Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Nietolerancja laktozy u dzieci

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 29.05.2014 14:20
Nietolerancja laktozy u dzieci
Nietolerancja laktozy u dzieci

Osoby dotknięte nietolerancją laktozy nie są w stanie jej trawić. Laktoza to cukier znajdujący się w mleku oraz innych produktach mlecznych, na przykład lodach i miękkich serach. Osoby z nietolerancją laktozy nie wytwarzają wystarczająco dużo laktazy – naturalnego enzymu produkowanego przez jelita. Niedobór laktazy sprawia, że spożywana laktoza nie jest trawiona i pozostaje w jelicie, wywołując u dziecka lub osoby dorosłej gazy, wzdęcia, skurcze żołądka oraz biegunkę.

1. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u dzieci?

Wielu rodziców myli pojęcie nietolerancji laktozy z alergią na mleko. Mimo iż obydwie przypadłości mają podobne objawy, znacznie się różnią. Nietolerancja laktozy to problem ze strony układu trawiennego, a alergia na mleko ma związek z układem immunologicznym. Objawy nietolerancji laktozy, czyli skurcze żołądka, wzdęcia, gazy, biegunka oraz nudności, pojawiają się zwykle w ciągu 30-120 minut od spożycia produktów zawierających laktozę. Jeżeli rodzice podejrzewają trudności z trawieniem laktozy u swojego dziecka, powinni wyeliminować produkty mleczne z diety dziecka przez dwa tygodnie i obserwować, czy dochodzi do złagodzenia dolegliwości. Po dwóch tygodniach należy na nowo wprowadzać niewielkie ilości nabiału do jadłospisu dziecka i notować, czy następuje nawrót objawów. Należy jednak pamiętać, że wiele produktów przetworzonych zawiera laktozę, dlatego całkowite wyeliminowanie ich z diety dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jeśli przeprowadzony test potwierdzi przypuszczenia rodziców, należy skonsultować się z pediatrą. Konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań. Najbardziej powszechny test stosowany w diagnozie nietolerancji laktozy mierzy poziom hydrogenu w oddechu człowieka po połknięciu roztworu laktozy. Poziom hydrogenu w oddechu zdrowej osoby jest niski. Kiedy jednak laktoza nie jest trawiona, fermentuje w jelitach i wytwarza hydrogen, który jest następnie wydalany przez płuca. Pediatra może zalecić wizytę u specjalisty, który zmierzy laktazę i inne enzymy w próbce pobranej z jelita. Materiał uzyskuje się zwykle podczas endoskopii.

2. Jak żyć z nietolerancją laktozy?

Niestety, nie ma leku na nietolerancję laktozy. Zmiany w diecie dziecka mogą jednak znacznie poprawić jego jakość życia. Metodą prób i błędów można ustalić, jakie ilości mleka oraz jego przetworów są tolerowane przez dziecko. W przypadku młodszych dzieci zaleca się unikanie produktów zawierających laktozę. Są to: mleko, lody oraz miękkie sery. Starsze dzieci mogą spożywać niewielkie ilości tych produktów, zwłaszcza jeśli są częścią posiłku i nie konsumuje się ich oddzielnie. Wiele dzieci jest w stanie spożywać jogurty. Niektórzy rodzice decydują się na podawanie dziecku laktazy dostępnej bez recepty tuż przed każdym posiłkiem. Dzięki temu ich ciało ma większe szanse na strawienie produktów zawierających laktozę. Inną opcją jest podawanie dziecku mleka i nabiału o obniżonej zawartości laktozy. Takie produkty mają w swoim składzie wszystkie pozostałe substancje znajdujące się w zwykłym mleku i mogą być przechowywane w lodówce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze