Zasady rozszerzania diety niemowlaka
W pierwszym okresie życia dziecka rodzice najczęściej zadają pytanie, jak często je karmić, w drugim półroczu życia zaś – w jaki sposób rozszerzać dietę niemowlaka. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, ponieważ zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by karmić piersią co najmniej przez rok, kontynuując karmienie naturalne tak długo, jak będą tego chcieli matka i dziecko. Od 6 miesiąca życia należy jednak stopniowo rozszerzać dziecku dietę zgodnie z zasadami żywienia niemowląt. W pierwszej kolejności podaje się jednoskładnikowe dania, a następnie zupki i przeciery z warzyw i owoców, chude mięso, kaszki, produkty zbożowe, a także jogurty oraz twarożki.
1. Pierwsze kroki rozszerzania diety u niemowląt
Jeśli dziecko jest karmione piersią, pierwsze pokarmy stałe powinno otrzymać w 6 miesiącu życia. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym dietę rozszerza się nieco wcześniej – około 4-5 miesiąca życia. To w tym okresie właśnie maluszek zaczyna uczyć się żucia i połykania pokarmów, a gdy pojawią się pierwsze ząbki, ćwiczy umiejętność gryzienia. Na talerzu maluszka jako pierwsze powinny pojawić się warzywa, np. marchewka. Po kilku dniach można dodać do niej kolejne warzywo, np. pietruszkę, ziemniaka, buraka. Po włączeniu do diety dziecka kolejnego smaku należy obserwować, czy nie pojawiają się żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Gdy dziecko pozna smak poszczególnych warzyw, można na ich bazie przygotować zupkę jarzynową, dodając do niej chude mięso (indyka, królika, kurczaka). Pierwsze zupki zaleca się miksować, ale jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia należy gnieść warzywa widelcem. Zbyt długie podawanie niemowlęciu posiłków w formie gładkich przecierów może doprowadzić np. do zaburzenia żywienia.
2. Zasady rozszerzania diety dziecka
Coraz więcej zwolenników ma metoda BLW polegająca na samodzielnym jedzeniu przez dziecko już pierwszych pokarmów stałych. Maluszkowi serwuje się np. marchewkę pokrojoną w słupki, rozszerzając dietę o kolejne produkty.
Rozszerzając dietę niemowlęciu, warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich mówi, że nie wolno dziecka karmić na siłę. Warto też pamiętać, by zupki i soczki podawać maluszkowi łyżeczką lub z kubka. Dziecko w chwili jedzenia powinno siedzieć wyprostowane, najlepiej w specjalnym krzesełku. Warto, by dziecka nie rozpraszał telewizor. I co najważniejsze, malucha nie wolno zostawiać samego z jedzeniem!
Musisz to wiedzieć
Rozszerzanie diety polega na stopniowym podawaniu dziecku nowych pokarmów, a tym samym na urozmaicaniu jego codziennego jadłospisu. Roczne dziecko zjada już co najmniej cztery stałe posiłki dziennie. Dieta dziecka powinna być zdrowa i komponowana w sposób przemyślany. Nie powinno być w niej miejsca na słodycze. Warto pamiętać, że to rodzic kształtuje nawyki żywieniowe swojej pociechy.