Trwa ładowanie...

Zielone kupki u noworodka

Zielone kupki u noworodka czasem nie oznaczają niczego złego i nie należy się nimi przejmować, a niekiedy bywają zapowiedzią różnych dolegliwości albo chorób maluszka: alergii pokarmowej, niewłaściwego wchłaniania jelitowego, zakażenia grzybiczego, nadmiaru żelaza, zatrucia pokarmowego, infekcji. Jeśli dziecko robi zielone kupki, ale przy tym nie płacze, nie jest apatyczne, nie ma gorączki i normalnie przybiera na wadze, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak wypróżnianiu się towarzyszą takie objawy, jak bóle brzucha, oddawanie gazów, wzdęcia itp. – udaj się z dzieckiem do lekarza. Warto poznać przyczynę problemów maluszka z brzuszkiem.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

spis treści

1. Smółka u noworodka

Pierwsze kupy noworodka, oddawane niedługo po porodzie, to smółka. Wygląd smółki może przerazić niejednego. Pierwsza kupa noworodka jest bowiem ciemnozielona, niemal czarna. Stanowi wydalone z przewodu pokarmowego maluszka resztki wód płodowych, złuszczonego nabłonka skóry, śluzu, żółci i wielu innych substancji – gromadzonych w jelitach w czasie życia płodowego. Ilość smółki jest duża: może wynosić 5-10 dag. Z powodu wydalania smółki w pierwszych dniach życia u dziecka następuje fizjologiczny spadek masy ciała.

2. Stolce przejściowe

Gdy zaczynasz karmić noworodka mlekiem z piersi, pojawiają się tzw. stolce przejściowe. Mogą mieć różne zabarwienie: od zielonobrunatnych, przez zielonożółte, aż po zupełnie żółte. Stolce przejściowe mogą zawierać pasemka śluzu i grudki niestrawionego pokarmu. Są często wodniste i pienią się. Zielonkawe stolce u noworodka mogą sugerować niedojrzałość układu pokarmowego. Przewód pokarmowy dziecka z czasem przyzwyczai się do trawienia mleka mamy czy mieszanki mlecznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że dzieci karmione naturalnie mają z reguły mniejsze problemy żołądkowe, ponieważ mleko matki pozwala łatwiej i szybciej dojrzeć układowi pokarmowemu.

Na zielone stolce przejściowe u noworodka duży wpływ ma fermentacja laktozy w jelicie grubym i siara zawarta w kobiecym mleku, która rozluźnia stolce. Stolce przejściowe są wydalane w ciągu doby kilka razy. W ten sposób przewód pokarmowy noworodka oczyszcza się z resztek smółki.

3. Wygląd kupy noworodka

Kupy noworodka karmionego piersią powinny wyglądem przypominać ściętą jajecznicę i mieć żółtawy kolor. Stolce mogą mieć lekko kwaśny zapach, a dziecko załatwia się do kilku razy na dzień. Bywa jednak, że nie wypróżnia się nawet dwa-trzy dni, ponieważ mleko matki jest prawie całkowicie przyswajalne. Kupy noworodka karmionego butelką mają barwę żółtą lub jasnobrązową. Zwykle dziecko wypróżnia się do dwóch razy na dobę, mogą występować problemy z zaparciami.

Zielona kupa u noworodka zwykle oznacza, że jakiś składnik w diecie matki karmiącej nie posłużył maluszkowi. Jeśli dziecko podczas wypróżniania się popłakuje, napina się, oddaje gazy, a stolce mają zielonkawy kolor, być może nie toleruje składników z diety mamy. Kobieta karmiąca piersią powinna wykluczyć z menu pomidory, owoce cytrusowe, produkty mleczne, truskawki, wiśnie, czereśnie, orzechy, czekoladę, napoje gazowane, potrawy wzdymające. Do zniwelowania wzdęć i bólów brzucha zalecane jest picie herbatki z kopru włoskiego. Można ją podawać noworodkowi. Mama może również pić pół szklanki dziennie. Herbatka koperkowa pomaga przy bólach kolkowych.

U dzieci karmionych sztucznie zielona kupa w pieluszce może oznaczać, że mleko modyfikowane zostało dobrane nieprawidłowo. Jeśli maluszek ma problemy z brzuszkiem, najlepiej udać się do lekarza, który zaleci właściwą mieszankę mleczną. Już noworodki mogą cierpieć na nietolerancję laktozy i alergię na białko mleka krowiego. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnego mleka dla alergika, które zawiera hydrolizowane substancje białkowe.

4. Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Pamiętaj, że przejściowy incydent w zabarwieniu czy konsystencji kupy dziecka nie oznacza jeszcze niczego złego. Jeśli jednak noworodek ciągle robi zielone kupki, przy tym płacze, jest rozdrażniony lub apatyczny, należy skonsultować się z lekarzem. Do pediatry warto również się udać, gdy kupy noworodka są silnie cuchnące, wodniste, zawierają pasemka śluzu lub krwi. Jeśli oddawaniu zielonych stolców towarzyszą takie objawy, jak gorączka i/lub wymioty, nie czekaj i natychmiast jedź z maluszkiem do szpitala. W takiej sytuacji łatwo bowiem o odwodnienie.

Lekarz wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy powodem nieprawidłowych kup u dziecka nie jest rozwijająca się infekcja, np. biegunka rotawirusowa, zapalenie jelit, grypa, przeziębienie albo inna choroba wieku dziecięcego. Zielone stolce u noworodka często występują, jeśli dziecko po poporodowym zakażeniu bakterią coli było poddawane antybiotykoterapii. Antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną jelit, doprowadzając do zaburzeń jelitowych i skutkując problemami trawiennymi. Ponadto, sprzyjają rozwojowi zakażeń grzybiczych przewodu pokarmowego. Warto dlatego podawać maluszkowi od pierwszych dni probiotyki i często przystawiać go do piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.