Trwa ładowanie...

Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

Avatar placeholder
26.07.2017 09:52
Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!
Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

Nie ma dziecka, które nie cierpiałoby z powodu biegunek. U niektórych maluchów to sporadyczne kłopoty, inne cierpią przez biegunki przewlekłe. Jak sobie z nimi radzić szybko, skutecznie i bezpiecznie?

Zanim przejdziemy do tego, jak sobie poradzić z biegunką u dziecka, wyjaśnijmy, kiedy mamy z nią do czynienia, ponieważ ilość stolców, jakie oddaje maluch, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy mieć na uwadze wiek malca. Tygodniowe maleństwo może oddawać nawet 10 stolców na dobę (najczęściej 4-5). Są one miękkie i płynne. W pierwszych 3 miesiącach życia ta częstotliwość się zmniejsza i wynosi od 1-2 razy na tydzień do kilku na dobę. Wszystko zależy od sposobu karmienia. Kupka u dziecka może być (co niejednego rodzica wprawia w zdumienie) nie tylko brązowa, ale żółta lub zielona.

Jak zatem rozpoznać, że malec ma biegunkę? Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) biegunkę stwierdzamy, jeśli malec w ciągu doby odda 3 lub więcej luźnych wodnistych stolców lub choć jeden, który zawiera śluz, krew albo ropę. Ostra biegunka trwa do 14 dni i towarzyszą jej groźne objawy: gorączka, ból brzucha i wymioty; przewlekła zaś – ponad 2 tygodnie i wiąże się z ciągłym bólem brzuszka, rozdrażnieniem, a nawet zaburzeniem rozwoju fizycznego malca.

spis treści

1. Maluch ma biegunkę, ponieważ...

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Ostra biegunka może wystąpić u dziecka z powodu:

  • zakażenia wirusowego (głównymi winowajcami są przede wszystkim rotawirusy i adenowirusy);
  • zakażenia bakteryjnego (salmonella, Escherichia Coli, Clostridium);
  • zatrucia pokarmowego;
  • przyjmowania antybiotyków (które wraz z bakteriami chorobotwórczymi niszczą też „dobre” bakterie w przewodzie pokarmowym).

Przyczyn biegunki przewlekłej należy upatrywać w:

  • pasożytach (Giardia Lambia);
  • zakażeniach (tymi samymi wirusami i bakteriami, co w przypadku biegunki ostrej);
  • celiakii (nietolerowaniu glutenu);
  • alergii pokarmowej (np. na białko mleka krowiego).

2. Wygrać z biegunką...

.... można już w domu, choć jeśli stolec zawierał krew, malec ma mniej niż rok, nie jadł i nie pił przez kilka godzin, ma silne bóle brzuszka, biegunka trwa kilka dni, a wymioty ponad dobę – należy pilnie skontaktować się z lekarzem. To bardzo ważne, ponieważ biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które u tak małych szkrabów jest stanem zagrażającym życiu.

Jak więc pomóc cierpiącemu dziecku? Przede wszystkim ważne jest podawanie płynów, które temu zapobiegną. Powinny to być doustne płyny nawadniające, które skutecznie nawodnią oraz uzupełnią utracone elektrolity.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze