Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Telefon komórkowy dla dziecka

Avatar placeholder
19.12.2013 14:51
Telefon komórkowy dla dziecka
Telefon komórkowy dla dziecka

Czy dziecko powinno mieć telefon komórkowy? Kiedy zdecydować się na zakup telefonu dla dziecka? Odpowiedź jest trudna. Są przeciwnicy kupowania małym dzieciom telefonów komórkowych, którzy twierdzą, że to kolejny zbędny gadget, jaki chcą mieć rozkapryszone szkraby. Twierdzą, że dzieci nie potrafią rozsądnie korzystać z telefonu, wydają zbyt dużo pieniędzy i są narażone na kradzieże ze strony starszych dzieci czy złodziei. Z kolei zwolennicy kupna dzieciom telefonów komórkowych uważają, że telefon komórkowy daje większe bezpieczeństwo dziecku – rodzic ma szansę kontrolować, gdzie aktualnie znajduje się jego pociecha i co robi. Poza tym, warto zaznajamiać dzieci od najmłodszych lat z nowinkami technologicznymi, które są obecne w naszym życiu na co dzień. O czym pamiętać, wybierając „komórkę” dla dziecka?

1. Cechy dobrego telefonu dla dziecka

Marzeniem wielu dzieci jest dostanie na prezent od rodziców telefonu komórkowego. Najlepiej, by „komórka” miała tysiąc gier, aparat fotograficzny, dostęp do Internetu i kartę pamięci. Opiekunom bardziej zależy jednak na tym, by mieć kontrolę nad kosztami i by posiadanie telefonu przez szkraba wiązało się z jego większym bezpieczeństwem. Jak pogodzić oczekiwania rodziców i dzieci? Na co zwracać uwagę podczas wyboru telefonu komórkowego dla dziecka? Dobry telefon komórkowy dla najmłodszych powinien być prosty w obsłudze, co oznacza, że maluch nie musi mieć normalnej klawiatury numerycznej – wystarczą 3-4 przyciski, by zadzwonić do mamy, taty, babci, do domu i pod numer alarmowy 112. Im mniej funkcji, tym lepiej. Przedszkolak nie musi mieć w telefonie Internetu, odtwarzacza MP3 czy aparatu fotograficznego. Najlepiej, by rodzice mogli zablokować w telefonie dziecka zbędne aplikacje.

Nie warto też inwestować w telefony z łączem Bluetooth i z podczerwienią do bezpośredniej wymiany danych. Telefon dla dziecka powinien być solidny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak upadek z wysokości, kąpiel w wodzie albo w piasku. Ponadto, należy pamiętać o wyborze „komórek” z niskim indeksem promieniowania SAR i tych, które nie są wykonane ze szkodliwych materiałów oraz nie zawierają szkodliwych substancji, np. plastyfikatorów, takich jak: ftalan dietylu czy ftalan diizodecylu. Decydując się na telefon dla dziecka, trzeba mieć świadomość potencjalnych zagrożeń. Dzieci łatwo ulegają pułapkom finansowym, nie mają wyczucia kosztów, dlatego lepiej zdecydować się na telefon na kartę niż na abonament. Posiadanie telefonu przez malucha to też większe prawdopodobieństwo dostępu do niebezpiecznych treści i ryzyko mobbingu – maluchy mogą być dręczone przez rówieśników i zastraszane, że umieszczą w Internecie kompromitujące ich zdjęcia czy filmiki. Decydując się na zakup telefonu dla dziecka, trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

2. Funkcje w telefonach dla dzieci

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

By mali użytkownicy telefonów byli bezpieczni, wielu producentów „komórek” wyposaża swoje produkty w różne dodatkowe funkcje. Pełną kontrolę rodzicielską gwarantuje możliwość zaprogramowania w telefonie dziecka tylko tych numerów, pod które dziecko może dzwonić i od których może odbierać rozmowy przychodzące. W ten sposób dziecko jest chronione w przypadku, gdyby chciała się z nim skontaktować osoba niepożądana. Zaletą telefonów dla dzieci jest proste wybieranie numerów – numer alarmowy i numery do rodziców znajdują się pod przyciskami wyboru bezpośredniego. Ponadto, telefony komórkowe dla dzieci mają funkcje SOS i „Dotarłem”. Dzięki tym funkcjom dziecko może powiadomić najbliższych, gdy dzieje się coś złego, a rodzic ma możliwość monitorowania, czy dziecko dotarło bezpiecznie do szkoły albo do kolegi.

Telefony dla dzieci muszą spełniać wiele cech ergonomicznych – są dostosowane do wielkości i kształtu dłoni malucha, mają dodatkowe wyposażenie w postaci specjalnych uchwytów albo smyczy, by maluch nie zgubił telefonu. Niektóre modele zawierają w swojej ofercie funkcje „Antyzłodziej” albo „Zdalna blokada”. Warto pamiętać o kontroli wydatków dziecka przez system pre-paid. Telefon komórkowy dla dziecka to nie zabawka, mimo iż często ma bajkowy wygląd. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu komórkowego dla naszego szkraba, bo Jaś albo Marysia z klasy już mają, zastanówmy się, czy rzeczywiście telefon komórkowy jest maluchowi potrzebny i uczulmy go, jakie zagrożenia wiążą się z faktem posiadania „komórki”. Kupujmy gadgety dla dzieciaków świadomie!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze