Trwa ładowanie...

Pieluchy dla noworodka

Avatar placeholder
02.10.2020 18:01
Pieluchy dla noworodka
Pieluchy dla noworodka

Wszyscy rodzice muszą zaprzyjaźnić się z pieluchami. Pozostaje tylko pytanie, jaki rodzaj wybrać – pieluchy jednorazowe, czy z tetry? Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników.

Podczas gdy jedni chwalą zalety wygodnych w użyciu pieluch jednorazowych, drudzy nie wyobrażają sobie, że ich dziecko mogłoby nosić pieluchy inne, niż tetrowe. Zanim zdecyduje się, jakie pieluchy założy się swojemu noworodkowi, warto wysłuchać argumentów przemawiających za każdą z opcji.

spis treści

1. Pieluszki jednorazowe dla noworodków

Pieluchy jednorazowe są wygodne dla dziecka i dla rodzica. Szczególnie lubiane są przez młodych tatusiów i mamusie, gdyż pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, który bardziej tradycjonalni rodzice poświęcić muszą na pranie i prasowanie tetry. Dużą zaletą jest szybkie i dokładne wchłanianie wilgoci, co przede wszystkim zapobiega podrażnieniom spowodowanym kontaktem skóry z moczem.

Zobacz film: "Przydatne gadżety dla kobiet w ciąży"

Nowoczesne modele pieluch dla noworodków posiadają także niezwykle praktyczną funkcję wchłaniania luźnego stolca. Ponadto, noszenie pieluch jednorazowych jest polecane przez pediatrów dla najmłodszych pociech, gdyż mają one korzystny wpływ na kształtowanie się bioder dziecka.

Z drugiej strony, wielu rodziców nieprawidłowo używa pieluch jednorazowych, nadto polegając na szybkim wchłanianiu wilgoci. Stosują zasadę „jeżeli jest sucho, jest w porządku” i zbyt rzadko przewijają malucha. Jednak długo noszona pielucha może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwinięcia pieluszkowego zapalenia skóry i odparzeń.

Ponadto, wskutek uszkodzenia materiału, zawarta w pieluszce substancja żelowa przyspieszająca wchłanianie moczu może się wydostać i niekorzystnie wpłynąć na delikatną skórę dziecka. U starszych szkrabów tworzy się kolejne zagrożenie, a mianowicie wygięcie nóżek, spowodowane zbytnim obciążeniem bioder. Dodatkowo, uważa się, że rzadkie przewijanie chłopców może nieść niepowołane skutki dla ich zdrowia, gdyż znacznie podwyższa się temperatura okolic moszny.

Minusem jednorazówek może być cena. Przeciętnie, noworodek potrzebuje od 8 do 10 pieluch dziennie, co miesięcznie daje nam ok. 150-180 zł. Ponadto, wielu ludzi przeciwnych stosowaniu pieluch jednorazowych przypomina o ich szkodliwym wpływie na środowisko. W odpowiedzi na ten zarzut, na rynku pojawiły się pieluchy wielorazowego użytku, wyposażone w specjalną, wyjmowaną wkładkę, którą można wyprać i zastosować ponownie. Dodatkowo, dostępne są pieluchy biodegradowalne, w większości wykonane z bawełny.

2. Pieluszki tetrowe dla noworodków

Niektórzy rodzice są wierni tetrze. Istnieje przekonanie, że uprana, wygotowana i wyprasowana pieluszka jest zdrowsza dla skóry dziecka niż sztuczna jednorazówka. Niektórzy używają tetry z konieczności, ponieważ jest po prostu tańsza. Cena pieluchy tetrowej to 2-3 zł.

Biorąc pod uwagę, że trzeba ich kupić około 40 sztuk i wymieniać co 3-4 miesiące, gdyż codzienne pranie powoduje szybkie niszczenie materiału, miesięczny koszt pieluch z tetry to 20-30 zł. Do tego dochodzą wydatki na proszek do prania. Na początku powinno się stosować specjalny dla niemowląt, który jest droższy od zwykłego i nieuczulający.

Do prania tetrowych pieluch nie powinno się dodawać płynu zmiękczającego, gdyż pogarsza on właściwości absorpcyjne tetry i może też podrażniać skórę. Trzeba uwzględnić opłaty za wodę i prąd zużyte na pranie i prasowanie pieluch. Poza tym dziecko musi mieć więcej kompletów śpioszków i kaftaników, gdyż pieluszki z tetry przemakają, oraz foliowe majteczki i podkłady pod prześcieradło. W rezultacie więc tetra jest tańsza od pieluch jednorazowych o jakieś 40-70 zł miesięcznie.

W przypadku pieluszek tetrowych u starszych niemowląt nie ma niebezpieczeństwa łukowatości nóżek. Pediatrzy zwracają także uwagę, że dzieci w tetrze nieco szybciej zaczynają korzystać z nocnika ze względu na pewną niewygodę i większą świadomość własnej fizjologii.

Tetra jednak od razu po zrobieniu przez maleństwo siusiu robi się mokra, przez co skóra dziecka narażona jest na kontakt z moczem. Jeśli rodzice w porę jej nie zmienią, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, podrażnienia i odparzenia. Ten rodzaj pieluch trudniej też utrzymać na pupie w odpowiednim ułożeniu u ruchliwego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze