Trwa ładowanie...

Dowiedz się, dlaczego warto kupować używane ubranka

 Magdalena Pietras
31.12.2018 11:31
Dowiedz się, dlaczego warto kupować używane ubranka
Dowiedz się, dlaczego warto kupować używane ubranka (Zdjęcie ubranek / Shutterstock)

Kupowanie używanych ubrań wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy są zagorzałymi fanami takiego rozwiązania, inni wręcz przeciwnie – nigdy nie weszliby do tzw. ciuchlandu. Zdania są podzielone, jednak jedno jest pewne – nic nie zapowiada tego, by używane ubrania straciły na popularności. Niektórzy w taki sposób ubierają całą rodzinę. Dlaczego warto kupować dzieciom używane ubrania? Sprawdźmy.

spis treści

1. Oszczędność przede wszystkim

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Zmarszczki, zaczerwienienia, sucha skóra – niemowlęta nie mają skóry idealnej, ale nie oznacza to, że

zobacz galerię

Wydatki związane z przyjściem dziecka na świat są ogromne, szczególnie jeśli jest to pierwsza pociecha. Pielęgnacja dziecka wymaga nie tylko umiejętności, ale również sporej sumy pieniędzy. Pieluchy, zabawki oraz różne niezbędne akcesoria dla niemowlaka sprawiają, że nasz portfel staje się coraz chudszy. A do tego jeszcze ubranka... czasem kilka razy dziennie trzeba zmieniać maluszkowi strój. Uzupełnienie szafy dziecka wiąże się niestety ze sporymi kosztami (niektóre ubrania są nawet droższe niż te dla dorosłych). Najlepszym rozwiązaniem na ubranie malucha bez rujnowania domowego budżetu jest kupowanie używanych ubranek. Niektóre z nich będziemy mogli kupić za symboliczną złotówkę.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Stałe klientki ciuchlandów na pewno zdążyły już zauważyć, że dział dziecięcy nie jest tak oblegany jak inne. Dlatego szperając między wieszakami, na pewno uda się znaleźć coś bardzo ładnego i niezniszczonego, a przy odrobinie szczęścia możliwe będzie znalezienie ubranek z metką.

2. Bezpieczeństwo też się liczy

Po zakupieniu używanych ubranek należy je jeszcze uprać, a dopiero później ubrać w nie dziecko
Po zakupieniu używanych ubranek należy je jeszcze uprać, a dopiero później ubrać w nie dziecko

Nowe ubranka nierzadko wywołują podrażnienie skóry dziecka. Kupując te używane, możemy być przekonani, że zostały one już uprane (nawet kilka razy) i w ten sposób pozbawione szkodliwych środków chemicznych. Dzięki kilkukrotnemu praniu ciuszki są też odpowiednio zmiękczone, co oznacza, że dziecku będzie przyjemniej je nosić. Używane ubranka będą więc bezpieczniejsze dla skóry malucha.

3. Używanych nie szkoda

Dziecięce ubranka to czasem małe dzieła sztuki – są kolorowe, estetycznie skrojone, wykonane z dobrych materiałów, po prostu piękne. Dlatego zakładamy je tylko na wyjątkowe okazje, bo na co dzień po prostu szkoda ich używać. Tymczasem zanim się obejrzymy dziecko już z nich wyrasta. Jeśli kupujemy używane ubranka, nawet jeśli są bardzo ładne, to zazwyczaj nie żal nam, gdy dziecko je podrze czy ubrudzi. Poza tym, kiedy maluszek wyrośnie już z bluzeczki czy spodenek z ciuchlandu, będziemy mogli bez żalu je wyrzucić. W ten sposób nie zapchamy szafy rzeczami, których być może nigdy więcej nie użyjemy.

4. Bądź eko!

W sklepach z używaną odzieżą można znaleźć naprawdę piękne ubranka, które wyglądają jak nowe
W sklepach z używaną odzieżą można znaleźć naprawdę piękne ubranka, które wyglądają jak nowe

Kupowanie używanych ubranek to też działanie służące ochronie środowiska naturalnego. Dzięki temu, że nie nabywamy wciąż nowych ciuszków, hamujemy nieco popyt na nie. Produkowanych jest mniej rzeczy, a przez to zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska. Być może niektórzy zadają sobie teraz pytanie: Czy to ma jakikolwiek sens? Czy kupowanie przeze mnie używanych ubranek może rzeczywiście coś zmienić? Owszem, może. Jeśli każdy z nas podchodziłby lekceważąco do kwestii ekologii, ponieważ nasze działania i tak nic nie zmienią, wówczas pewnie tonęlibyśmy już w morzu śmieci. Pamiętajmy, że nawet takie drobne czynności mają znaczenie i mogą przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska.

5. Ciuszki na wyciągnięcie ręki

Wiele mam, które chciałyby powiększyć garderobę dziecka o używane ubranka, nie ma takiej możliwości, ponieważ nie mają w okolicy dobrego sklepu z używaną odzieżą lub nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wypad na zakupy. Nie zawsze przecież udaje się „złowić” coś ładnego, czasem trzeba poszperać, odwiedzić kilka sklepów z używaną odzieżą. Co w takiej sytuacji? Jeżeli nie mamy czasu na to, by chodzić po ciuchlanadach, wówczas można poszukać czegoś w sieci. Istnieje wiele stron internetowych, a nawet grup na Facebooku, gdzie można wymieniać się ciuszkami, kupować używane ubranka czy dostać coś za darmo. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

Źródło: edziecko.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze