Trwa ładowanie...

Wyprawka dla noworodka - ubranka, artykuły higieniczne

Poród to moment, na który czekają wszyscy rodzicie. W trzecim trymestrze ciąży rodzice powinni być już zorientowani, co mają ze sobą zabrać do szpitala. Kompletowanie wyprawki dla noworodka należy rozpocząć już w siódmym miesiącu ciąży, ponieważ dziecko może przyjść na świat w każdym momencie. Dlatego należy zadbać o to, aby wszystko było już przygotowane i pod ręką.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

1. Wyprawka dla noworodka - konieczne ubranka

Należy zrobić sobie listę potrzebnych rzeczy do wyprawki dla noworodka – która z pewnością będzie długa. Dlatego z listy tej należy wybrać rzeczy, które są niezbędne w danym momencie i te, które można dokupić później.

Wyprawka dla noworodka jest sporym obciążeniem budżetu domowego, dlatego lepiej kupować rzeczy na raty. Zakupy należy robić z głową i nie wpadać w szał zakupowy. Niestety, młodzi rodzice często wpadają w pułapki producentów, którzy kuszą ich pięknymi, kolorowymi urządzeniami, zabawkami, ubrankami – które często okazują się niepotrzebne.

Co do garderoby, należy zwrócić uwagę na rozmiar kupowanych ubranek. Rodzice często kupują ubranka o najmniejszym rozmiarze, a tak naprawdę nie wiadomo do końca, ile dziecko będzie mierzyć po porodzie. Dlatego warto kupić większe rozmiary – dziecko w końcu do niego dorośnie. Również jakość tkanin jest ważna przy wyborze ubranek do wyprawki dla noworodka. Najlepiej, aby ubranka dla niemowląt były:

 • miękkie,
 • z naturalnych tkanin,
 • zakończone delikatnymi szwami,
 • bez guzików,
 • bez drapiących haftów,
 • bez uwierającego kołnierza.

Przy wyborze ubranek warto zwrócić uwagę na porę roku, kiedy dziecko się urodzi.

2. Wyprawka dla noworodka - konieczne artykuły

Najlepiej kierować się wygodą przy wyborze ubranek do wyprawki dla noworodka, a nie modą. Śpiochy powinny być łatwo rozpinane od dołu – pomaga to łatwo zmienić pieluchę. W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się jeszcze:

 • Niezbędne kosmetyki dla noworodka: krem ochronny, mydło, spirytus do pielęgnacji pępka, krem przeciw odparzeniom,
 • Ubranka dla noworodka: skarpetki, czapki, śpiochy, rękawiczki, koc, pieluchy jednorazowe,
 • miękka szczotka do włosów,
 • smoczek,
 • gumowa gruszka do nosa,
 • nożyczki z okrągłymi końcami do obcinania paznokci,
 • patyczki higieniczne.

Należy pamiętać, że ubranka dla niemowląt trzeba przed użyciem wyprać i wyprasować. Ubranka pierze się w specjalnych proszkach przeznaczonych dla dzieci. Przed zamknięciem ostatecznej listy warto poradzić się znajomych, którzy już przechodzili ten okres, co ich zdaniem powinno znaleźć się na takiej liście, a co powinno odpaść. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak czekanie na przyjście dziecka na świat.

Katarzyna Wieczorek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.