Trwa ładowanie...

Cukier w ciąży

Cukier w ciąży powinien być kontrolowany. Zazwyczaj wykonuje się dwa badania glukozy we krwi: jedno jest tradycyjnym badaniem poziomu cukru we krwi na czczo, a drugie to test obciążenia glukozą. Wykonuje się również badanie ogólne moczu, które mierzy także poziom cukru w moczu. W przypadku, jeśli badania nie mieszczą się w normie, oznacza to cukrzycę ciążową, którą trzeba kontrolować, aby uniknąć powikłań ciąży i zaburzeń u płodu.

Zobacz film: "Dieta w ciąży"
spis treści

1. Dlaczego cukier we krwi w ciąży jest ważny?

Cukrzyca w ciąży wymaga częstych badań matki i dziecka, a to dlatego, że ta choroba może wywoływać różnego rodzaju powikłania ciąży i zaburzenia u płodu. Mogą to być na przykład:

Zarówno duża, jak i mała masa urodzeniowa wiążą się z pewnymi zagrożeniami dla dziecka i matki. Przy niskiej masie urodzeniowej dziecko bywa słabe i może nie rozwijać się tak szybko jak jego rówieśnicy. Duża masa urodzeniowa może z kolei wpłynąć negatywnie na poród. Dziecku wtedy trudniej przejść przez drogi rodne kobiety, poród może stać się porodem bardzo długim i wyczerpującym. Oprócz tego, może dojść do urazów okołoporodowych - ich ryzyko zwiększa się wraz z rozmiarem płodu.

Dotyczy to zarówno cukrzycy ciążowej, jak i cukrzycy, na którą przyszła matka choruje od dłuższego czasu. Cukrzyca ciążowa prawdopodobnie pojawia się z powodu działania hormonów łożyska, które hamują produkcję insuliny. Poziom glukozy we krwi podnosi się, ale nie może być ona wykorzystana z powodu braku insuliny. Energia musi być pobierana z tłuszczów i białek, a ich spalanie wywołuje gromadzenie się produktów spalania – ketonów. To właśnie one mogą wywołać zaburzenia.

2. Badania poziomu cukru we krwi w ciąży

Pierwszym badaniem glukozy we krwi w ciąży jest pomiar glukozy we krwi na czczo. Jest on wykonywany między 5. a 8. tygodniem ciąży. Wynik mieści się w normie, jeśli wynosi między 60 a 105 mg/dl. Jeśli poziom cukru we krwi jest za wysoki, trzeba wykonać test obciążenia glukozą.

Test obciążenia glukozą to badanie wykonywane u wszystkich kobiet w ciąży między 24. a 28. tygodniem ciąży. Takie badanie polega na pobraniu i zbadaniu krwi na czczo i godzinę po wypiciu roztworu glukozy. Wynik powinien mieścić się do 140 mg/dl, co oznacza, że przyszła matka nie ma cukrzycy i nie musi się obawiać o możliwe powikłania z nią związane. Wynik między 140 a 200 mg/dl to nietolerancja glukozy i badanie trzeba wykonać jeszcze raz (tym razem po wypiciu roztworu 75 g glukozy). Jeśli wynik przekracza 200 mg/dl, oznacza on cukrzycę. Trzeba ją w takim przypadku regularnie kontrolować, aby nie dopuścić ani do hipoglikemii, ani do hiperglikemii.

W ciąży wykonuje się także badanie ogólne moczu, dzięki któremu można wykryć cukromocz. Jednak nie musi on oznaczać cukrzycy. Nie jest też tak, że jeśli cukier w moczu się nie pojawi, to kobieta na pewno nie ma cukrzycy. Jest to raczej dodatkowe badanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.