Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Hipoglikemia

Avatar placeholder
02.08.2021 16:26
Hipoglikemia
Hipoglikemia (123rf)

Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, u najmłodszych dzieci może pojawić się od razu po urodzeniu. Poziom cukru we krwi nowo narodzonego dziecka jest fizjologicznie niski od razu po urodzeniu, ale stabilizuje się po około 72 godzinach życia. Patologicznie niski poziom cukru we krwi pojawia się najczęściej w przypadku wcześniaków i dzieci cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia i choroby wrodzone.

spis treści

1. Kiedy mówimy o hipoglikemii u noworodka?

Początkowo stężenie cukru we krwi jest fizjologicznie niskie i wynosi poniżej 50 mg%. Po 12-24 godzinach poziom glukozy we krwi powinien się znormalizować i podnieść do 50 mg%.

Hipoglikemia u dzieci do 72 godziny życia, to wartości cukru we krwi uzależnione od wagi urodzeniowej noworodka:

  • u wcześniaków z niską masą urodzeniową hipoglikemia to poziom cukru we krwi poniżej 25 mg% lub 1,39 mmol/l;
  • u noworodków o prawidłowej wadze i urodzonych w terminie hipoglikemia to poziom cukru we krwi poniżej 35 mg% lub 1, 94 mmol/l.
Zobacz film: "Co to jest hipoglikemia?"

Po upłynięciu 72 godzin od urodzenia hipoglikemia to wartość poniżej 45 mg% lub 2,50 mmol/l.

Objawy hipoglikemii u noworodków są najczęściej niemożliwe do zaobserwowania bez badań. U części dzieci występuje oziębienie, drgawki, bezdech, sinica, apatia, brak odruchu ssania, problemy z krążeniem i zaburzenia pracy serca.

2. Skąd się bierze hipoglikemia u noworodka?

Hipoglikemia u noworodka o prawidłowej wadze urodzeniowej i urodzonego w terminie występuje rzadziej niż hipoglikemia u wcześniaków. Dzieje się tak dlatego, że organizm dziecka jeszcze nie jest do końca rozwinięty – w wątrobie jest zbyt mało glikogenu, czyli polimeru glukozy, substancji zapasowej wykorzystywanej przy niedoborze cukru.

Mózg wcześniaka jest duży w stosunku do całego ciała i zużywa nieproporcjonalnie dużo glukozy. Spadek cukru we krwi u noworodka może być spowodowany wyziębieniem, gdyż to przede wszystkim glukoza jest wykorzystywana w organizmie do ogrzewania ciała.

Sytuację utrudniać może niedojrzałość enzymatyczna wątroby. Stan ten prowadzi do żółtaczki fizjologicznej i problemów ze związaniem kwasu glukuronowego, pochodnej glukozy, z bilirubiną wolną (pośrednią). Wszelkie inne zaburzenia okresu noworodkowego, występujące najczęściej u wcześniaków, mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi.

Także niedojrzałość organizmu odgrywa rolę w stężeniu cukru we krwi. Hipoglikemia często występuje u dzieci z zamartwicą okołoporodową wywołaną niedotlenieniem podczas porodu, posocznicą, zaburzeniami oddychania i infekcjami układu oddechowego – zespół zaburzeń oddychania(ZZO). Wrodzone choroby metaboliczne zwiększające ryzyko hipoglikemii u noworodka to:

  • zaburzenia oksydacji kwasów tłuszczowych;
  • glikogenoza wątrobowa;
  • deficyty enzymów glukogenezy;
  • zaburzenia przemian tyrozyny;
  • galaktozemia;
  • choroba syropu klonowego;
  • kwasica;
  • nietolerancja fruktozy.

Dodatkowym czynnikiem obciążającym dziecko ryzykiem hipoglikemii jest cukrzyca u matki oraz konflikt serologiczny. Dzieci z takimi obciążeniami powinny mieć robione badania poziomu cukru we krwi.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poziom cukru u noworodka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze