Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

5 sposobów na dostarczenie wody do organizmu dziecka

 Ewa Rycerz
03.11.2016 15:58
5 sposobów na dostarczenie wody do organizmu dziecka
5 sposobów na dostarczenie wody do organizmu dziecka

Ciało dziecka w 75 procentach składa się z wody, niemowlaka – aż w 94 procentach. Każda utrata cennego płynu jest niebezpieczna, dlatego tak ważne jej systematyczne nawadnianie organizmu malucha.

spis treści

1. Nawadnianie niemowląt

Niemowlęta karmione piersią do 6. miesiąca życia często nie potrzebują dodatkowej wody. Czerpią ją z mleka mamy. Oprócz tego kobiecy pokarm zawiera wiele cennych dla zdrowia dziecka składników, które pozwalają dodatkowo odżywić organizm.

Kiedy jednak na dworze panuje upał, wodę z butelki lub specjalnego kubeczka warto podać nawet karmionemu piersią niemowlęciu. Orzeźwi ona i ochłodzi dziecko.

Natomiast maluchy, których rodzice zdecydowali się na karmienie mlekiem modyfikowanym, mogą podawać wodę już od około 4. miesiąca życia dziecka. Najlepiej, jeśli byłaby niskozmineralizowana i bezpieczna dla najmłodszych. Takie wody często posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. 

2. Pozwól dziecku jeść wodę

Zobacz film: "Życiodajna woda - sprawdź, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu"

Woda dostępna jest jednak nie tylko w butelkach. Jeśli dobrze poszukamy, odnajdziemy ją niemal wszędzie. Przede wszystkim bogate w wodę są owoce i warzywa. Prawdopodobnie najwięcej zawiera jej arbuz – złożony jest z niej aż w 92 proc. Co więcej – zawiera także potas i magnez, czyli elektrolity niezbędne do nawodnienia organizmu. Bogaty w wodę jest również melon.

Wśród warzyw największa ilość wody ukryta jest w ogórku, który prawie w 97 procentach z niej się składa.

Twojemu dziecku nudzi się zwykłe jedzenie owoców lub warzyw? Przygotuj dla niego soczystą, nawadniającą sałatkę z melonem, ogórkiem i arbuzem. Możesz dodać do niej rukolę, truskawki, a także kawałki kurczaka.

3. Zupa zamiast kotleta

Lekarze i dietetycy zgodnie mówią: 20 proc. wody powinniśmy dostarczać w pożywieniu. Jak to zatem zrobić? W tej roli doskonale sprawdzą się jogurty i zupy.

Latem i wczesną jesienią poziom nawodnienia organizmu podniosą zupy owocowe. Przygotujesz je z truskawek, jeżyn lub malin.

4. Owocowe koktajle

Twoje dziecko nie lubi pić czystej wody? Jest na to sposób. Zmiksuj dowolną ilość arbuza, ogórka, gruszkę. Dolej szklankę wody i zblenduj. Uzyskasz w ten sposób pyszny i zdrowy koktajl, który dziecko wypije ze smakiem.

Do koktajlu możesz dodać także wodę kokosową. Ten naturalny izotonik nie tylko nawilża i nawadnia organizm, ale także dostarcza wielu składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego oragnizmu. Poziom elektrolitów w wodzie kokosowej jest bardzo zbliżony do ich ilości w osoczu ludzkiej krwi. A to oznacza, że jej picie jest bardzo wskazane, szczególnie podczas ciepłych, słonecznych dni.

5. Ziołowe herbaty i wody

Propozycja na jesienne słoty i zimowe wieczory. Ciepła, ziołowa herbata, zaparzona z dodatkiem mięty, rumianku lub lawendy uspokoi dziecko po całym dniu wrażeń. Ważne jest, by nie podawać ani zbyt zimnego, ani zbyt ciepłego napoju. Idealny to taki, który ma temperaturę pokojową.

Oprócz herbaty możesz także przygotować wodę miętową lub lawendową. Jak to zrobić? Do wysokiego dzbanka włóż plasterki ogórka, listki mięty, plasterki cytryny, kilka kwiatów lawendy. Wszystko zalej wodą mineralną z dodatkiem wody kokosowej. Gotowe. Taki napój przyniesie orzeźwienie w ciepłe dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze