Co to jest test owulacyjny?

Wiele par używa testów owulacyjnych, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, ustalając w ten sposób termin owulacji. W większości przypadków nie dochodzi do zapłodnienia, ponieważ pary nie współżyją w odpowiednich ku temu dniach. Test owulacyjny pozwoli wyznaczyć ten najlepszy moment – szczyt płodności, podczas którego szanse na zajście w ciążę są największe. Test owulacyjny wykorzystywany jest także, by regulować płodność metodą naturalną.

Co to jest owulacja?

Owulacja to proces, w trakcie którego dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika oraz wydzielania hormonu luteinizującego (LH). Zwykle owulacja następuje 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Kiedy jajeczko opuści jajnik, jest zdolne do zapłodnienia podczas następnych 12-48 godzin. Czasami termin owulacji może się opóźniać z powodu choroby, stresu, źle prowadzonej diety, zwiększonej aktywności fizycznej. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 5 dni, dlatego też do zapłodnienia może dojść, jeśli współżycie seksualne odbyło się 5 dni przed i 48 godzin po owulacji.

Polecane wideo:

W jakim celu stosuje się test owulacyjny?

Test owulacyjny pozwala stwierdzić, czy w moczu znajduje się hormon LH. Hormon ten pojawia się w moczu, a jego poziom jest najwyższy na 24-36 godzin przed wystąpieniem jajeczkowania.

Hormon luteinizujący jest hormonem, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet LH jest odpowiedzialny za wywoływanie owulacji, podczas której uwalniane jest dojrzałe jajeczko. Hormon LH kontroluje także długość cyklu owulacyjnego i kolejność zdarzeń w czasie cyklu miesięcznego. U mężczyzn LH jest odpowiedzialny za wspieranie jąder do produkcji androgenów.

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem testu?

Przed przystąpieniem do używania testów owulacyjnych warto, aby kobieta poznała swój cykl menstruacyjny, jaka jest jego długość i jak jej ciało się podczas niego zachowuje. Średnio kobiety miesiączkują co 28 dni, ale nie jest tak u wszystkich pań – niektóre z nich mają cykle dłuższe, inne krótsze. Gdy kobieta już zna jego długość, z pomocą tabelki instruktarzowej w ulotce, będzie mogła wykonać test owulacyjny w odpowiednim momencie. Przy założeniu, że cykle występują co 28 dni, rozpocznie test około 12. dnia cyklu.

Kilka dni przed samym badaniem oraz w dniu samego badania kobieta nie powinna się denerwować ani przeżywać innych silnych emocji, przyjmować leków (o ile to możliwe), alkoholu, używek.

Do przeprowadzenia testu owulacyjnego wykorzystuje się mocz kobiety. W zależności od rodzaju testu, należy doprowadzić do kontaktu testu z moczem zgodnie z instrukcją, którą producent dołącza do opakowania. Wynik będzie znany po około pięciu minutach. Ponieważ stężenie hormonu LH najwyższe jest wieczorem i w nocy, najlepszą porą na wykonanie testu jest późny wieczór.

Rodzaje testów owulacyjnych

Istnieje kilka rodzajów testów owulacyjnych:

  • paskowy – jego cena jest najniższa, a wykonanie polega na umieszczeniu paska testu w pojemniczku z moczem;
  • strumieniowy – na jednym z brzegów takiego paska znajduje się końcówka absorbująca, którą umieszcza się pod strumieniem moczu;
  • płytkowy – ten test pozwala na szybkie uzyskanie wyniku i jest najbardziej higieniczny. Mocz zbiera się do pojemniczka, a następnie za pomocą specjalnej pipetki nanosi się na test wyznaczoną ilość moczu.

Test owulacyjny może być przeprowadzony także w laboratorium. Wtedy należy zebrać 50-100 ml wieczornego moczu do sterylnego pojemniczka i przechować go do rana w lodówce. Następnie oddać w laboratorium. Jeśli kobieta ma infekcję lub przyjmuje jakieś leki, powinna powiedzieć o tym osobie wykonującej badanie.

Należy także pamiętać, że intensywne współżycie nie zwiększa prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Gdy mężczyzna odbywa dużą ilość stosunków lub często się masturbuje, spada ilość plemników w nasieniu, płynu nasieniowego jest mniej i nie jest on taki gęsty. Dlatego też lekarze często zalecają, aby współżycie seksualne odbywało się rzadziej, a w dogodniejszych momentach.

Jeśli test owulacyjny nie potwierdził wystąpienia szczytu owulacyjnego, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wyjaśnić ten stan rzeczy, przeprowadzając szczegółowe badania.

Jeśli test jest elementem naturalnej metody regulacji poczęć, w czasie podwyższonego stężenia hormonu LH zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kaye P. Płodność, niepłodność, bezpłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3926-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Wyznaczanie dni płodnych

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wyznaczanie dni płodnych
Wyznaczanie dni płodnych

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Prawie 85% kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne a nie stosują antykoncepcji, każdego roku zachodzi w ciążę.

Wyznaczanie dni płodnych

Elektroniczne testy owulacyjne

płodności. Są one szczególnie pomocne przy cyklach nieregularnych, bezowulacyjnych, lub takich, gdzie objawy dni płodnych są trudne to zaobserwowania (...) płytkę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W przypadku...

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to kalendarzyk małżeński. Dzięki wykorzystaniu tej metody wylicza się dni płodne i niepłodne kobiety (...) się od współżycia w dni płodne kobiety....

Wyznaczanie dni płodnych

Żele wspomagające zapłodnienie

Żele wspomagające zapłodnienie

około 14 dni przed menstruacją bez względu na długość cyklu. Objawami owulacji mogą być tzw. **bóle owulacyjne** podbrzusza, które powstają na skutek (...) (w czasie owulacji bardziej lepka, obfita i przezroczysta). Taki śluz określa...

Wyznaczanie dni płodnych

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza do programu komputerowego.

Wyznaczanie dni płodnych

Kobieta w ciąży

Kobieta w ciąży

Kursy naturalnego planowania rodziny są przeznaczone przede wszystkim dla małżeństw, ale mogą w nich uczestniczyć także narzeczeni i osoby zainteresowane tym tematem. Podczas zajęć małżeństwa uczą się stosowania i działania metod objawowo-termicznych,...

Wyznaczanie dni płodnych

Planujesz dziecko? Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne

Planujesz dziecko? Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne

Dni płodne wypadają mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Aby je dokładnie obliczyć, należy znać długość swojego cyklu menstruacyjnego (...) oraz datę rozpoczęcia miesiączki. Dowiedz się, kiedy masz największe...

Wyznaczanie dni płodnych

Kiedy zajdę w ciążę?

, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 25 procentowa. Tylko niewielkiemu (...) zajść w ciążę Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę masz...

Wyznaczanie dni płodnych

Cykl owulacyjny

- 14 = 8). Przy nieregularnych cyklach trudno jest określić termin jajeczkowania. Cykl miesiączkowy ma tylko kilka dni płodnych, podczas (...) . Częstsze współżycie niż raz dziennie nie jest wskazane, ponieważ zmniejsza...