Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety

Avatar placeholder
14.10.2022 10:37
Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety
Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety (123rf)

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, czy karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym? Dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak często być karmione, ile powinno spać w nocy? Jak opracować taki schemat karmienia niemowlaka, by nasze dziecko nie budziło się z płaczem i abyśmy my nie były zmęczone macierzyństwem? Na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Forma karmienia niemowlaka zależy od nas samych. Jednak powinnaś wiedzieć, że karmienie piersią to najlepszy i najtańszy sposób karmienia niemowlęcia, który jest rekomendowany przez specjalistów na całym świecie. Jeśli chcesz karmić piersią to bardzo dobrze, zrób to. Jeśli natomiast nie możesz karmić piersią to skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością pomoże Ci wybrać mleko modyfikowane dla Twojego dziecka.

spis treści

1. Kamienie niemowlaka - karmienie piersią

Karmienie piersią jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć. Jednym matkom przychodzi to łatwiej, innym sprawia nieco problemów. Matki, które początkowo borykają się z kłopotami z karmieniem piersią, zwykle pokonują je bez trudu przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości. W przeciwieństwie do mleka modyfikowanego dla niemowląt, zawartość składników pokarmowych w mleku matki ulega ciągłym zmianom, dopasowując się do potrzeb dziecka – zarówno w okresie niemowlęcym, jak i później. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz wodę do stosowania do potrzeb dziecka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Karmienie piersią - czy wiesz, dlaczego warto to robić?"

Pierwszym mlekiem jakim odżywia się twoje dziecko jest tzw. siara. Jest ona produkowana przez gruczoły piersiowe jako żółtawo–biały płyn. Wydziela się przez pierwsze 2 – 3 dni po porodzie.

Ilość siary jest niewielka, ale jest ona nieocenionym pokarmem dla dziecka. Zawiera więcej białka niż dojrzałe mleko matki, ma także wszystkie składniki mineralne, tłuszcze i witaminy, jak również przeciwciała, które chronią noworodka przed infekcjami.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Po 2 – 3 dniach po porodzie zaczyna się właściwe wydzielanie mleka. Mleko to, zwane przejściowym, jest rzadsze i bielsze od siary i stanowi mieszankę jednego i drugiego składnika. Po upływie 2 – 3 tygodni zaczyna się wytwarzać dojrzałe mleko kobiece. Jest białe, a po kilku tygodniach przybiera wodnisty wygląd.

2. Karmienie niemowlaka - karmienie mlekim modyfikowanym

Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka dlatego, daltego należy dążyć do karmienia niemowląt piersią. Jednak jeżeli istnieją poważne przyczyny uniemożliwiające naturalne karmienie niemowlaka można się zdecydować na mleko modyfikowane. Czasami stres związany z karmieniem piersią jest tak duży, że uniemożliwia właściwie karmienie dziecka, ale nigdy nie powinna to być decyzja podejmowana z wygody.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia dzieci, które nie są karmione piersią, powinny otrzymywać mieszanki dla niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Wszystkie mleka modyfikowane dopuszczone do obrotu na rynku polskim muszą spełniać wszelkie normy dla produktów przygotowywanych dla szczególnego odbiorcy, jakim jest niemowlę. Mają więc spełniać polskie oraz unijne normy w odniesieniu do odpowiedniej zawartości tłuszczu, białka oraz witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci wydają towarzystwa naukowe, np. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które ściśle współpracuje z odpowiednikiem europejskim czyli organizacją ESPGHAN. Dodatkowo Komitet ds. Żywienia Unii Europejskiej oraz zespoły konsultantów publikują zalecenia w postaci schematów żywienia niemowląt.

W tym okresie życia nie należy karmić dziecka zwykłym mlekiem krowim. Posiada ono zbyt wysoką zawartość białka i składników mineralnych, co może obciążać rozwijające się nerki dziecka i powodować odwodnienie. Poza tym, mleko to zawiera zbyt niską zawartość żelaza, jak na potrzeby małego dziecka. Zanim wybierzesz odpowiednie mleko modyfikowane na własną rękę, udaj się do lekarza pediatry po poradę.

Karmienie niemowlaka to bardzo ważny temat, na który powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę
Karmienie niemowlaka to bardzo ważny temat, na który powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę (123RF)

3. Karmienie niemowlaka - sposoby

Dziecko karmi się na żądanie (jeżeli dziecko zgłasza, że jest głodne lub matka czuje, że ma przepełnione piersi), w praktyce oznacza to, że niemowlę po urodzeniu je 7-8 razy na dobę, czyli mniej więcej co 2-3 godziny.

W okolicy 3 miesiąca życia ilość karmień przeważnie się obniża, wydłuża się też przerwa nocna. To, czy dziecko się najada, kontrolujemy na podstawie jego zachowania i aktywności (powinno być aktywne; płaczliwe dziecko może być głodne) i prawidłowych przyrostów masy ciała.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie karmienia piersią pomoc można uzyskać od położnej podczas wizyt patronażowych lub w specjalistycznych poradniach laktacyjnych.

Produktywny czas jednorazowego karmienia piersią niemowlęcia nie powinien przekraczać 15 minut. Wtedy dziecko całkowicie opróżnia pierś. Jeśli w dalszym ciągu wykazuje chęć jedzenia, należy przystawić je do drugiej piersi.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym w pierwszym miesiącu życia potrzebuje dziennie 110 ml mleka podawane w około 7 posiłkach. Wraz z wiekiem niemowlęcia maleje ilość posiłków mlecznych, a zwiększa się jednorazowa porcja. Dokładne wytyczne dotyczące sposobu żywienia dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia przedstawia Schemat żywienia dzieci w 1. roku życia z 2016 roku1.

W pierwszym półroczu życia dziecka, jeśli z jakichś powodów nie może być ono karmione naturalnie, należy stosować tzw. mleko początkowe. Z reguły mleka modyfikowane są numerowane, więc mleko początkowe to numer 1, a mleka następne po 6.miesiącu jest oznaczone numerem 2.

Karmienie butelką niemowlaka
Karmienie butelką niemowlaka [9 zdjęć]

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?. Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa?

zobacz galerię

4. Karmienie niemowlaka - rozszerzenie diety

Stopniowo, w okresie po 17. tygodniu do 26. tygodnia życia dziecka, należy zacząć podawać dziecku inne pokarmy niż mleko – bez względu na to, czy jest ono karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. W tym czasie maluszek powinien zapoznawać się z nowymi konsystencjami i różnymi smakami. Można więc podawać mu pierwsze przeciery warzywne, a następnie owocowe, potem zupki, obiadki czy kaszki.

W doborze odpowiednich posiłków najważniejsza jest ich dobra jakość. Produkty muszą być dostosowane do możliwości malutkich dzieci. Konieczne jest więc czytanie wszelkich etykiet gotowych produktów dla dzieci, by uniknąć np. podania niemowlęciu poniżej 6. miesiąca życia produktu przygotowanego dla dziecka 9-miesięcznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze