Trwa ładowanie...

Najmłodszy na świecie wcześniak wraca do domu

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 04.01.2016 17:26
Najmłodszy na świecie wcześniak wraca do domu
Najmłodszy na świecie wcześniak wraca do domu (Źródło: youtube)

Losy tej dziewczynki z zapartym tchem śledził cały świat. Uznana za jednego z najmłodszych wcześniaków na świecie, E’Layah Faith Pegues, stoczyła ciężką walkę o życie. Niebawem opuści oddział intensywnej terapii i po raz pierwszy zaśnie w domowym łóżeczku.

E’Layah  urodziła się aż o 14 tygodni przed wyznaczonym terminem, ważąc nieco ponad 280 gramów - to tyle, co kostka masła. 29 grudnia, w dniu, w którym miało dojść do planowanego porodu, w Medical Center’s Levine Children’s Hospital została zorganizowana konferencja prasowa, podczas której oficjalnie zaliczono noworodka do grona najmłodszych wcześniaków na świecie, którym udało się przeżyć. Poinformowano także, że mała pacjentka niebawem pożegna się ze szpitalną salą, która przez pierwsze trzy miesiące zastępowała jej dom. 

Dziś dziewczynka waży niemal dwa kilogramy. Z dnia na dzień jej wyniki są coraz lepsze, dlatego Megan Smith i Eric Pegues, rodzice noworodka, wierzą, że zgodnie z zapowiedziami lekarzy ich córka będzie mogła zostać wypisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Informacja o takiej możliwości to dla nich najlepszy z możliwych prezentów noworocznych.

Zobacz film: "Kiedy duża wada wzroku jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?"

 
– E’Layah  to nasze cudowne dziecko – przyznaje kobieta, która jeszcze w czasie trwania ciąży przeczuwała, że mogą pojawić się poważne problemy. Doznała bowiem dwóch udarów, zmagała się ze znacznie podwyższonym ciśnieniem i nadzwyczaj silnymi porannymi mdłościami. W sierpniu dowiedziała się, że rozwijający się w jej ciele płód przestał rosnąć. Do momentu porodu, który miał miejsce 29 września, ciężarna musiała przebywać w łóżku.

Miesiąc później lekarz poinformował kobietę, że dziecko przestało się poruszać, dlatego konieczne jest natychmiastowe wykonanie zabiegu cesarskiego cięcia. Kazał rodzicom przygotować się na najgorsze. – Nie przyjmowaliśmy tych słów do świadomości. Wiedzieliśmy, że musimy mieć nadzieję – dlatego tak brzmi drugie imię naszej córki – Nadzieja.  Nie mieliśmy zamiaru jej tracić – wspomina Megan.

Obecnie dziewczynka zdrowo rośnie. Rodzice, jak sami przyznają, modlą się o to, by nigdy nie zabrakło jej sił.

Historia E’Layah nie jest odosobniona. W 2006 roku, przed upływem 22 tygodnia ciąży, urodziła się Amillia Tylor, w  2010 roku w mediach pojawiła się informacja o narodzinach pochodzącej z Niemiec Friedy, która na świat także przyszła w 22 tygodniu. Najmniejszym uratowanym polskim wcześniakiem był Ksawery, który urodził się w styczniu 2015 roku w Krakowie, ważąc 390 gramów. Był to zaledwie 25 tydzień ciąży. Mimo że wypisano go ze szpitala w stanie bardzo dobrym, gdy ważył już ponad 3 kg, chłopiec zmarł dwa tygodnie później.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze