Spacer po centrum handlowym

Cóż może być przyjemniejszego, niż spacer po… centrum handlowym?! Zabieramy do niego całą rodzinę o każdej porze roku. Zimą, gdy jest śnieżnie i mroźno, czasem bardziej wiosenno-jesiennie. Gdy dookoła biało, mróz szczypie w nos, a słońce uśmiecha się z błękitnego nieba, cóż może być przyjemniejszego, niż spacer z dzieckiem? Wiosną, gdy pogoda w kratkę, kwiecień przeplata „trochę zimy, trochę lata”, a „w marcu, jak w garncu”. Nic to, przecież dzień coraz dłuższy, ptaki za oknem rozpoczynają swe trele. Czy może być coś przyjemniejszego od wyprawy z maluchem na spotkanie wiosny? Latem, gdy ciepło miło, niebo, raj. Nie ma lepszego pomysłu na letnie dni niż czerpanie energii z przyrody. Cóż może być przyjemniejszego niż dzień w plenerze? A może jesienią, gdy mamy piękną, polską złotą jesień? Ile pozytywnych emocji da nam i dziecku spacer po parku, bajecznie kolorowe liście, ostatnie ciepłe promienie słońca.

Polecane wideo:

Centrum handlowe

Spacerowanie po centrach handlowych jako forma spędzania wolnego czasu, ma niestety coraz więcej zwolenników...

Spacery po centrum handlowym

Prawda, że cudnie mieszkać w kraju, gdzie te cztery pory roku uatrakcyjniają życie? Dają tyle możliwości. Cóż może być przyjemniejszego dla rodziców i ich maleństwa niż spacer? Tylko dlaczego tak często zamiast parku i lasu wybierają centra handlowe? Za każdym razem, gdy muszę przebiec przez którąś z galerii, widzę ten sam obrazek: rodzina jak z obrazka – śliczna mama, przystojny tato, słodkie dziecko. Maleństwo oczywiście w super wózku. Aż uśmiech na twarzy zakwita. Tylko co oni robią z tą Kruszyną w takim miejscu?! Może wpadli tylko jak po ogień, kupić coś i wyjść? Nie! Oni przyszli… na spacer! Zrelaksowani, spokojnym, dostojnym krokiem przechadzają się od jednej witryny do drugiej. Usiądą na kawę, coś przekąszą. Tak mija im sobota, niedziela… wolny czas.

Czy to ci sami rodzice, którzy z troską dbają, by ich Maleństwu niczego nie brakowało? Czy to nie ci, którzy czytają tyle mądrych książek o pielęgnacji i wychowaniu dziecka? Czy to ci, którzy ze strachem przekraczają próg domu, gdy na termometrze -1, a chmury przysłoniły słońce? Ci, co dbają, by w mieszkaniu było cieplutko, żeby Maluch nie złapał kataru? Kurcze, to ci sami!

Tylko dlaczego ze stoickim spokojem spacerują po alejkach centrum handlowego z 7-tygodniowym niemowlakiem? Czemu ich roczne maluchy bawią się na plastikowych wyspach do zabawy? Gdzie tu logika? Gdzie sens? Nie rozumiem. Może wynika to z nieświadomości? W końcu centra handlowe wyglądają luksusowo, przestronnie, oferują tyle atrakcji pod jednym dachem… Nie dajmy się jednak zwieść! Centrum handlowe to jeden z najgorszych wyborów, jakich może dokonać rodzic planując spacer z Maluszkiem.

Dlaczego galeria handlowa to nie miejsce na spacer? Dziki tłum. Pełna rozpiętość wieku. Różne grupy społeczne i temperamenty. A przede wszystkim przewodnik po chorobach od A do Z. Szczytem naiwności byłaby wiara, że chorzy ludzie siedzą w domu. Im większe skupisko, tym zjadliwsza mieszanka wirusów, bakterii i wszelkich drobnoustrojów – wszystkie wydychane, wykichiwane, wykasływane, rozmazywane po poręczach, klamkach, krzesłach i regałach. Gdyby ci sami ludzie byli w parku lub na plaży, nieustanna cyrkulacja powietrza „rozwiewałaby” te wszystkie zarazki, znacząco zmniejszając ich „stężenie”.

W zamkniętej przestrzeni nic takiego się nie dzieje. Klimatyzacja, która ma zapewniać klientom komfort też nie pomaga, wręcz przeciwnie. Na ogół źle konserwowana, brudna, jest idealnym siedliskiem grzybów, pleśni, czasem bardzo zjadliwych drobnoustrojów. Wszystko to krąży sobie dookoła w zamkniętej przestrzeni i jest wdychane przez „spacerowiczów” pełną piersią. Dla niemowlaka to niepotrzebne, a nawet potencjalnie niebezpieczne doświadczenie.

Ponadto centrum handlowe to hałas, ostre kolory, intensywne światło, miliony bodźców, które atakują układ nerwowy naszego malucha. To, że kilkutygodniowy niemowlak nie płacze wcale nie oznacza, że jest mu dobrze. Sen, w który tak wiele maluszków zapada, często może być reakcją obronną, mającą odciąć je od kakofonii dźwięków i barw. U większości nie ma on nic wspólnego z dobrym samopoczuciem.

Zakupy z niemowlakiem

Drogie mamy, z poirytowaniem czytające ten tekst. Nie „krzyczcie”, że przecież każdy musi zrobić zakupy, a nie każdy ma co z dzieckiem w tym czasie zrobić. Nie przekonujcie, że wy chodzicie ze swoim dzieckiem i jest wszystko ok. Nie używajcie argumentów, że nie można trzymać dziecka pod kloszem. To nie tak! Przede wszystkim trzeba odróżnić celowy, sprawnie przeprowadzony wypad do marketu po zakupy, od co weekendowych całodniowych „spacerów” po nim.

Gdy nie ma wyjścia i dziecko musi trafić znaleźć się w markecie, trudno. Najlepiej załatwić sprawę w środku tygodnia, do południa, tak żeby tłum był jak najmniejszy. Jeżeli w tygodniu jesteście tak zajęte, że na zakupy zostaje weekend, to w tym czasie zdecydowanie łatwiej wszystko zorganizować tak, by dziecko nie spędziło dnia w markecie. Jeżeli nie może zostać z tatą lub babcią w domu, bo np. jest karmione piersią, to niech jedzie. Zamiast jednak w sklepie, niech spaceruje z Tatą w jego okolicach lub czeka w samochodzie (z opiekunem oczywiście, nigdy samo!).

Jak już znajdziemy się z dzieckiem w centrum, pamiętajmy, by odpowiednio je rozebrać. Niezwykle istotne jest, by dbać o czystość rąk, którymi dotykamy Maluszka. To, co może się na nich znaleźć, jeży włos na głowie. Wystarczy wspomnieć, że znaczna część naszego społeczeństwa nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Brrr! Gdy musimy przewinąć dziecko, postarajmy się skorzystać z wózka. Gdy brak nam wprawy i potrzebujemy przewijaka, pamiętajmy, że w centrum jest on „bardzo publiczny”. Przyda się coś do przetarcia (najlepiej odkażenia) oraz coś do jego przykrycia (np. pielucha tetrowa, flanelowa). Ważne, by do minimum ograniczyć kontakt maluszka z przewijakiem i wszelkimi przedmiotami użytku publicznego.

Nie każde dziecko ma tyle szczęścia i tak silny organizm, by odeprzeć zmasowany atak drobnoustrojów. A pamiętajmy, że katar, który dla nas to „pikuś”, dla kilkutygodniowego/kilkumiesięcznego malucha może okazać się początkiem bardzo poważnej choroby. Izolowanie dziecka od takich miejsc jak centra handlowe to zdrowy rozsądek, a nie trzymanie pod kloszem! Trzymanie pod kloszem to tak powszechne przegrzewanie, unikanie spacerów na świeżym powietrzu i, np. nie puszczanie do przedszkola ze względu na zagrożenie infekcjami. A przecież kilkulatek o niebo lepiej poradzi sobie z przedszkolnymi wirusami niż niemowlak z tym, co czyha w centrach.  

Aneta Stawiszyńska- Marciniak, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.