Rozwój niemowlaka

W pierwszym roku życia dziecko robi gigantyczny postęp. Od leżenia w łóżeczku i patrzenia, co dzieje się wokół, staje się osobą znacznie bardziej aktywną – zaczyna sięgać po interesujące przedmioty, raczkować, siadać i chodzić. Jakie są poszczególne etapy rozwoju niemowlaka miesiąc po miesiącu? Rozwój niemowlaka w pierwszym roku życia przechodzi prawdziwą burzę postępów. Kalendarze, w których możemy przeczytać o zmianach w poszczególnych miesiącach, pomagają rodzicom w zdiagnozowaniu nieprawidłowości.

Polecane wideo:

Okres niemowlęcy – pierwszy rok życia

W pierwszym roku życia możemy zaobserwować wiele bardzo szybkich zmian na poziomie fizycznym, psychicznym i umysłowym. W początkowym etapie dziecko więcej czasu przesypia, ale z czasem zaczyna bardziej interesować się światem, który je otacza. Sprawdzić można jednak o wiele więcej, gdy szybciej się poruszamy, chwytamy, dotykamy i smakujemy. W międzyczasie istotna jest także komunikacja. Początkowy krzyk, który dla rodzica ma wiele częstotliwości – krzyk na ból, krzyk na zimno, krzyk na ciepło, krzyk na jedzenie, krzyk na smutek – po kilku miesiącach przemienia się w gesty, a następnie w komunikację słowną. Pierwsze pożywienie w postaci mleka w ciągu roku zmienia się w pokarmy bardziej gęste i twarde. Wszystko za sprawą pierwszych zębów, które pojawiają się w tym okresie. Jak te zmiany przekładają się na miesiące? Kiedy dziecko uczy się poszczególnych umiejętności?

Pierwszy miesiąc życia

Skóra noworodka jest bardzo cienka i ma różowy odcień. Głowa może wydawać się nieproporcjonalnie duża w stosunku do pozostałej części ciała. W tym czasie dziecko kontaktuje się ze światem poprzez skórę. Bardzo wyraźnie odczuwa dotyk, na przykład branie na ręce i łaskotanie. Kiedy dotkniemy policzka dziecka, otworzy ono buzię i odwróci głowę w naszą stronę. Będzie bowiem myślało, że nadeszła pora karmienia. Odruch ten zanika około 3–4 miesiąca.

Drugi miesiąc życia

W drugim miesiącu życia dziecko przestaje być noworodkiem. Jego ciało nabiera masy. Maluch ułożony na brzuchu może już unieść głowę. Pojawia się zainteresowanie dziecka twarzami innych ludzi. Niemowlak rozpoznaje twarz mamy i reaguje na nią z uśmiechem. Niektóre dzieci mogą w tym okresie same upominać się o pokarm. Pod koniec drugiego miesiąca maluch może wypowiadać już pierwsze samogłoski. Dziecko przybiera na wadze około 500 gramów.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój, jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz,...

Trzeci miesiąc życia

W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe. Obraca głowę w kierunku, z którego wydobywają się głosy. Zaczyna się również interesować własnymi częściami ciała – dotyka swojego brzuszka, nóżek i rączek. W tym okresie wyraźnie rozwija się już gaworzenie. Dziecko przybiera na wadze około 700 gramów.

Czwarty miesiąc życia

W czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna zwiększać swoją sprawność fizyczną. Staje się bardziej ruchliwe, podnosi głowę i klatkę piersiową. Wyciąga też rączki po interesujące go przedmioty. Zaczyna głośno się śmiać i ulepsza komunikację werbalną.

Piąty miesiąc życia

Dziecko w piątym miesiącu życia podwaja swoją masę urodzeniową i ma około 10 cm więcej. Poznaje wszystko poprzez wkładanie do buzi. Jest to okres, w którym należy uważać na wszystkie małe elementy pozostawione w zasięgu dłoni dziecka. Nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów dwoma rękami. Coraz więcej gaworzy i zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby.

Szósty miesiąc życia

W szóstym miesiącu życia dziecko potrafi odwracać się z pleców na brzuch. Niektóre dzieci mają już pierwsze ząbki. Zmienia się dieta malucha – zaczynamy wprowadzać pierwsze zupki. Maluch coraz chętniej i sprawniej gaworzy.

Siódmy miesiąc życia

Od szóstego miesiąca następuje znaczny postęp w poruszaniu się. Obracanie się z pleców na brzuch daje w siódmym miesiącu początek pełzaniu, podciąganiu się i siadaniu. Niemowlę potrafi także trzymać zabawkę dwoma rękami, bawić się, obracać przedmioty, naciskać i ściskać. Dziecko uczy się żuć i gryźć.

Ósmy miesiąc życia

Ósmy miesiąc to czas, gdy dziecko potrafi się już obracać wokół własnej osi. Samodzielnie także siedzi i uczy się klaskać oraz machać na pożegnanie.

Dziewiąty miesiąc życia

Waga dziecka w dziewiątym miesiącu życia to około 6–7 kg. Potrafi dobrze raczkować, siedzi z wyprostowanymi plecami, świadomie powtarza sylaby, a na rysunku pokazuje niektóre zwierzątka – na przykład kota lub psa.

Dziesiąty miesiąc życia

Dziecko w dziesiątym miesiącu życia szybko raczkuje, stabilnie i prosto siedzi, ćwiczy równowagę i naśladuje gesty oraz mimikę twarzy innych osób. Z chęcią się bawi.

Jedenasty miesiąc życia

W jedenastym miesiącu życia potrafi już samodzielnie wstawać i zaczyna chodzić, przytrzymując się mebli. W tym okresie potrafi także turlać piłkę, a także samodzielnie zaczyna jeść, na przykład pokrojone jabłko, chrupka kukurydzianego lub biszkopta.

Dwunasty miesiąc życia

Dwunasty miesiąc życia to czas, gdy dziecko waży trzy razy więcej niż w dniu narodzin. Ma również około sześciu zębów, opanowuje samodzielne chodzenie, wypowiada kilka słów, rozpoznaje najbliższe osoby i potrafi już reagować na proste polecenia.

Kalendarz rozwoju to nie wyrocznia

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu jest to tylko orientacyjna wiadomość dla rodziców. Nie jest jednak powiedziane, że w danym miesiącu dziecko musi umieć to, to i to. Każdy niemowlak rozwija się według własnego tempa.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Skoki rozwojowe

szczególnie intensywnego wzrostu i rozwijania nowych umiejętności przypada na pierwszy rok życia. Mózg i układ nerwowy niemowlęcia ciągle (...) może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. Czasem rodzicom może...

Rozwój niemowlęcia

Komu jest potrzebny smoczek?

Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek...

Rozwój niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

samochodowym mogą wpływać na prawidłowy rozwój zdrowia dziecka. Przyczyny występowania dysplazji czynniki genetyczne - może być dziedziczona (...) na rozwój dziewczynek, u których dysplazja występuje dużo częściej. ułożenie...

Rozwój niemowlęcia

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Zgodnie z tym, co twierdzą pediatrzy, dziecko zaczyna chodzić ok. 12 miesiąca życia. Czasem postawienie pierwszego kroku zajmuje mu więcej czasu, a czasem nieco mniej. Jednak to dziecko urodzone w New Delhi jest zaprzeczeniem tego, co do tej pory wiedzieliśmy...

Rozwój niemowlęcia

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

przez kobiety owoców podczas ciąży. Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia (...) , że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna...