Zdrowe słodkości bez cukru - idealne dla twojego dziecka!
Czy słodycze mogą być zdrowe? Okazuje się, że tak. Rodzice nie powinni zabraniać dzieciom jedzenia słodkości, a zadbać o to, by nie były to puste kalorie. Jakie więc produkty podawać maluchom zamiast cukierków i ciasteczek?
1. W jakim czasie wprowadzić słodycze do diety dziecka?
Słodki smak jest znany dziecku od samego początku. Maleństwo już w łonie matki przyjmuje płyn owodniowy o słodkim smaku. Dlatego też nie zaleca się zbyt wcześnie wprowadzać słodkości do diety dziecka, gdyż może mieć ono problem z nauczeniem się akceptowania innych smaków.
Między czwartym a szóstym miesiącem życia można już „poczęstować” dziecko słodkimi, a jednocześnie zdrowymi przecierami lub sokami owocowymi.
2. Czy zabraniać dziecku jedzenia słodyczy?
Nie warto dziecku zabraniać jeść słodyczy. Jako rodzic powinieneś zadbać o to, by słodkości były pełnowartościowe i spożywane przez dziecko nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Dlatego też wyznaczmy dni, kiedy będzie mogło zjeść batonika lub czekoladę. Dzięki temu, nasza pociecha ograniczy produkty bogate w cukier.
3. Zdrowe słodycze dla malucha
Do diety dziecka można wprowadzić przeciery i soki owocowe. Warto sięgnąć po owoce, np. maliny, truskawki, winogrona, banany, brzoskwinie, śliwki, gruszki, jabłka, które są słodkie, ale nie pozbawione wartości odżywczych.
Raz na jakiś czas możesz poczęstować dziecko kostką gorzkiej czekolady z dużą zawartością miazgi kakaowej. Kiedy maleństwo skończy roczek, do jego diety możesz wprowadzić biszkopty.
Świeże owoce możesz również połączyć z budyniem lub kisielem. Doskonale sprawdzają się także suszone owoce. Zamiast cukru podawaj dziecku np. rodzynki, figi i daktyle. Produkty te posiadają wiele substancji odżywczych, takich jak witamina A, magnez, fosfor czy wapń. Świetnie nadają się do deserów, ciast, jogurtów czy budyni.
A co z ciastami? Podczas pieczenia dodawaj do nich mniej cukru. Biały zastąp brązowym, miodem albo ksylitolem. Białą mąkę możesz wymienić na razową.
4. Tarta z kaszą jaglaną i owocami – przepis na słodki wypiek bez cukru
Tarta z kaszą jaglaną i owocami jest świetnym pomysłem na zdrową słodycz dla twojego dziecka. Ciasto nie tylko sprawi radość maluchowi, ale dostarczy też składników odżywczych.
4.1. Składniki na spód:
- szklanka ugotowanej kaszy jaglanej;
- 5 łyżek mąki kukurydzianej;
- 2 łyżki oleju;
- jajko;
- banan;
łyżeczka ekologicznego proszku do pieczenia.
4.2. Składniki na krem:
0,5 szklanki kaszy jaglanej;
- 3 szklanki mleka migdałowego;
- łyżka oleju kokosowego;
- sok z jednej cytryny;
- 0,5 kg malin.
4.3. Sposób przygotowania:
Zblenduj ugotowaną wcześniej kaszę jaglaną. Do zmiksowanej kaszy dodaj mąkę, jajko, proszek do pieczenia, olej, rozgniecionego banana i wyrób ciasto. Jeśli zauważysz, że jest za rzadkie, dodaj odrobinę mąki. Gotowe przełóż do blachy i piecz przez 35 minut w temperaturze 180 stopni.
By przygotować krem, zagotuj mleko i wsyp do niego dwa razy przepłukaną w gorącej wodzie kaszę jaglaną, olej kokosowy i dwie łyżki soku z cytryny. Gotuj do momentu, aż kasza napęcznieje, po czym zblenduj i wylej masę na upieczony spód. Na wierzch kremu wyłóż świeże maliny, odstaw do przestygnięcia i włóż na dwie godziny do lodówki.
Smacznego!