Metoda Selnas
Metoda Selnas (skrót z francuskiego „Selection Naturelle du Sexe”, czyli „Naturalny Wybór Płci”) to dość nowa metoda planowania płci dziecka, inaczej nazywana metodą cykliczną. Została stworzona przez biologa komórkowego Patricka Schouna. Opiera się na badaniach naukowych stwierdzających, że komórka jajowa miewa potencjał elektryczny dodatni i ujemny, w zależności od dnia cyklu, natomiast plemniki Y (męskie) zawsze ujemny, a plemniki X (żeńskie) dodatni. Komórka jajowa o potencjale ujemnym przyciąga więc plemniki X, a kiedy ma potencjał dodatni łatwiej do niej dotrzeć plemnikom Y.
1. Na jakiej zasadzie działa metoda Selnas?
Komórki ludzkiego ciała zawierają w swoich jądrach 23 pary chromosomów. Pierwsze 22 kodują cechy i funkcjonowanie organizmu, a ostatnia para to chromosomy warunkujące płeć. Jeśli są identyczne (XX), oznaczają płeć żeńską, jeśli różne (XY) płeć męską. Komórki rozrodcze mają tylko połowę chromosomów zawierających X lub Y. Mniej więcej połowa plemników ma X, podczas gdy druga Y. Komórka jajowa zawsze ma X. Aby płeć dziecka była żeńska, wystarczy, że komórka jajowa, połączy się z plemnikiem o chromosomie X. Aby począł się chłopiec, komórka jajowa musi połączyć się z plemnikiem zawierającym Y.
Komórka jajowa w określonych dniach cyklu przyciąga przeciwne potencjały elektryczne. Ujemnie naładowane plemniki z chromosomem Y, poczynające chłopców, będą przyciągane wtedy, kiedy komórka jajowa będzie miała potencjał dodatni. Kiedy pojawi się potencjał ujemny, dojdzie do poczęcia dziewczynki, gdyż przyciągane będą plemniki z chromosomem X. Potencjał elektryczny komórek rozrodczych jest niewielki. Jednak nawet on wystarcza, by w większości przypadków w dniach „ujemnych” w większości dochodziło do poczęć dziewczynek, a w „dodatnich” do poczęć chłopców.
Planowanie płci dziecka tą metodą jest naturalne i polega na wypełnieniu specjalnego kwestionariusza i wyznaczeniu dni „dodatnich” i „ujemnych”, czyli na wyznaczeniu cyklu polaryzacji kobiety. Najlepszych dni na poczęcie dziewczynki czy chłopca jest w ciągu roku około 60-70. Pozostałe dni są neutralne, co znaczy, że komórka jajowa nie ma potencjału dodatniego ani ujemnego. Wtedy szanse na poczęcie dziewczynki lub chłopca są równe.
Niestety cykl owulacyjny nie musi pokrywać się z cyklem polaryzacji komórki jajowej. Oznacza to, że dni gwarantujące poczęcie dziewczynki lub zwiększające szanse na poczęcie chłopca mogą wypadać w dni niepłodne. Według niektórych lekarzy, ta metoda planowania płci dziecka jest mniej skuteczna w przypadku kobiet mających nieregularne cykle menstruacyjne. Jak do tej pory, odnotowano skuteczność tej metody na poziomie 87%.
2. Jak wyznacza się dni na poczęcie chłopca lub dziewczynki?
Aby kobieta mogła poznać swój „cykl polaryzacji”, nie musi poddawać się specjalistycznym badaniom ani interwencjom medycznym lub genetycznym. Metoda Selnas polega tylko na wypełnieniu szczegółowego kwestionariusza zawierającego informacje o jej cyklu menstruacyjnym, dacie ostatniej miesiączki, grupie krwi, wieku itp.
Firmy, które zajmują się obliczaniem i wyznaczaniem dni na poczęcie chłopców czy dziewczynek, robią to za opłatą, która wynosi kilkaset euro. Kobiety mieszkające w Polsce mogą skorzystać na przykład z usług firm londyńskich.