Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewelina Wilkos

Opieka nad dzieckiem – babcia

Avatar placeholder
22.09.2016 09:28
Opieka nad dzieckiem – babcia
Opieka nad dzieckiem – babcia (Zdjęcie autorstwa Seana Dreilingera / CC BY-NC-SA 2.0)

Opieka nad dzieckiem powinna być powierzona odpowiedzialnej i godnej zaufania osobie. Decyzję o tym, kto to będzie, kobieta musi podjąć, kiedy zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno zastąpić go jakimś innym. Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem? Idealnym rozwiązaniem okazuje się pomoc babci. Poza wieloma plusami oddania dziecka w ręce babci, istnieją niestety także minusy takiej opieki.

1. Mama wraca do pracy

Kobieta, zanim zdecyduje się na powrót do pracy po 16 tygodniach urlopu macierzyńskiego, powinna zastanowić się, czy jej powrót jest naprawdę konieczny. Warto porozmawiać z pracodawcą o warunkach przedłużenia urlopu macierzyńskiego lub wzięciu urlopu wychowawczego, aby pierwszy rok życia spędzić właśnie z dzieckiem.Jeśli jednak trzeba stawić się w pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, należy pomyśleć o dobrej niani dla dziecka. Matka musi być świadoma, że jej dziecko będzie przeżywało rozstanie z nią. Nowy opiekun dziecka powinien zapewnić maleństwu poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że osoby, które nie zaznały bliskości od swoich opiekunów, w późniejszym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji, boją się przywiązywać do innych. Małe dzieci warto zostawiać z kimś godnym zaufania, takim jak babcia.

2. Opieka babci nad dzieckiem

Babcia nie jest obcą osobą dla dziecka, to ktoś znany, kto kocha dziecko i dobrze się nim zaopiekuje. Niestety istnieje ryzyko, że dziecko zwiąże się bardziej z babcią niż z rodzicami. Dla malucha to prawidłowe i naturalne zachowanie, trudne zaś dla rodziców, a zwłaszcza mamy. Poza tym opieka nad dzieckiem dla kobiety po 50. roku życia może być dużym wyzwaniem i pracą ponad siły.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Poza tym często młode mamy boją się zwrócić uwagę babci, zwłaszcza jeśli są nimi teściowe. Właśnie z tych powodów warto ustalić kilka zasad (np. babcia powinna dostosować się do zasad panujących w domu wnuczka, godziny, w jakich pomoc babci jest niezbędna i przestrzegać ich itd.). Jeśli pojawią się jakieś problemy, należy je dyplomatycznie rozwiązywać i nie można nigdy krytykować babci w obecności dziecka. Mama nie powinna pozostawiać żadnych niedomówień, wszystko trzeba jasno wyjaśniać. Mama musi koniecznie zwracać uwagę, czy opieka nad dzieckiem nie jest zbyt ciężka dla babci. W takiej sytuacji trzeba porozmawiać i poszukać właściwego rozwiązania, może zaistnieje konieczność oddania dziecka do żłobka lub zatrudnienia opiekunki.

Warto dbać o utrzymywanie dobrych relacji rodzinnych i pamiętać o tym, żeby wynagradzać babcię za opiekę nad wnukiem drobnymi prezentami i dobrym słowem.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze