Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka

Avatar placeholder
31.03.2021 16:09
Rozwój niemowlaka
Rozwój niemowlaka

W pierwszym roku życia dziecko robi gigantyczny postęp. Od leżenia w łóżeczku i patrzenia, co dzieje się wokół, staje się osobą znacznie bardziej aktywną – zaczyna sięgać po interesujące przedmioty, raczkować, siadać i chodzić. Jakie są poszczególne etapy rozwoju niemowlaka miesiąc po miesiącu? Rozwój niemowlaka w pierwszym roku życia przechodzi prawdziwą burzę postępów. Kalendarze, w których możemy przeczytać o zmianach w poszczególnych miesiącach, pomagają rodzicom w zdiagnozowaniu nieprawidłowości.

spis treści

1. Okres niemowlęcy – pierwszy rok życia

W pierwszym roku życia możemy zaobserwować wiele bardzo szybkich zmian na poziomie fizycznym, psychicznym i umysłowym. W początkowym etapie dziecko więcej czasu przesypia, ale z czasem zaczyna bardziej interesować się światem, który je otacza. Sprawdzić można jednak o wiele więcej, gdy szybciej się poruszamy, chwytamy, dotykamy i smakujemy. W międzyczasie istotna jest także komunikacja. Początkowy krzyk, który dla rodzica ma wiele częstotliwości – krzyk na ból, krzyk na zimno, krzyk na ciepło, krzyk na jedzenie, krzyk na smutek – po kilku miesiącach przemienia się w gesty, a następnie w komunikację słowną. Pierwsze pożywienie w postaci mleka w ciągu roku zmienia się w pokarmy bardziej gęste i twarde. Wszystko za sprawą pierwszych zębów, które pojawiają się w tym okresie. Jak te zmiany przekładają się na miesiące? Kiedy dziecko uczy się poszczególnych umiejętności?

Rozwój niemowlaka zmienia się z dnia na dzień
Rozwój niemowlaka zmienia się z dnia na dzień (123RF)

1.1. Pierwszy miesiąc życia

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Skóra noworodka jest bardzo cienka i ma różowy odcień. Głowa może wydawać się nieproporcjonalnie duża w stosunku do pozostałej części ciała. W tym czasie dziecko kontaktuje się ze światem poprzez skórę. Bardzo wyraźnie odczuwa dotyk, na przykład branie na ręce i łaskotanie. Kiedy dotkniemy policzka dziecka, otworzy ono buzię i odwróci głowę w naszą stronę. Będzie bowiem myślało, że nadeszła pora karmienia. Odruch ten zanika około 3–4 miesiąca.

1.2. Drugi miesiąc życia

W drugim miesiącu życia dziecko przestaje być noworodkiem. Jego ciało nabiera masy. Maluch ułożony na brzuchu może już unieść głowę. Pojawia się zainteresowanie dziecka twarzami innych ludzi. Niemowlak rozpoznaje twarz mamy i reaguje na nią z uśmiechem. Niektóre dzieci mogą w tym okresie same upominać się o pokarm. Pod koniec drugiego miesiąca maluch może wypowiadać już pierwsze samogłoski. Dziecko przybiera na wadze około 500 gramów.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,

zobacz galerię

1.3. Trzeci miesiąc życia

W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe. Obraca głowę w kierunku, z którego wydobywają się głosy. Zaczyna się również interesować własnymi częściami ciała – dotyka swojego brzuszka, nóżek i rączek. W tym okresie wyraźnie rozwija się już gaworzenie. Dziecko przybiera na wadze około 700 gramów.

1.4. Czwarty miesiąc życia

W czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna zwiększać swoją sprawność fizyczną. Staje się bardziej ruchliwe, podnosi głowę i klatkę piersiową. Wyciąga też rączki po interesujące go przedmioty. Zaczyna głośno się śmiać i ulepsza komunikację werbalną.

1.5. Piąty miesiąc życia

Dziecko w piątym miesiącu życia podwaja swoją masę urodzeniową i ma około 10 cm więcej. Poznaje wszystko poprzez wkładanie do buzi. Jest to okres, w którym należy uważać na wszystkie małe elementy pozostawione w zasięgu dłoni dziecka. Nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów dwoma rękami. Coraz więcej gaworzy i zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby.

1.6. Szósty miesiąc życia

W szóstym miesiącu życia dziecko potrafi odwracać się z pleców na brzuch. Niektóre dzieci mają już pierwsze ząbki. Zmienia się dieta malucha – zaczynamy wprowadzać pierwsze zupki. Maluch coraz chętniej i sprawniej gaworzy.

1.7. Siódmy miesiąc życia

Od szóstego miesiąca następuje znaczny postęp w poruszaniu się. Obracanie się z pleców na brzuch daje w siódmym miesiącu początek pełzaniu, podciąganiu się i siadaniu. Niemowlę potrafi także trzymać zabawkę dwoma rękami, bawić się, obracać przedmioty, naciskać i ściskać. Dziecko uczy się żuć i gryźć.

Musisz to wiedzieć

1.8. Ósmy miesiąc życia

Ósmy miesiąc to czas, gdy dziecko potrafi się już obracać wokół własnej osi. Samodzielnie także siedzi i uczy się klaskać oraz machać na pożegnanie.

1.9. Dziewiąty miesiąc życia

Waga dziecka w dziewiątym miesiącu życia to około 6–7 kg. Potrafi dobrze raczkować, siedzi z wyprostowanymi plecami, świadomie powtarza sylaby, a na rysunku pokazuje niektóre zwierzątka – na przykład kota lub psa.

1.10. Dziesiąty miesiąc życia

Dziecko w dziesiątym miesiącu życia szybko raczkuje, stabilnie i prosto siedzi, ćwiczy równowagę i naśladuje gesty oraz mimikę twarzy innych osób. Z chęcią się bawi.

1.11. Jedenasty miesiąc życia

W jedenastym miesiącu życia potrafi już samodzielnie wstawać i zaczyna chodzić, przytrzymując się mebli. W tym okresie potrafi także turlać piłkę, a także samodzielnie zaczyna jeść, na przykład pokrojone jabłko, chrupka kukurydzianego lub biszkopta.

1.12. Dwunasty miesiąc życia

Dwunasty miesiąc życia to czas, gdy dziecko waży trzy razy więcej niż w dniu narodzin. Ma również około sześciu zębów, opanowuje samodzielne chodzenie, wypowiada kilka słów, rozpoznaje najbliższe osoby i potrafi już reagować na proste polecenia.

2. Kalendarz rozwoju to nie wyrocznia

Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu jest to tylko orientacyjna wiadomość dla rodziców. Nie jest jednak powiedziane, że w danym miesiącu dziecko musi umieć to, to i to. Każdy niemowlak rozwija się według własnego tempa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze