Naturalne karmienie
Karmienie naturalne, często zwane kamieniem eko, stało się znowu bardzo popularne. Karmienie piersią zwiększa bliskość matki z dzieckiem. Jeszcze lepszym sposobem jest karmienie w chuście. Jest to popularny sposób w kulturach, gdzie matka od razu po urodzeniu dziecka wraca do swoich codziennych zadań. Zadaniem takiej chusty jest szybsze i łatwiejsze karmienie dziecka, które stale przebywa ze swoją ciężko pracującą mamą. Mogłoby się zdawać, że jest to jedyna zaleta chusty, lecz jesteście w błędzie, ponieważ chusta powoduje, że więź między matką a dzieckiem zacieśnia się. Matka potrafi rozpoznać po minie czy płaczu, kiedy dziecko jest głodne.
Można by powiedzieć, że jedynie mama ma możliwość nawiązania bliskiej więzi ze swoją małą pociechą. To jednak kolejna bzdura, ponieważ tatuś malucha również może karmić dziecko butelką z odciągniętym pokarmem od matki. Dzięki temu sposobowi również i tatuś czuje bliskość ze swoim dzieckiem.
1. Zalety karmienia naturalnego
- Ludzkie mleko jest najlepsze dla naszego gatunku.
Nigdy nie traci swoich właściwości.
Nie tylko zaspokaja głód, ale także chroni przed stresem, bólem, łagodzi napięcia, uspokaja.
Zawiera przeciwciała produkowane przez matkę.
Przyczynia się do lepszego rozwoju funkcji poznawczych u malucha.
Powoduje powstanie silnej więzi między dzieckiem a matką.
Przeciwdziała alergiom.
Mleko matki jest higieniczne i bezpieczne. Nie zawiera szkodliwych bakterii.
Wspomaga rozwój intelektualny i podwyższa iloraz inteligencji.
Dziecko karmione naturalnie jest bardziej samodzielne, czujne, wrażliwe i aktywne.
Niższy odsetek ADHD występuje u dzieci karmionych naturalnie.
2. Wady karmienia naturalnego
Mniejsza swoboda matki.
Częste pobudki nocą.
Zakaz odchudzania się.
Rezygnacja z picia alkoholu.
Ograniczenia w przyjmowaniu leków.
3. Karmienie piersią w chuście
Niektórym matkom bardzo trudno jest wprawić się w karmienie dziecka piersią. Najczęściej mają wtedy bardzo dużo pytań, są niepewne swej techniki karmienia. Takie zamartwianie się prowadzi do zwiększenia ilości kortyzolu. Hormon ten obniża poziom oksytocyny w organizmie matki. Ten właśnie hormon jest odpowiedzialny za wypływanie mleka. Bardzo często nasze bezpodstawne zamartwianie się powoduje, że zmniejsza się ilość otrzymywanego pokarmu przez dziecko.
Karmienie dziecka w chuście daje im poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Mama ma pewność, że nic jej dziecku się nie stanie, ponieważ w każdej chwili może zareagować. Dziecko również czuje się kochane i rozwija się jego więź z rodzicielką.
Musisz to wiedzieć
Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem karmienia chustę poluzować. Za to po tej czynności należy ją z powrotem zacisnąć. Gdy poluzujesz chustę, lepiej nie chodź – zaleca się wtedy raczej stanie bądź siedzenie.