Trwa ładowanie...

Ubrania dla wcześniaków

Oprócz problemów ze zdrowiem, mamy wcześniaków borykają się z wieloma innymi trudnościami, takimi jak dobranie rozmiaru dziecięcych ubrań, dopasowanego do wielkości maleństwa. Jeżeli jesteś świeżo upieczoną mamą wcześniaka, na pewno zdążyłaś się już przekonać, że ubrania dla noworodków są za duże na twoje dziecko. Czasami trudno jest wyznaczyć rozmiar ubrań dla dzieci urodzonych przed terminem, ponieważ wcześniaki różnią się od siebie wielkością. Istnieją specjalne sklepy z ubrankami dla wcześniaków, lecz jest ich tak mało, że wygodniej będzie zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi kompletowania garderoby malca w tradycyjnym sklepie z dziecięcymi ubraniami.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

1. Rozmiar ubrań dla wcześniaków

Zanim udasz się na zakupy, określ wilkość i wagę noworodka, a uzyskane miary zanotuj, aby przedstawić je sprzedawcy w sklepie z dziecięcymi ubraniami. W większości przypadków, wcześniak znajdujący się w szpitalu podłączony jest do aparatury medycznej, dlatego najlepiej wybierać ubranka zapinane z przodu na rzep. Doskonałym pomysłem jest również zakup koszulek rozpinanych na ramionach.

Wzrokowo oceń długość tułowia ubranek, aby upewnić się, czy nie są zbyt długie. Wybranie odpowiedniej długości tułowia jest najtrudniejszym momentem podczas zakupu garderoby dla wcześniaka. Nie wszystkie produkty szyje się według jednej miary, dlatego należy dokładnie obejrzeć śpioszki i kaftaniki przed zakupem i ocenić ich adekwatność do wzrostu noworodka.

Po minięciu planowanej daty porodu wybieraj ubranka w rozmiarze dla noworodków lub dla dzieci od 0 do 3 miesięcy. Dzięki zastosowaniu w położnictwie nowoczesnych technologii, po upływie daty rozwiązania twoje dziecko może osiągnąć, a nawet przekroczyć standardowy rozmiar noworodka. Wykorzystaj tę wiedzę, planując zakup ubranek dla niemowlaka na kolejne miesiące życia twojego maleństwa.

2. Rodzaje ubrań dla wcześniaków

Zwróć uwagę na długość rękawów ubranek. Wcześniaki zwykle mają długie, szczupłe ręce, dlatego ubranka z długim rękawem mogą nie pasować na twoje dziecko. Kaftaniki z krótkim rękawem i guzikami wzdłuż przodu lub śpioszki z rękawami na tyle długimi, aby zakryć dłonie dziecka, są doskonałym wyborem dla malca urodzonego przed terminem.

Równie ważna co długość rękawów, jest długość nogawek w śpioszkach. Jeżeli przeszkadzają ci zbyt długie nogawki dziecięcych ubrań, skorzystaj z szerokiego wyboru koszulek nocnych dla noworodków. Tego typu ubranka najczęściej wyposażone są w sznurek, po zaciśnięciu którego zamkniesz koszulkę u spodu. Na koniec owiń malca kocem dla noworodków. Świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w miękkie buciki i czapeczkę, które ogrzeją dziecko, ułatwiając zdrowy rozwój wcześniaka. W wyprawce dla dziecka po porodzie nie powinno też zabraknąć rękawiczek dla noworodków, dzięki którym malec nie podrapie skóry paznokciami.

Podczas zakupów, weź pod uwagę fakt, że przez kilka pierwszych miesięcy życia wielkość twojego dziecka znacznie wzrośnie. Z tego powodu, warto wybierać ubranka wyprodukowane z rozciągliwych materiałów lub wyposażone w przedłużacze (przedłużacze wyglądają jak dodatkowe zatrzaski, które przymocowuje się do zatrzasków umiejscowionych w dolnej partii kaftanika, dzięki czemu można przedłużyć długość tułowia w dziecięcych ubrankach). Jak widać, kupowanie ubranek dla wcześniaków często przypomina kompletowanie garderoby noworodka standardowych rozmiarów.

Patrycja Karpińska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.