Co jest przyczyną nietolerancji pokarmowych u dzieci?
Różnego rodzaju nadwrażliwości na pokarmy są częstym problem u niemowląt i małych dzieci, które nie są w stanie jeszcze wyjaśnić, co im dolega. Przeczytaj, dlaczego to właśnie małe dzieci najczęściej mają problemy z przyjmowanymi pokarmami oraz jak wykryć przyczynę problemu. Co jest przyczyną nietolerancji pokarmowych u dzieci?
Przewód pokarmowy płodu jest niemal jałowy, zasiedlany jest pierwszymi bakteriami w trakcie porodu, a rozwój i stabilizacja całej mikroflory jelitowej trwa do około drugiego roku życia dziecka. Jakie ma to znaczenie w kontekście nietolerancji?
– To właśnie drobnoustroje zamieszkujące jelita są pierwszą barierą dla obcych substancji i drobnoustrojów chorobotwórczych - mówi dietetyk Katarzyna Startek, specjalista platformy diagnostycznej Zdrowegeny.pl.
– Od stanu mikroflory jelitowej uzależniona jest szczelność ścian jelit oraz funkcjonowanie jelitowego układu odpornościowego - dodaje.
Dysfunkcja w tym zakresie ma konsekwencje w przedostawaniu się niestrawionych fragmentów pokarmowych do układu krążenia oraz rozwoju stanu zapalnego.
Na skład mikroflory jelit oraz ryzyko nietolerancji i alergii pokarmowych wpływa bardzo dużo czynników, wśród których są m.in.:
- Rodzaj porodu. Podczas porodu naturalnego dziecko otrzymuje “dobre bakterie” z dróg rodnych matki, natomiast dziecko po cesarskim cięciu potrzebuje więcej czasu, aby została utworzona prawidłowa mikroflora jelit.
- Dieta matki i dziecka. Na właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego u dziecka ma wpływ pokarm przyjmowany przez matkę przez cały okres ciąży i karmienia piersią, zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi oraz jakość pożywienia podawana dziecku. Jadłospis pełen konserwantów, barwników i innych sztucznych substancji może negatywnie wpłynąć na rozwój małego człowieka.
- Zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na dym papierosów.
- Zbyt mały kontakt dziecka z alergenami (np. brak zwierząt w otoczeniu) czy drobnoustrojami.
- Przebycie ciężkich chorób jelit.
- Antybiotykoterapia.
Ponadto, należy pamiętać, że obecność nietolerancji pokarmowej u matki karmiącej dziecko swoim mlekiem może spowodować wystąpienie dolegliwości u niemowlaka. Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała IgG (wytwarzane przeciwko alergenom) przedostają się do mleka matki.
1. Jak się dowiedzieć, co powoduje nietolerancję u dziecka?
W przypadku nietolerancji i alergii na pokarmy zaleca się wdrożenie u dziecka ścisłej diety eliminacyjnej. Jest to jedyny sposób, aby zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych dla malca dolegliwości. Diagnostykę można kierować na alergie bądź na nietolerancje w zależności od rodzaju objawów i szybkości ich pojawienia się.
Alergie na produkty spożywcze wyzwalają natychmiastową niemal reakcję - dolegliwości ujawniają się w ciągu kilku minut do kilku godzin od spożycia. Zwykle powodują nasilenie atopowego zapalenia skóry oraz objawy pokarmowe jak wymioty, biegunki, bóle brzuszka czy opuchliznę jamy ustnej.
Dziecko może odczuwać również naturalną awersję do pokarmu, które mu szkodzi. Jeśli natomiast dziecko ma bardziej niesprecyzowane objawy, jak trudności ze spaniem, zmiany nastroju, nadmierną płaczliwość, a dolegliwości pokarmowe nie występują od razu po posiłku, możemy brać pod uwagę nietolerancję pokarmową IgG-zależną.
Oba rodzaje nadwrażliwości pokarmowej można zdiagnozować za pomocą testów z krwi. Testy na nietolerancje polegają na pomiarze przeciwciał IgG, a testy alergiczne na pomiarze stężenia swoistych przeciwciał IgE. Podwyższone stężenie tych immunoglobulin jest wskazaniem do czasowej eliminacji produktu z diety - w przypadku nietolerancji na 6-12 miesięcy aż do powrotu tolerancji, zaś w alergii na minimum 2-3 lata (jednak nie zawsze dochodzi do nawrotu tolerancji).
Materiał sponsorowany