Trwa ładowanie...

Jelitówka – objawy, leczenie

Avatar placeholder
11.07.2019 12:15
Jelitówka – objawy, leczenie
Jelitówka – objawy, leczenie (123rf)

Jelitówka to powszechna nazwa dla grypy żołądkowej. Jest to choroba, która wynika z zakażenia układu pokarmowego wirusem. Niestety jelitówka jest chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą pokarmową, ale też i kropelkową. Dlatego można się zarazić bezpośrednio od chorej osoby. Bardzo ważne, aby przebywając w większych skupiskach przykładowo w przedszkolu czy w szkole, w miarę możliwości często myć ręce, nie wolno też zapominać o myciu owoców i warzyw.

spis treści

1. Jelitówka – objawy

Jakie objawy ma jelitówka? Przede wszystkim charakteryzuje się tym, że pojawiają się nudności, wymioty i biegunka. Najczęściej objawy występują po 12 godzinach od momentu zakażenia. U niektórych chorych jelitówka objawia się też wysoką gorączką, silnymi bólami żołądka. Symptomy choroby powodują też, że organizm jest mocno osłabiony. Do innych objawów, jakimi charakteryzuje się jelitówka należą ból głowy i dreszcze często wynikające z wysokiej gorączki. Biegunka jest wodnista i może trwać 2 – 3 dni, czasem jednak ten objaw występuje dłużej.

Jelitówka objawia się między innymi silnym bólem brzucha
Jelitówka objawia się między innymi silnym bólem brzucha
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jelitówka pojawia się nagle, dlatego tak ważna jest profilaktyka choroby, jeżeli w otoczeniu pojawi się rota – wirus. Według lekarzy można uniknąć zakażenia przy odpowiednim trybie życia. Przede wszystkim należy dbać o higienę zwłaszcza rąk, ważna jest też właściwa dieta na odporność organizmu. Jeżeli ogólna kondycja organizmu jest dobra to istnieje mniejsze ryzyko zachorowania, dlatego wskazane jest codzienne ćwiczenie, przebywanie na świeżym powietrzu.

To też warto wiedzieć

2. Jelitówka – leczenie

Jelitówka podobnie jak inne choroby układu pokarmowego jest leczona objawowo. Najważniejsze jest stałe nawadnianie organizmu, aby uniknąć odwodnienia zwłaszcza w przypadku silnych wymiotów i biegunki. Nie należy się zmuszać do jedzenia, ale nie wolno rezygnować z picia. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w przypadku biegunki u dziecka czy osoby starszej. Odwodnienie organizmu może wymagać hospitalizacji chorego, dlatego tak istotne jest regularne dostarczanie płynów.

Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów
Poznaj najlepsze sposoby na zwalczenie nudności i wymiotów [10 zdjęć]

Objawy u dzieci, takie jak nudności oraz uporczywe wymioty, zazwyczaj nie są groźne dla ich stanu zdrowia.

zobacz galerię

Kiedy jelitówka utrzymuje się dłużej niż 4 dni warto poprosić o konsultację lekarza. W przypadku ostrego stanu chorobowego można zdecydować się na wizytę domową. U niemowląt lekarze pediatrzy proponują rodzicom szczepienia przeciw rota – wirusom. Oczywiście szczepienie nie ochroni całkowicie dziecka od choroby, ale spowoduje, że objawy będą łagodniejsze. Jelitówka nie jest leczona konkretnym lekiem tylko łagodzone są objawy. Zaleca się także zachowanie szczególnej higieny jeszcze około 4 dni po wygaszeniu choroby, ponieważ całkowite wyzdrowienie następuje, kiedy złuszczeniu ulegną zakażone wirusem komórki błony śluzowej jelita.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze