Trwa ładowanie...

Stolce u noworodka

Avatar placeholder
13.03.2015 12:35
Stolce u noworodka
Stolce u noworodka

Pojawienie się na świcie nowego członka rodziny jest dla świeżo upieczonych rodziców powodem do wielu chwil radości, ale i zmartwień. Jedną z kwestii, która spędza im sen z powiek jest wygląd i częstość oddawania przez dziecko stolca. Nie są oni bowiem pewni, czym powinna się charakteryzować prawidłowa kupka noworodka. Jeśli w małej pieluszce pojawi się zielonkawa lub czarno-zielonkawa papka, nie ma powodu do zmartwień. Ponadto szybkie zmiany koloru i konsystencji kupek maluszka to także powód raczej do zadowolenia, niż do niepokoju. Oznacza to, że noworodek się rozwija.

spis treści

1. Prawidłowe stolce noworodka

Pierwsze wypróżnienie noworodka ma miejsce w pierwszej dobie po porodzie i przybiera postać tzw. smółki. Ma ona kolor od ciemnozielonego do niemalże czarnego, a stan taki wynika z przemian zachodzących w organizmie dziecka, w tym – beztlenowej przemiany żółci. Smółka jest kwintesencją substancji zgromadzonych w jelitach dziecka podczas ciąży, a w jej skład wchodzą np. wody płodowe, śluz, złuszczony nabłonek skóry oraz wszelkie substancje produkowane przez rozwijający się układ trawienny. Noworodek wydala dużą ilość smółki (5-10 dag), stąd też typowy spadek wagi, obserwowany w ciągu kilku dni po narodzinach.

Gdy dziecko zaczyna jeść mleko matki, pojawiają się tak zwane stolce przejściowe. Mają one różne zabarwienie – od zielonobrunatnych, poprzez zielono-żółte, aż po zupełnie żółte. W tego typu stolcu można zauważyć przede wszystkim ślady śluzu i niestrawiony pokarm formujący grudki. Z wyglądu są wodniste i niekiedy spienione. Na konsystencję wypróżnień dziecka wpływa wzmożona fermentacja laktozy mająca miejsce w jelicie grubym, a także siara, która dostaje się do organizmu malucha wraz z mlekiem matki i powoduje rozluźnienie stolca. Stolec przejściowy pojawia się u noworodka ok. kilku razy w ciągu dnia i prowadzi do oczyszczenia układu pokarmowego z pozostałości smółki. Dlatego też, niezwykle istotne jest jak najczęstsze karmienie dziecka w początkowym etapie jego życia.

2. Sposób karmienia a stolce noworodków

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Już w okolicy drugiego miesiąca życia wypróżnienia niemowlęcia są uregulowane – 2-3 w ciągu doby. Barwa najczęściej jest żółta, zapach kwaskowaty, a konsystencja zbliżona do średnio ściętej jajecznicy. Niekiedy w stolcu widoczne są pasma śluzu i grudki. Wielkość wypróżnień może być różna, do bardzo pokaźnej do niewielkiej. Czasem zdarza się sytuacja, gdy wypróżnienie nie nastąpi przez kilka dni. Ma to bezpośredni związek ze znakomitą jakością pokarmu matki, który jest w dużym stopniu przyswajalny dla dziecka. Należy jednak uważać na dodatkowe objawy, takie jak nabrzmiały brzuszek, brak apetytu i niepokój. Są to symptomy, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Warto również pamiętać, że stolce będą różne dla dzieci karmionych piersią i z butelki.

U dzieci karmionych butelką zwykle pojawiają się od jednej do dwóch kupek na dobę. Wyróżniają się żółtym lub jasnobrązowym zabarwieniem i konsystencją rozrzedzonego ciasta. U malucha karmionego sztucznie, mogą pojawić się trudności z oddawaniem stolca lub zaparcia. Warto o tym pamiętać.

3. Stolce noworodka, które mogą niepokoić

Może się zdarzyć, że zawartość pieluchy będzie odbiegać od norm. Trzeba wiedzieć, co może być powodem do niepokoju. Na zabarwienie kupki ma wpływ dieta. Na przykład po buraczkach kupka może być czerwona, po jagodach czarna, a po marchewce pomarańczowa. Pojedynczy przejściowy incydent w zabarwieniu czy konsystencji kupki nie jest powodem do zmartwień.

Zielona kupka natomiast może świadczyć o tym, że jakiś składnik diety karmiącej matki nie posłużył maluszkowi lub mleko modyfikowane jest nieodpowiednio dobrane. Jeżeli kolejne kupki będą miały zielone zabarwienie, warto skonsultować się z pediatrą.

Na czarne zabarwienie kupki może mieć wpływ przyjmowanie niektórych leków lub obecność w stolcu krwi. Zdarza się, że krew widać w postaci strzępków, nitek lub plamek. Jeżeli zabarwienie kupki nie ma nic wspólnego z dietą czy lekami, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Biaława kupka to poważne ostrzeżenie organizmu o nieprawidłowościach związanych z wątrobą lub drogami żółciowymi, dlatego konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Skóra na pupce noworodków jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia, szczególnie te od moczu i kału. Nie trzeba chyba przypominać o częstej zmianie pieluszki na suchą. W przypadku używania pieluszek tetrowych – należy zmienić ją natychmiast po zrobieniu przez dziecko siusiu czy kupki. Jeśli używane są pieluszki jednorazowe, zmiana na czystą może nastąpić po najwyżej 3-4 godzinach, gdy dzidziuś zrobić siusiu. W przypadku kupki zmienić trzeba pieluszkę natychmiast.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze