Trwa ładowanie...

Zalety mleka koziego dla dzieci

 Ewa Rycerz
09.07.2016 18:55
Zalety mleka koziego dla dzieci
Zalety mleka koziego dla dzieci (123RF)

Lekkostrawne i pełne witamin. Mleko kozie może z powodzeniem zastąpić w diecie dziecka mleko krowie. Jest równie smaczne, choć trudniej dostępne. Można je podawać maluchom już po pierwszym roku życia. Oto kilka jego zalet.

1. Lekkostrawne

  • Często doradzam pacjentom, by zamiast mleka krowiego pili kozie – mówi dr Sears, znany i szanowany z Stanach Zjednoczonych pediatra. Sears tłumaczy, że mleko kozie jest łatwiejsze do strawienia.

Białko zawarte w mleku poddawane jest w żołądku działaniu enzymów trawiennych i przyjmuje formę zbliżoną do twarogu. Im bardziej miękki twaróg, tym szybciej i łatwiej przechodzi przez żołądek.

Mleko kozie tworzy właśnie taki miękki, delikatny twarożek. Dzięki temu trawione jest łatwiej, co sprawia, że określane jest jako lekkostrawne. Owy fakt może stanowić ogromną zaletę dla dzieci, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy.

Zobacz film: "Naukowcy: najzdrowsza dieta to dieta wiktoriańska"

O lekkostrawności mleka koziego świadczy też obecność innego rodzaju tłuszczy niż w mleku krowim. Zawiera ono krótkie i średnie łańcuchy kwasów tłuszczowych, które sprawiają, że działanie enzymów przebiega szybciej i łatwiej.

Natomiast mleko krowie zbudowane jest w tłuszczy o długich łańcuchach przez co żołądek dłużej je trawi.

2. Nieco mniej laktozy

Zarówno mleko kozie jak i krowie zawierają laktozę, czyli cukier, do którego strawienia potrzebny jest enzym zwany laktazą. Mleko krowie – 4,7 proc., kozie – 4,1 proc. Niestety, u niektórych dzieci występuje nietolerancja tego cukru wynikająca z niedoboru enzymu. W takim przypadku  spożywanie mleka koziego może przynieść niewielkie korzyści.

3. Mniej alergenów

Alergia na białka mleka krowiego staje się coraz powszechniejsza. Dlatego warto wypróbować mleko kozie. Zawiera ono tylko śladowe ilości białka o nazwie alfa-S1 kazeina, które wywołuje uczulenie (wysypkę, biegunkę, wymioty).

Niestety, zarówno mleko krowie, jak i kozie bogate jest w beta-laktoglobulinę. A to może prowadzić do alergii krzyżowej, co oznacza uczulenie także na ten rodzaj mleka. Nie zdarza się to jednak zbyt często.

4. Na co należy uważać?

Choć mleko kozie jest bogate w składniki odżywcze takie jak wapń, witamina B6, potas, niacyna, miedź, selen, to zawiera stosunkowo niedużo witaminy B12 oraz kwasu foliowego, co może prowadzić do nieodboru tego pierwiastka. A to właśnie te składniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego dziecka.

Jeśli jednak twojemu dziecku smakuje kozie mleko, uzupełnij jego dietę o produkty bogate w kwas foliowy, np. brokuły lub inne warzywa zielone.

Następny artykuł: Zielona herbata skuteczna w leczeniu zespołu Downa? Nowe wyniki badań
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze