Ubrania dla wcześniaków

Oprócz problemów ze zdrowiem, mamy wcześniaków borykają się z wieloma innymi trudnościami, takimi jak dobranie rozmiaru dziecięcych ubrań, dopasowanego do wielkości maleństwa. Jeżeli jesteś świeżo upieczoną mamą wcześniaka, na pewno zdążyłaś się już przekonać, że ubrania dla noworodków są za duże na twoje dziecko. Czasami trudno jest wyznaczyć rozmiar ubrań dla dzieci urodzonych przed terminem, ponieważ wcześniaki różnią się od siebie wielkością. Istnieją specjalne sklepy z ubrankami dla wcześniaków, lecz jest ich tak mało, że wygodniej będzie zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi kompletowania garderoby malca w tradycyjnym sklepie z dziecięcymi ubraniami.

Polecane wideo:

Rozmiar ubrań dla wcześniaków

Zanim udasz się na zakupy, określ wilkość i wagę noworodka, a uzyskane miary zanotuj, aby przedstawić je sprzedawcy w sklepie z dziecięcymi ubraniami. W większości przypadków, wcześniak znajdujący się w szpitalu podłączony jest do aparatury medycznej, dlatego najlepiej wybierać ubranka zapinane z przodu na rzep. Doskonałym pomysłem jest również zakup koszulek rozpinanych na ramionach.

Wzrokowo oceń długość tułowia ubranek, aby upewnić się, czy nie są zbyt długie. Wybranie odpowiedniej długości tułowia jest najtrudniejszym momentem podczas zakupu garderoby dla wcześniaka. Nie wszystkie produkty szyje się według jednej miary, dlatego należy dokładnie obejrzeć śpioszki i kaftaniki przed zakupem i ocenić ich adekwatność do wzrostu noworodka.

Po minięciu planowanej daty porodu wybieraj ubranka w rozmiarze dla noworodków lub dla dzieci od 0 do 3 miesięcy. Dzięki zastosowaniu w położnictwie nowoczesnych technologii, po upływie daty rozwiązania twoje dziecko może osiągnąć, a nawet przekroczyć standardowy rozmiar noworodka. Wykorzystaj tę wiedzę, planując zakup ubranek dla niemowlaka na kolejne miesiące życia twojego maleństwa.

Rodzaje ubrań dla wcześniaków

Zwróć uwagę na długość rękawów ubranek. Wcześniaki zwykle mają długie, szczupłe ręce, dlatego ubranka z długim rękawem mogą nie pasować na twoje dziecko. Kaftaniki z krótkim rękawem i guzikami wzdłuż przodu lub śpioszki z rękawami na tyle długimi, aby zakryć dłonie dziecka, są doskonałym wyborem dla malca urodzonego przed terminem.

Równie ważna co długość rękawów, jest długość nogawek w śpioszkach. Jeżeli przeszkadzają ci zbyt długie nogawki dziecięcych ubrań, skorzystaj z szerokiego wyboru koszulek nocnych dla noworodków. Tego typu ubranka najczęściej wyposażone są w sznurek, po zaciśnięciu którego zamkniesz koszulkę u spodu. Na koniec owiń malca kocem dla noworodków. Świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w miękkie buciki i czapeczkę, które ogrzeją dziecko, ułatwiając zdrowy rozwój wcześniaka. W wyprawce dla dziecka po porodzie nie powinno też zabraknąć rękawiczek dla noworodków, dzięki którym malec nie podrapie skóry paznokciami.

Podczas zakupów, weź pod uwagę fakt, że przez kilka pierwszych miesięcy życia wielkość twojego dziecka znacznie wzrośnie. Z tego powodu, warto wybierać ubranka wyprodukowane z rozciągliwych materiałów lub wyposażone w przedłużacze (przedłużacze wyglądają jak dodatkowe zatrzaski, które przymocowuje się do zatrzasków umiejscowionych w dolnej partii kaftanika, dzięki czemu można przedłużyć długość tułowia w dziecięcych ubrankach). Jak widać, kupowanie ubranek dla wcześniaków często przypomina kompletowanie garderoby noworodka standardowych rozmiarów.

Patrycja Karpińska

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Pielęgnacja wcześniaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja wcześniaka
Pielęgnacja wcześniaka

Smoczek dla wcześniaków

niż pozostałe noworodki, może używać smoczków podczas pobytu w szpitalu. Stosowanie smoczków dla wcześniaka przynosi wiele korzyści dla malca, dlatego warto (...) zapoznać się z zasadami wyboru odpowiednich akcesoriów dla dziecka. Zalety...

Pielęgnacja wcześniaka

Pieluchy dla wcześniaków

Pieluchy dla wcześniaków

jest wcześniakiem. Najczęściej wcześniak ma inne potrzeby, jest lżejszy i ma delikatniejszą skórę niż dziecko urodzone w terminie. Poza tym, pieluchy dla wcześniaków (...) urodzonych przed planowanym...

Pielęgnacja wcześniaka

Noworodek - wcześniak

Noworodek - wcześniak

jest wcześniakiem, gdy urodzi się między 20. a 37. tygodniem ciąży. Szansa na przeżycie pojawia się po 23. tygodniach życia wewnątrzmacicznego. Im dłużej dziecko

Pielęgnacja wcześniaka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Wybór odpowiedniego smoczka dla dziecka w dużej mierze zależy od preferencji malucha. Trudno wybrać właściwy smoczek przed narodzinami dziecka, ponieważ nie można określić ani wielkości noworodka, ani jego upodobań.

Pielęgnacja wcześniaka

Skala Brazeltona

Mimo iż niemowlęta nie mówią, przychodzą na świat z umiejętnością komunikowania się z otoczeniem za pomocą ruchów ciała, reakcji na stymulację oraz płaczu. Są to części składowe złożonego języka zachowań dziecka. W 1973 roku dr T. Berry Brazelton wraz...

Ubranka dla dzieci

Ubrania dla niemowlaka

Ubrania dla niemowlaka

Wybieranie ubranek dla niemowlaka należy do jednych z najprzyjemniejszych momentów w wychowaniu dziecka. Jest źródłem radości i przyjemności.

Ubranka dla dzieci

Modne ubrania dla dzieci

Modne ubrania dla dzieci

Małe dziewczynki uwielbiają stroić się w ubrania swoich mam. Mali chłopcy chętnie upodabniają się do swoich ojców.

Moda w ciąży

Ubrania dla ciężarnych

Ubrania dla ciężarnych

Ubrania ciążowe podkreślają zmieniającą się w czasie ciąży kobiecą figurę. Obecnie rzadko są to nieładne workowate i zwisające ciuchy w bladych kolorach.

Rozwój wcześniaka

Dotyk ma ogromne znaczenie dla wcześniaków

Dotyk ma ogromne znaczenie dla wcześniaków Odtwórz wideo

Wcześniak a dotyk Profesor Ryszard Lauterbach, jeden z najlepszych neonatologów (lekarzy zajmujacych sie noworodkami) w Polsce, mówi o tym, jak ważny (...) w rozwoju wcześniaków jest dotyk. Badania udowodniły, że maluchy...