Zakupy dla przedszkolaka
Dziecko to taka istota, która zawsze czegoś potrzebuje. Dotyczy to również rzeczy materialnych, takich jak ubranka, zabawki, meble, buty, książki i cała masa innych rzeczy. Lista zakupów na ogół jest długa, a rodzice trzyletniego malucha świetnie o tym wiedzą. Gdy ich dziecko idzie do przedszkola, pomimo doświadczenia, mogą doznać lekkiego zawrotu głowy. Zakupy dla przedszkolaka tylko w nieznacznym stopniu ustępują tym, poprzedzającym pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Przede wszystkim dziecko nadal liczy na zabawki.
1. Wyprawka do przedszkola
Tak ważne wydarzenie, jakim jest rozpoczęcie nauki w przedszkolu wymaga odpowiedniej „oprawy”. Dzieci wprost nie mogą doczekać się, kiedy będą mogły iść z mamą lub tatą na zakupy i uczestniczyć w wyborze worka na buty czy pojemnika na drugie śniadanie. To jednak nie jedyne punkty na długiej liście zakupów. Czego potrzebuje przedszkolak? Oto niezbędne minimum:
- Wygodne ubranka. Koniecznie z naturalnych włókien. Łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania. Dresy, T-shirty, spodnie i spódniczki z gumką, itp. Na jesienne słoty i zimowe mrozy konieczne będą wygodne, nieprzemakalne i ciepłe buty oraz kurtki.
- Piżamę. Jeżeli w przedszkolu jest zwyczaj leżakowania, i konieczne jest przebranie się dziecka. Może okazać się niezbędne zakupienie małej poduszki i kocyka.
- Strój gimnastyczny. Nie w każdym przedszkolu jest wymagany. Przydaje się podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej.
- Kapcie i worek na nie. Najlepiej lekkie buty z materiału na cienkiej podeszwie, wsuwane lub zapinane na rzepy. Klapki są zakazane.
- Fartuszek do prac plastycznych. Zapobiegnie on zabrudzeniu ubranek farbą, klejem, a nawet czerwonym barszczykiem.
- Szczoteczkę do zębów, pastę i kubeczek. Jeżeli w przedszkolu dzieci będą wspólnie myć zęby.
- Pojemnik na drugie śniadanie. Może być niepotrzebny, gdy przedszkole w swoim zakresie organizuje wszystkie posiłki.
- Mały plecaczek. W końcu gdzieś trzeba schować wszystkie skarby i ulubionego misia, bez którego ani rusz.
- Spinki, gumki i opaski. To podstawowy zestaw dla małych pięknotek z długimi włosami. Będzie im zdecydowanie wygodniej, gdy włosy zostaną schludnie spięte.
- Kredki, farby, kartony, klej, bibuły i całą masę przyborów plastycznych, o ile przedszkole ich nie zapewnia w ramach czesnego.
2. Zabawki dla przedszkolaka
Gdy dziecko wróci do domu po dniu pełnym wrażeń, choćby bardzo było zmęczone, na pewno znajdzie czas na zabawę. Czterolatek potrzebuje jednak nieco bardziej skomplikowanych zabawek, niż roczne dziecko. Warto przy ich wyborze kierować się zainteresowaniami dziecka i jego życzeniami. Nie oznacza to wcale, że trzeba mu kupować wszystko, co zobaczy w reklamie lub u kolegów.
Najlepiej wcześniej jasno określić, jakie zabawki w domu nigdy nie zagoszczą, nie zapominając o sensownym umotywowaniu swego stanowiska. Dobrze jest mieć świadomość, że lalka Barbie nie zaburzy rozwoju dziecka, tak samo, jak rewolwer szeryfa nie sprawi, że dziecko wyrośnie na przestępcę. To nie zabawki są złe. Niewłaściwy może być sposób ich wykorzystania w zabawie. Tu jest miejsce na interwencję rodzica, który wytłumaczy, że nie wolno celować do ludzi i zwierząt.
Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie naśladują świat dorosłych. Czasem można im to ułatwić kupując odpowiednie zabawki. Dziewczynce może przydać się elegancki serwis kawowy, by mogła urządzą herbatki dla lalek. Chłopiec z chęcią będzie towarzyszył tacie przy naprawie cieknącego kranu z zestawem mini narzędzi u pasa. Ważne by takich „gotowców” nie było zbyt dużo. Dziecko musi rozwijać swą wyobraźnię i inwencję.
Chłopcom i dziewczynkom w wieku przedszkolnym można spokojnie podsunąć do zabawy zabawki konstrukcyjne, bardziej skomplikowane klocki i puzzle. Na rynku są również dostępne gry planszowe, zręcznościowe i edukacyjne, które wspomogą rozwój dziecka i nauczą je, czym jest rywalizacja i jak się godnie przegrywa.
3. Przedszkolak rozwija swą sprawność fizyczną
Dziecko w wieku przedszkolnym do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Spacery są jak najbardziej wskazane. Żeby jednak nie były nudne przedszkolak potrzebuje trochę sprzętu sportowego. Podstawą jest piłka. Nie musi być już lekka i miękka. Dzieci chętnie rozegrają z rodzicami mecz piłką nożną. Starszemu przedszkolakowi, który zbliża się do piątych urodzin można kupić mały zestaw paletek i lotkę do nauki gry w badmintona.
Okres pomiędzy trzecimi a piątymi urodzinami to czas, w którym maluchy odkrywają frajdę, jaką daje jazda na rowerze. Już maluch może próbować swych sił na trójkołowym rowerku. Gdy dziecko pójdzie do przedszkola, rodzice mogą pokusić się o zakup o roweru dwukołowego, wyposażonego w dodatkowe, boczne kółka. Gros dzieci świetnie sobie na nim poradzi, a niektóre jeszcze przed piątymi urodzinami zaczną jeździć tak, jak dorośli. Trzeba pamiętać, że razem z rowerem koniecznie trzeba zakupić dziecku kask. Ochrona głowy jest priorytetem.
Obecnie na rynku dostępne są specjalne rowery, które umożliwiają ćwiczenie równowagi. Mają one dwa koła i nie posiadają pedałów. Mały rowerzysta siedzi na siodełku, odpycha się nóżkami i jedzie, balansując ciałem, podpierając się, gdy trzeba, aby się nie przewrócić. Jeżeli rower się nie sprawdza można kupić hulajnogę.
Przedszkolaka warto zaopatrzyć w skakankę, gumę do skakania, huśtawkę i, jeżeli rodzice dysponują własnym podwórkiem, w zjeżdżalnię. W przypadku dzieci 3-5 letnich sprawdzają się wszelkie zabawki i urządzenia, które pozwalają im rozładować nagromadzoną energię. Gdy już się wyszaleją, na półce w pokoiku powinna czekać ciekawa książka, z pięknymi ilustracjami i odpowiednią treścią.
Życzymy udanych zakupów.