Wzrost noworodka
Wzrost noworodka zależy od wielu czynników, m.in. od przebiegu ciąży i uwarunkowań genetycznych. Czasami na świat przychodzi całkiem długi bobas, a niekiedy malutka kruszynka. Od razu należy zaznaczyć: nie ma idealnej, wzorcowej miary dla noworodka. Każde dziecko jest inne – noworodki różnią się między sobą tak samo, jak ludzie dorośli. Za pewną normę w pomiarach wzrostu u noworodków uznaje się około 50 cm. Najlepiej przyjąć przedział wysokości: 46-55 cm.
1. Normy wzrostu dla noworodków
Nie ma przepisu na noworodka idealnych wymiarów. Istnieje jednak norma określająca wzrost dziecka po urodzeniu, przez lekarzy fachowo nazywana długością ciała noworodka. Według normy, większość noworodków urodzonych o czasie (95%) mierzy 46-55 cm wzrostu. Na świat przychodzą jednak bobaski, które sięgają nawet 60 cm, albo niewielkie kruszynki o długości 42 cm. Istnieje jednak pewna prawidłowość we wzroście noworodków: chłopcy są z reguły jakieś 5% dłużsi niż dziewczynki. Wzrost noworodka zależy w głównej mierze od genów. Niscy ludzie mają zazwyczaj małe dzieci, a potomstwo wysokich rodziców też zazwyczaj rodzi się dość pokaźne pod względem długości ciała. W dziedziczeniu wzrostu większą dominację przejawiają geny ojca niż matki. Jeśli zatem ociec dziecka jest wysoki, dziecko też ma szansę urosnąć dość wysokie.
2. Przebieg ciąży a wzrost noworodka
Na wzrost noworodka duży wpływ ma niezachwiany wzrost wewnątrzmaciczny płodu. Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, kobieta nie przechodzi żadnych poważnych chorób w czasie ciąży ani nie cierpi na permanentne dolegliwości ciążowe, rozwój prenatalny dziecka odbywa się właściwie i dziecko zwykle rodzi się pod względem długości ciała w granicach normy. Gdy jednak kobieta ma np. niepowściągliwe wymioty, to dostarcza małą ilość substancji odżywczych do organizmu płodu, co może skutkować zaburzeniami w rozwoju i wzroście dziecka w łonie matki.
Na niski wzrost noworodka wpływają również takie choroby w ciąży, jak anemia czy gestoza. Czasami za zaburzenia w rozwoju płodu odpowiada sama ciężarna. Nieprawidłowe odżywianie się, mała troska o własny stan zdrowia, stosowanie używek mogą doprowadzić do tego, że maluszek urodzi się mały i lekki. Co zaburza rozwój płodowy dziecka? Palenie papierosów, picie dużej ilości kawy, obciążenia psychiczne itp. Nieco niższe niż przeciętnie są również dzieci pochodzące z ciąży wielopłodowej. Z kolei dzieci wysokie mogą rodzić się wtedy, gdy matka w czasie ciąży cierpi na cukrzycę ciążową. Wysoki poziom glukozy we krwi działa bowiem na płód anabolicznie, stymulując wzrost i przyrost masy ciała dziecka.
3. Pomiar długości ciała noworodka
Pierwsze pomiary wzrostu i masy ciała noworodka odbywają się zazwyczaj zaraz po narodzeniu, choć w niektórych szpitalach praktykowane jest odroczone badanie dziecka, by dać możliwość kobiecie nacieszenia się maleństwem i przystawienia go do piersi. Wzrost noworodka mierzy się nie od czubka głowy do pięt, lecz inaczej – najpierw od środka główki do pupy, a potem od pupy do nóżek. Takie mierzenie wzrostu dziecka powinno się stosować do momentu, zanim maluch nie zacznie chodzić. Dlaczego w ten sposób mierzy się noworodka? Ponieważ malutkie dzieci mają podkurczone nóżki i nie wolno ich prostować. Do mierzenia wzrostu noworodka używa się elastycznego centymetra. Mierzenie dziecka na stole z podziałką można zacząć dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że nie ma cech dysplazji stawu biodrowego.