Trwa ładowanie...

Najlepsza kolacja dla dziecka. Jak ją skomponować?

Avatar placeholder
30.11.2018 17:43
Najlepsza kolacja dla dziecka. Jak ją skomponować?
Najlepsza kolacja dla dziecka. Jak ją skomponować? (Źródło 123RF)

Co przygotowywać dzieciom na kolację, żeby mogły spokojnie przespać noc, ich organizm wypoczął, a rano obudziły się z apetytem na śniadanie? Istnieje kilka zasad komponowania kolacji. Dotyczą one zresztą wieczornych posiłków nie tylko dla dzieci.

1. Nie przesadzaj z mięsem

Mięsa, ryby i inne produkty wysokobiałkowe lepiej odłożyć na śniadanie – to wtedy są najbardziej potrzebne, aby rozruszać organizm dziecka przed nowym dniem. Zjedzone wieczorem stanowią obciążenie, ponieważ białka są ciężkostrawne.

Dziecku na kolację nie podawaj szynek, wędlin czy też smażonych i pieczonych mięs, w tym również drobiu. Wybierz produkty, które będą lżejsze dla małego żołądka.

Pięć  najzdrowszych kolacji dla dziecka
Pięć najzdrowszych kolacji dla dziecka [7 zdjęć]

Naleśniki z dżemem, gotowane jajko z bułką posmarowaną masłem, a może kluski z serka ricotta? Co zrobić,

zobacz galerię

2. Wybieraj lekkostrawny nabiał

Zobacz film: "Dieta dla zdrowego brzuszka Twojego dziecka"

Nabiał to dobry wybór na koniec dnia, choć też zawiera sporo zwierzęcego białka. Warto sięgać po jogurty naturalne (najlepiej z musli lub suszonymi owocami, dzięki czemu organizm dziecka uzupełni zapasy minerałów), twarożki, serki wiejskie i mleko, które wyciszą przed snem.

Wskazane produkty dają poczucie sytości, ale nie powodują niepotrzebnego obciążenia i nie zaburzają spokojnego snu.

Sprawdź także:

3. Warzywa i owoce w dowolnych ilościach

Wszelkiego rodzaju sałatki są doskonałym wyborem jako ostatni posiłek w ciągu dnia. Warto jednak ciężkie sosy, np. majonezowy, zastąpić jogurtem lub czystą oliwą. W ten sposób żołądek i jelita młodego organizmu będą miały łatwiejsze zadanie do wykonania przez noc.

Dobrym wyborem na przekąskę przed snem są także owoce. Jeśli jednak zdecydujemy się przygotować z nich sałatkę dla dziecka, unikajmy cukru, a nawet zdrowego miodu. Niepotrzebnie pobudzą dziecko i utrudnią mu zasypianie, a na tym nam przecież wieczorem nie zależy.

Następny artykuł: Kolacja dla przedszkolaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze