inaczej będzie w domu. Przygotuj się na to, że będzie jeszcze gorzej. Maluch zapewne długo będzie pamiętać o zabawkach czy łakociach, które zobaczyło na sklepowej półce.

Ryż i makaron zawsze lądują na podłodze

Jeżeli przed chwilą zmyłaś podłogę, nie podawaj dziecku ryżu lub makaronu. W przeciwnym razie twoja praca pójdzie na marne.

Wychowanie dziecka to prawdziwe wyzwanie. Można do niego przygotować się, czytając książki o rodzicielstwie, jednak znacznie lepiej jest podpytać innych rodziców, dla których opieka nad dzieckiem nie jest już czarną magią. Rady zawarte w książkach mogą być pomocne lub nie, jednak dopiero życie weryfikuje nasze wyobrażenia o rodzicielstwie.

Źródło: popsugar.com

Magdalena Pietras, 12 miesięcy temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

często nie wiedzą, jak mają zareagować. Zganić skarżypytę czy ukarać dziecko, na które doniesiono? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia (...) „Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!",...

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach szkolnych (...) , np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Sztuka chwalenia, czyli w jaki sposób NIE chwalić dziecka

Wydawałoby się banalna sprawa: pochwała, każde dziecko jej potrzebuje. Jednak chwaląc nieumiejętnie wyrządzasz dużą krzywdę swojemu dziecku. Brzmi (...) ? Cokolwiek moje dziecko by nie zrobiło, było to...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jeśli twoje dziecko kłamie, ciesz się. To dobry znak

nie są złe, ba! Bardzo dobrze świadczą o rozwoju twojego dziecka. Teraz myślisz, że to ja kłamię? Ani trochę! A wszystko zaczęło się u nas od niegroźnego (...) zagościć w naszym domu.** Zastanawiałam się, czy niespełna trzylatek może...