Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Opieka nad dzieckiem – babcia

Opieka nad dzieckiem powinna być powierzona odpowiedzialnej i godnej zaufania osobie. Decyzję o tym, kto to będzie, kobieta musi podjąć, kiedy zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno zastąpić go jakimś innym. Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem? Idealnym rozwiązaniem okazuje się pomoc babci. Poza wieloma plusami oddania dziecka w ręce babci, istnieją niestety także minusy takiej opieki.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Mama wraca do pracy

Kobieta, zanim zdecyduje się na powrót do pracy po 16 tygodniach urlopu macierzyńskiego, powinna zastanowić się, czy jej powrót jest naprawdę konieczny. Warto porozmawiać z pracodawcą o warunkach przedłużenia urlopu macierzyńskiego lub wzięciu urlopu wychowawczego, aby pierwszy rok życia spędzić właśnie z dzieckiem.Jeśli jednak trzeba stawić się w pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, należy pomyśleć o dobrej niani dla dziecka. Matka musi być świadoma, że jej dziecko będzie przeżywało rozstanie z nią. Nowy opiekun dziecka powinien zapewnić maleństwu poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że osoby, które nie zaznały bliskości od swoich opiekunów, w późniejszym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji, boją się przywiązywać do innych. Małe dzieci warto zostawiać z kimś godnym zaufania, takim jak babcia.

2. Opieka babci nad dzieckiem

Babcia nie jest obcą osobą dla dziecka, to ktoś znany, kto kocha dziecko i dobrze się nim zaopiekuje. Niestety istnieje ryzyko, że dziecko zwiąże się bardziej z babcią niż z rodzicami. Dla malucha to prawidłowe i naturalne zachowanie, trudne zaś dla rodziców, a zwłaszcza mamy. Poza tym opieka nad dzieckiem dla kobiety po 50. roku życia może być dużym wyzwaniem i pracą ponad siły.

Opieka babci
Opieka babci

Opieka nad dzieckiem sprawowana przez babcię ma wiele zalet. Jedną z największych jest to, że babcia...

zobacz galerię

Poza tym często młode mamy boją się zwrócić uwagę babci, zwłaszcza jeśli są nimi teściowe. Właśnie z tych powodów warto ustalić kilka zasad (np. babcia powinna dostosować się do zasad panujących w domu wnuczka, godziny, w jakich pomoc babci jest niezbędna i przestrzegać ich itd.). Jeśli pojawią się jakieś problemy, należy je dyplomatycznie rozwiązywać i nie można nigdy krytykować babci w obecności dziecka. Mama nie powinna pozostawiać żadnych niedomówień, wszystko trzeba jasno wyjaśniać. Mama musi koniecznie zwracać uwagę, czy opieka nad dzieckiem nie jest zbyt ciężka dla babci. W takiej sytuacji trzeba porozmawiać i poszukać właściwego rozwiązania, może zaistnieje konieczność oddania dziecka do żłobka lub zatrudnienia opiekunki.

Warto dbać o utrzymywanie dobrych relacji rodzinnych i pamiętać o tym, żeby wynagradzać babcię za opiekę nad wnukiem drobnymi prezentami i dobrym słowem.

Opieka nad dzieckiem – babcia
Opieka nad dzieckiem – babcia (Zdjęcie autorstwa Seana Dreilingera / CC BY-NC-SA 2.0)

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.