Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Ile powinno jeść niemowlę?

Avatar placeholder
06.05.2021 19:22
Ile powinno jeść niemowlę?
Ile powinno jeść niemowlę? (123rf)

Ile powinno jeść niemowlę? Tabela karmienia niemowląt jest różna w zależności od tego czy karmimy piersią czy z butelki. Dzieci karmione naturalnie jedzą częściej, a to ze względu na to, że mleko matki jest dla nich łatwo przyswajalne. Dłużej trawione mieszanki mleczne wymagają rzadszego karmienia. Przy karmieniu piersią wystarczy obserwować dziecko, mleko modyfikowane trzeba wcześniej przygotować, stąd wielu rodziców obawia się, czy maluch otrzymuje wystarczającą ilość jedzenia. Ile zjada noworodek a ile je miesięczne dziecko? Ile powinno jeść 3 miesięczne dziecko karmione piersią?

spis treści

1. Ile i jak często powinno jeść niemowlę?

9 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o odżywianiu
9 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o odżywianiu [10 zdjęć]

Istnieje wiele informacji na temat racjonalnego odżywiania. Część z nich jest zgodna z prawdą, a część

zobacz galerię

Noworodki jedzą co 2-3 godziny, niezależnie od pory dnia i nocy, pod warunkiem, że są karmione piersią. Jeśli noworodek musi być karmiony sztucznie, mieszankami mlecznymi, będzie domagał się jedzenia co 3-4 godziny. Maluch nie powinien pozostawać bez jedzenia dłużej niż 4 godziny. Taki stan trwa kilka tygodni.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Obliczanie, ile minęło od ostatniego karmienia zaczyna się od momentu rozpoczęcia poprzedniego karmienia, nie od zakończenia. Samo karmienie początkowo trwa po 20 minut z każdej strony przy karmieniu piersią.

Karmienie butelką może być szybsze, bo smoczki pozwalają na łatwiejsze ssanie. Połknięte powietrze może sprawiać, że dziecko czuje się najedzone zbyt wcześnie. Dlatego zawsze należy robić przerwy podczas karmienia, aby dziecku się odbiło. Delikatne poklepywanie po pleckach powinno sprawić, że maluch wróci do jedzenia z apetytem.

Zobacz także:

Ogólnie rzecz biorąc, maluchy przez pierwszy tydzień życia zjadają około 30-60 ml mieszanki mlecznej na jedno karmienie. W sumie na dobę zjadają około 360-480 ml mieszanki. Pod koniec pierwszego tygodnia życia jednorazowa porcja mleka modyfikowanego powinna wynosić około 60-70 ml (dziennie ilość zjadanej mieszanki to około 500-520 ml).

Ile je noworodek dwutygodniowy? W drugim tygodniu można zwiększyć ilość mieszanki o 10 ml, w kolejnym o następne 10 ml. Jednomiesięczne dziecko zjada 90-110 ml mieszanki na jedno karmienie.

Ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka? Od 3 tygodni do 2 miesięcy niemowlęta przeciętnie wypijają od 100 do 150 ml w czasie jednego karmienia (600-750 ml na dobę). Trzymiesięczne dzieci wypijają około 150 - 180 ml podczas jednego karmienia.

2. Czy dziecko się najadło?

Karmienie butelką noworodka jest nieco łatwiejsze niż karmienie piersią. Ilość mleka w piersiach odpowiada potrzebom dziecka, chociaż jest trudna do zmierzenia. Ilość podawanego dziecku mleka modyfikowanego jest dokładnie mierzona.

Wiadomo więc dokładnie, ile dziecko zjada. Niezależnie od sposobu karmienia, aby mieć pewność, że dziecko się najadło, należy zwracać uwagę na to, jak się zachowuje. Oznaki głodu u noworodka to:

 • wkładanie rączek do buzi;
 • pobudzenie;
 • wyciąganie języka;
 • otwieranie buzi;
 • mlaskanie;
 • wydawanie odgłosów ssania;
 • poruszanie główką w poszukiwaniu piersi;
 • płacz.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Oznakami najedzenia się u noworodka są:

 • odwracanie główki;
 • rozglądanie się;
 • zamykanie buzi.
10 faktów o jedzeniu, które musisz znać
10 faktów o jedzeniu, które musisz znać [10 zdjęć]

W wielu marketach można obecnie znaleźć dział z nieprzetworzonymi produktami ekologicznymi. Warto regularnie

zobacz galerię

Innym sposobem na kontrolowanie, czy dziecko się najadło jest zwracanie uwagi na to, ile razy dziennie brudzi pieluchę. W pierwszym miesiącu życia dziecko brudzi pieluchę 6 lub więcej razy na dzień, w tym robi kupę 3-4 (lub więcej) razy dziennie.

Maluch powinien także prawidłowo przybierać na wadze. Aby to sprawdzić, najlepiej regularnie dziecko ważyć. Jeśli rodzice są zaniepokojeni zbyt wolnym lub szybkim przybieraniem na wadze dziecka, mogą zasięgnąć porady pediatry.

Zobacz także

Następny artykuł: Ile powinno jeść niemowlę? cz. 2/2
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze