Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Wpływ wody na organizm dziecka

Avatar placeholder
03.11.2016 15:56
Woda dla dziecka
Woda dla dziecka

Bez wody człowiek nie przeżyje długo. Jest mu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważna jest ilość wody, którą pijemy w ciągu dnia. U dzieci jest to szczególnie istotne, gdyż mały organizm jest bardzo czuły na odwodnienie.

spis treści

1. Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Dorosły człowiek składa się w około 75 proc. z wody. Wchodzi ona w skład płynów ustrojowych, komórek i tkanek. Woda w mózgu stanowi 75 proc., w mięśniach również 75 proc., w kościach jej zawartość wynosi około 22 proc. W ciągu dnia powinno się jej wypijać średnio około 2,5 litra.

U dzieci dobowe zapotrzebowanie na płyny zależy od masy ciała, np. dziecko ważące około 10 kg powinno w ciągu dnia wypić około litra płynów. W miarę lat i wzrostu aktywności zapotrzebowanie na wodę rośnie. Powinno się ją pić regularnie.

Jeśli zalecaną ilość wody dostarczy się w krótkim czasie, to nie zostanie ona odpowiednio wykorzystana, tylko od razu wydalona. Najlepiej podawać dziecku wodę często, ale w małych ilościach.

2. Funkcje wody w organizmie

Zobacz film: "Życiodajna woda - sprawdź, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu"

Pełni ona szereg bardzo ważnych funkcji. Jej brak powoduje spowolnienie metabolizmu i przemiany materii. Wpływa ona na pracę mózgu, a co za tym idzie – na naukę. Przede wszystkim też tworzy środowisko wewnętrzne organizmu, wchodzi w skład wszystkich płynów i komórek. Dzięki niej możliwy jest transport substancji odżywczych. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i bierze udział w regulacji temperatury ciała oraz procesach metabolicznych.

Gdy dziecko ma gorączkę, poprzez pocenie próbuje ochłodzić organizm – taki sam proces zachodzi podczas upałów.

3. Odwodnienie

Utrata wody na poziomie 2–4 proc. masy ciała powoduje bóle i zawroty głowy, brak sił, zmęczenie, a nawet omdlenia. Utrata na poziomie 6 proc. masy ciała może doprowadzić do zaburzeń świadomości, senności, rozkojarzenia, rozdrażnienia, zmęczenia.

Większy deficyt powoduje utratę świadomości i stan zagrażający życiu. Jeśli maluch mało pije w ciągu dnia, może mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą i funkcjami poznawczymi.

U małych dzieci jest to szczególnie niebezpieczne. Dlatego w przypadku biegunki lub wymiotów należy jak najszybciej uzupełnić płyny i zgłosić się do lekarza. Dzieci są bardzo wrażliwe i łatwo dochodzi u nich do odwodnienia. Już niewielki ubytek wody może spowodować zburzenie równowagi elektrolitowej w organizmie.

4. Jak radzić sobie z odwodnieniem?

Gdy dojdzie do odwodnienia, należy regularnie podawać dziecku czystą wodę, a w przypadku biegunek lub wymiotów – wodę z elektrolitami. Powinny być one dostarczane pod kontrolą lekarza. Dobrze jest, gdy dziecko pije kilka łyków wody raz na godzinę. W ten sposób nawadnia organizm.

Najlepsza jest czysta woda, gdyż soki czy kompoty zawierają dużo cukru, co nie jest zbyt dobre dla mlecznych ząbków. Poza tym, słodkie napoje zamiast gasić pragnienie, potęgują je. Dodatkowo częste ich podawanie może prowadzić do otyłości. Herbata może działać moczopędnie, powodując dalsza utratę wody.

To od rodziców zależy, w jaki sposób ich dziecko będzie uzupełniać wodę w organizmie. Czysta, źródlana lub mineralna woda jest najlepszym rozwiązaniem. Szybko gasi pragnienie i nie kosztuje wiele. Zawsze powinna stać w zasięgu małych rączek, tak by kiedy tylko pojawi się pragnienie, nie dać mu szans na dalszy rozwój.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze