Trwa ładowanie...

Sztuczne karmienie noworodków

Sztuczne karmienie noworodków polega na podawaniu mieszanek mlecznych zamiast pokarmu naturalnego, czyli kobiecego. Mieszanki mleczne otrzymuje się w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby zapełniały prawidłowy rozwój dziecka.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

1. Na czym polega modyfikacja mleka

Sposoby karmienia wcześniaka
Sposoby karmienia wcześniaka

Karmienie wcześniaka może być szczególnie trudne, jeśli urodził się on przed 32. tygodniem ciąży, ponieważ...

zobacz galerię

Żywienie sztuczne noworodków i niemowląt opiera się na mieszankach mlecznych otrzymanych w wyniku modyfikacji mleka krowiego, aby składem przypominały pokarm kobiecy.

Modyfikacja mleka polega na:

  • zmniejszeniu ilości białka kazeiny, które jest najczęstszą przyczyną alergii,
  • zwiększeniu ilości białek serwatkowych,
  • wzbogaceniu w taurynę i karnitynę, które odpowiadają za właściwą budowę układu nerwowego oraz pracę mięśni,
  • dodaniu laktoferyny, która wspomaga wchłanianie żelaza w jelitach,
  • dodaniu witamin A, D oraz soli mineralnych (żelazo, cynk, jod),
  • dodaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz wzmacniają odporność.

W przeciwieństwie do mleka kobiecego, mleka modyfikowane nie zawierają immunoglobulin, które chronią organizm niemowlęcia przed zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi.

2. Rodzaje mleka dla niemowląt

Wraz z rozwojem dziecka, zwiększa się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego skład mieszanek mlecznych jest dopasowywany do wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Skład mleka sztucznego dla wcześniaków i niemowląt do 4 miesiąca życia różni się zawartością od mieszanki przeznaczonej dla dzieci od 5 miesiąca życia. Tak więc mleka modyfikowane zapewniają w optymalny sposób rozwój dziecka.

Mleko początkowe podaje się dzieciom w pierwszych 4 miesiącach życia, oznaczone jest symbolem 1 (np. Bebiko 1, NAN 1, Humana 1). Jego skład jest bardzo zbliżony do mleka kobiecego, by zapewnić optymalny rozwój dziecka.

Mleko następne jest wskazane dla niemowląt od 5 miesiąca życia, oznaczane jest symbolem 2 (Bebiko 2, NAN 2, Gerber 2). Mleko następne może być z dodatkiem kleiku ryżowego lub kukurydzianego, który zwiększa kaloryczność, a tym samo sytość kaszki. Często zawiera dodatek probiotyków, które wspomagają rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Mleka modyfikowane JUNIOR-3 są przeznaczone do żywienia dzieci powyżej 1 roku życia. Mogą stanowić bazę do innych potraw: kaszki, budyniu, kakao, zup mlecznych z płatkami śniadaniowymi. Mogą również zawierać dodatek kleiku ryżowego. Z kolei mleko Junior 4 ma optymalny skład pod względem wartości odżywczych dla dziecka powyżej 2 roku życia.

W mleku sojowym źródłem białka jest soja. Nie zawiera ona wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju aminokwasów, dlatego jest wzbogacana w metioninę, karnitynę oraz taurynę. W przeciwieństwie do mleka modyfikowanego nie zawiera cukru mlecznego – laktozy, która może powodować biegunki. Mieszanki sojowe można stosować po 3 miesiącu życia. Wskazaniem do ich podawania są: nietolerancja białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy oraz biegunki spowodowane rotawirusami.

Następny artykuł: Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.