Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Patyk

Koktajl truskawkowy

Avatar placeholder
16.03.2017 17:28
Koktajl truskawkowy
Koktajl truskawkowy (Zdjęcie autorstwa Meal Makeover Moms / CC BY-ND 2.0)

Może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że to truskawka jest odmianą poziomki, a nie odwrotnie! Te czerwone, letnie owoce powstały ze skrzyżowania poziomki chilijskiej i odmiany północnoamerykańskiej. Od tamtego czasu nasze podniebienia co lato mogą rozkoszować się ich smakiem. Także w postaci truskawkowego koktajlu!

Napój truskawkowy
Napój truskawkowy

Truskawki są pierwszymi owocami w sezonie, pojawiają się już na przełomie maja i czerwca i towarzyszą

zobacz galerię

Składniki:

  • 250 g truskawek,
  • 250 ml greckiego jogurtu lub jogurtu naturalnego,
  • 1 lub 2 łyżeczki miodu,
  • 125 ml skruszonego lodu.
Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Przygotowanie:

Owoce wrzuć do blendera lub rozdrobnij mikserem. Dodaj miód, jogurt i skruszony lód. Ponownie zmiksuj. Przygotuj wysokie kubki na koktajl, wlej mieszankę i udekoruj miętą lub kawałkiem owocu.

Wartość odżywcza 1 porcji (150 g):
Kalorie72,87 kcal
Białko2,88 g
Węglowodany13,1 g
Tłuszcze1,37 g
Błonnik1,04 g

Komentarz:

Truskawki pojawiają się dość wcześnie, bo już w okolicach maja lub wczesnego czerwca i można się nimi delektować mniej więcej do połowy lipca. Istnieją również i późniejsze odmiany, które goszczą na naszych stołach nawet do końca sierpnia, czy początków jesieni. Te sezonowe owoce nie tylko pięknie pachną, wyglądają i smakują, ale przede wszystkim są zdrowe, a także są źródłem wielu witamin i minerałów. Truskawki posiadają wspaniałe wartości odżywcze i kosmetyczne, są bardzo bogate w witaminę C, zawierają praktycznie wszystkie ważne mikroelementy, a szczególnie dużo żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i manganu. Działają odkwaszająco, krwiotwórczo, wzmacniająco. Może więc warto sięgnąć do podanego przepisu?

Następny artykuł: Mleko wielbłądzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze