Trwa ładowanie...

Życie w biegu

Życie w biegu
Życie w biegu

Czas nie próżnuje. Czas to ludożerca. Patrząc przez pryzmat ostatnich tragicznych wydarzeń, które dotknęły całą Polskę i każdego z nas z osobna, dostrzegamy jak kruche jest życie ludzkie, jak szybko można je utracić. Minął bardzo ciężki tydzień, a my zastanawiamy się, co zrobić, żeby być bliżej rodziny, żeby poświęcać jej więcej czasu. Dochodzi do nas nieuchronność upływu czasu, niemożność jego zatrzymania. Setki refleksji nad życiem, nad sobą i rodziną powodują, że szukamy złotego środka na naszą ziemską egzystencję. Wiemy, że tempo nadaje jej smak, że wiara w lepszą przyszłość pomaga nam napędzać ten motor, który gna nas co dzień do pracy i innych obowiązków. Ale czy naprawdę warto? Czy musimy tak pędzić?

spis treści

Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy: „Jak ten czas szybko mija”- a to my mijamy... (cyt. Stanisław Jachowicz)

Kariera
Kariera

Wiemy, że tempo nadaje jej smak, że wiara w lepszą przyszłość pomaga nam napędzać ten motor, który gna

zobacz galerię

1. Oszczędzanie czasu

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pieniądze dają byt i odbierają życie. Gnamy za nimi, bo takie czasy, bo wszystko kosztuje. Kiedy jednak już je mamy, czujemy się najbiedniejsi. Dlaczego? Pęd ku karierze, ciągły pośpiech zabierają nam czas dla dzieci, cenne chwile z rodziną, przyjaciółmi.

Życie w biegu dodatkowo budzi w nas gniew. Jesteśmy rozdrażnieni, w domu wyładowujemy swoje emocje na bliskich. Jak to zmienić? Nie można przecież zrezygnować z pracy. Warto jednak trochę zwolnić. Przeczytać dziecku jedną bajkę więcej, o 10 minut przedłużyć wspólny posiłek, przysiąść na chwilę z rodziną. To momenty, krótkie chwile, ale jakże cenne… I wszystko lśni.

Czy faktycznie dom wymaga codziennego polerowania i pucowania wszystkich mebli? Zamiast piąty raz w tygodniu myć podłogę, warto wyjść na spacer z dzieckiem, zagrać w coś, najzwyczajniej w świecie się pobawić. W dodatku trzeba ułatwiać sobie życie i zastanowić się nad kupnem zmywarki, od czasu do czasu skorzystać z gotowych produktów. Wszędzie, w każdej możliwej rzeczy powinno się szukać tego straconego czasu.

2. Telewizja i Internet

To złodzieje. Kradną nam nawet 4 godziny dziennie, jeśli nie więcej. Zastanówmy się, jakie programy naprawdę chcemy oglądać. Warto odebrać mediom ten czas i poświęcić go na coś naprawdę pożytecznego dla rodziny. Czy naprawdę potrzebujemy relaksu przed małym ekranem? Czy musimy czytać na www plotki o gwiazdach bądź odwiedzać portale społecznościowe, gdy nasze znudzone dziecko siedzi w swoim pokoju i przekłada zabawki albo snuje się po domu, nie wiedząc, co ze sobą zrobić?

3. Supermarkety

Miejsca weekendowych pielgrzymek dla całych rodzin. Tylko po co te spacery po centrach handlowych? Żeby pooglądać wystawy? Żeby pokazać tłumom swój nowy płaszcz i modną torebkę? Zrezygnujmy z tego. Szybko zróbmy zaplanowane zakupy i spędźmy weekend na spacerze, wspólnym wyjściu do kina, fajnym rodzinnym obiedzie.

Nie długość lecz sztuka życia jest ważna. To, w jaki sposób zagospodarujemy uciekający czas, zależy tylko od nas. Jest wiele chwil, które mają miejsce tylko raz w życiu. Czy telewizja, Internet, supermarkety, a nawet nasza kariera są godne, by te momenty przeoczyć? Odpowiedź jest jedna, najprawdopodobniej taka sama dla każdego z nas… i warto się nią kierować.

Następny artykuł: Rozwód i separacja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze