Trwa ładowanie...

Jak wychowywać dziecko po rozwodzie?

 Sylwia Stachura
17.02.2016 11:39
Jak wychowywać dziecko po rozwodzie?
Jak wychowywać dziecko po rozwodzie? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Kiedy jednak silne emocje opadną, czas na powrót do rzeczywistości. Opieka nad dzieckiem po rozstaniu to problem wielu rodziców, którzy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Jak je wychowywać w takiej sytuacji? Przede wszystkim – wspólnie. Oto rady, z których powinniście skorzystać, wychowując dzieci po rozwodzie.

spis treści

1. Postawcie dziecko na pierwszym miejscu

Kłótnie oddziałują na dzieci, które wyczuwają napięcie i instynktownie przeczuwają niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego powinniście unikać awantur, zwłaszcza przy dzieciach. Emocje nie są dobrymi sprzymierzeńcami przy rozwiązywaniu różnych problemów, dlatego starajcie się dyskutować w spokoju i wzajemnym szacunku.

Naucz dziecko dyscypliny - sprawdź jak
Naucz dziecko dyscypliny - sprawdź jak [9 zdjęć]

Dziecko nie czuje się bezpiecznie, gdy traci kontrolę nad pewnymi rzeczami. Dlatego nie stawiaj mu ultimatum,

zobacz galerię

2. Odpowiadajcie, nie reagujcie

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Odpowiedzi są poparte analizą i myśleniem, reakcje – emocjami. Nikt nie zna nas lepiej niż nasi byli partnerzy, którzy wiedzą, co powiedzieć i zrobić, by wywołać naszą reakcję. Wychowując dziecko, były małżonek może specjalnie powiedzieć coś niemiłego albo bezpodstawnie cię skrytykować. Co wtedy zrobić? Najlepiej wziąć głęboki oddech i poprosić o kontynuację rozmowy innym razem.

3. Słuchajcie byłego partnera

Wiele osób uważa, że razem z rozwodem pozbędzie się byłego partnera na dobre. Jeśli jednak macie dzieci, przygotuj się na to, że będziesz spotykać się ze swoim eks jeszcze przez długi czas i w różnych okolicznościach, np. podczas wydarzeń w szkole, imprez urodzinowych i rodzinnych uroczystości. Prawdopodobnie były mąż nie raz poprosi cię o zmianę w dyżurze opieki nad dzieckiem. Nie powinnaś od razu odrzucać takiej prośby – w przyszłości sama możesz potrzebować jego pomocy.

4. Pamiętajcie, że to nie wyścig

Nie startujecie w konkursie na najlepszego rodzica, ale wychowujecie dziecko. Dla niego najważniejsze jest poczucie miłości i bezpieczeństwa od obojga rodziców. W trudnym zadaniu, jakim jest wychowanie, nie ma wygranych i przegranych, ale stawką jest szczęście waszej pociechy.

5. Nie ukrywajcie uczuć

Smutek, gniew i niepokój to normalne reakcje towarzyszące rozstaniu i rozpoczynaniu życia na nowo. Duszenie w sobie wszystkich negatywnych uczuć na pewno nie przyniesie ulgi, ale nie warto też obarczać dzieci swoimi smutkami. Aby pozbyć się nagromadzonych emocji, pisz dziennik albo często rozmawiaj z najlepszą przyjaciółką. Będziesz miała szansę się wyżalić, by później w domu mieć siłę zmagać się z codziennymi obowiązkami.

6. Nie angażujcie dziecka

Dzieci nie chcą stawać po żadnej stronie, dlatego nie próbujcie włączać ich w swoje spory. Nie obrażaj i nie krytykuj też byłego męża przy waszej latorośli – lepiej ugryź się w język, zanim powiesz coś, czego możesz żałować. Dzięki temu pomożesz zbudować zdrowe relacje z obojgiem rodziców, a w długiej perspektywie jest to ważniejsze niż wasze nieporozumienia.

Wspólne wychowanie dzieci po rozstaniu wiąże się z wieloma wyzwaniami i problemami, którym oboje będziecie musieli stawić czoła. Zawsze miej na względzie dobro dziecka, a unikniesz błędów wynikających ze zbyt dużego zaangażowania emocjonalnego. A jakich rad wy udzieliłybyście rozwiedzionym rodzicom?

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu? Podziel się swoimi doświadczeniami na naszym forum.

Następny artykuł: Nadużywanie alkoholu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze