Trwa ładowanie...

Kalafior dla niemowlaka - wartości odżywcze i korzyści dla zdrowia dziecka

 Ewa Rosiecka
20.09.2023 19:46
Kalafior możemy zazwyczaj wprowadzić już w 6. miesiącu życia dziecka
Kalafior możemy zazwyczaj wprowadzić już w 6. miesiącu życia dziecka (Adobe Stock)

Kalafior dla niemowlaka świetnie nadaje się na pierwszy pokarm lub przekąskę, ze względu na dużą zawartość witamin i składników mineralnych. Jest jednym z najzdrowszych warzyw, którego nie powinno się pomijać w codziennej diecie. Jakie są korzyści zdrowotne ze spożywania tego warzywa? Czy kalafior jest bezpieczny dla najmłodszych dzieci?

spis treści

1. Dlaczego kalafior jest ważnym składnikiem diety niemowlaka?

Gdy zaczynamy rozszerzanie diety niemowlęcia, powinniśmy zapewnić mu różnorodność smaków oraz składników odżywczych. Kalafior to jedno z warzyw, które powinniśmy uwzględnić w diecie malucha, ponieważ:

  • warzywo to zawiera mnóstwo składników odżywczych;
  • kalafior jest niskokaloryczny, dlatego podając to warzywo dziecku, nie musimy obawiać się o zbyt szybkie przybieranie na wadze; mała ilość tłuszczu w kalafiorze pomaga maluchowi zdrowo się rozwijać;
  • jest źródłem błonnika, bardzo ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego dziecka.

2. Kalafior dla niemowląt - od kiedy?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Zgodnie z rekomendacjami kalafior najlepiej wprowadzać od 6. miesiąca życia, jednak zależy to od indywidualnych potrzeb dziecka i jego gotowości do spożywania pokarmów stałych.

W większości przypadków jednak możemy zacząć wprowadzać to warzywo do diety niemowlęcia w wieku 6-8 miesięcy. Może stanowić część pierwszych posiłków stałych dziecka. Dobrym pomysłem jest ugotowanie kalafiora, a następnie zmiksowanie warzywa na gładkie purée. Kalafior możemy też podać dziecku w formie drobno posiekanych różyczek.

3. Jakie są wartości odżywcze kalafiora?

Kalafior jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak:

Jest bogaty także w:

8 najbardziej wartościowych pokarmów na świecie
8 najbardziej wartościowych pokarmów na świecie [8 zdjęć]

Ryba rybie nie jest równa. Bez wątpienia najbardziej wartościową rybą można okrzyknąć łososia. Zawiera

zobacz galerię

4. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kalafiora przez niemowlęta?

Spożywanie tego warzywa w ramach zbilansowanej diety niemowlęcia:

  • zapobiega zaburzeniom trawienia dzięki zawartości błonnika;
  • poprawia stan skóry i działa przeciwzapalnie;
  • wspomaga rozwój mózgu dzięki zawartości niezbędnej dla prawidłowego rozwoju tego organu choliny, będącej budulcem neuroprzekaźnika - acetylocholiny;
  • wzmacnia kości, dzięki zawartości witaminy C i K, które korzystnie wpływają na siłę i zdrowy rozwój kości; witamina C pomaga w produkcji kolagenu, który bierze udział w procesie mineralizacji kości, witamina K z kolei poprawia ich gęstość;
  • utrzymuje dobry stan zdrowia dziecka, m.in. dzięki zawartości przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny komórek, wpływając korzystnie na ogólny stan zdrowia różnych układów.

5. Czy kalafior w diecie niemowlęcia jest bezpieczny?

Kalafior zazwyczaj jest bezpieczny dla niemowląt, pod warunkiem, że jest właściwie przygotowany i podawany.

Aby maluch mógł bezpiecznie spożywać kalafior:

  • zwróć uwagę na rozmiar i konsystencję poszczególnych kawałków kalafiora - powinny być zmiksowane lub ugotowane na miękko, aby dziecko mogło sobie z nimi poradzić;
  • obserwuj reakcje - po pierwszym podaniu kalafiora kontroluj, czy dziecko nie reaguje alergią; jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy nietolerancji, należy skonsultować się z pediatrą;
  • staraj się nie wprowadzać kilku nowych pokarmów na raz - warto stopniowo dodawać je do diety niemowlęcia, by móc zaobserwować, w jaki sposób organizm dziecka reaguje na dany produkt.

Pamiętajmy też, że kalafior, mimo wielu składników korzystnych dla zdrowia jest warzywem ciężkostrawnym, dlatego lepiej podawać go dziecku na obiad, ponieważ na kolację może być zbyt ciężki.

Jeśli maluch odczuwa dyskomfort po zjedzeniu kalafiora, przez kilka dni nie podawaj dziecku tego warzywa i spróbuj ponownie za kilka dni. Jeśli kalafior w dalszym ciągu nie będzie dziecku odpowiadać, skonsultuj się z pediatrą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze