Różnica wieku w związku
Duża różnica wieku w związku staje się zwykle powodem do uszczypliwych komentarzy otoczenia pod adresem partnerów, którzy zdecydowali się na taki związek. Daje się słyszeć głosy w stylu: „On jest z nią tylko ze względu na seks”, „Ona jest z nim tylko dla pieniędzy”. Znaczna różnica wieku w związku niesie ze sobą ryzyko częstych konfliktów, ale z drugiej strony, związek, w którym jeden z partnerów jest starszy, daje parze poczucie większego bezpieczeństwa i stabilizacji z racji większej dojrzałości życiowej. Wiek nie musi stać się przyczyną potencjalnego kryzysu w związku. Wręcz przeciwnie – różnica wieku może przyczynić się do scementowania relacji. Jakie szanse i jakie zagrożenia stoją przed partnerami, których dzieli znaczna różnica wieku?
1. Różnica wieku a związek
W świecie show-biznesu nietrudno o przykłady sławnych par, w których partnerów dzieli wręcz przepaść wiekowa, np. prawie 50-letnia Demi Moore i o 16 lat młodszy Ashton Kutcher albo 85-letni Andrzej Łapicki i jego młodziutka 25-letnia żona Kamila. Coraz częściej też w naszym otoczeniu można zauważyć związki, w których różnica wieku między partnerami wynosi 10-15 lat. O ile związek starszego mężczyzny z młodszą kobietą nie budzi tylu kontrowersji, o tyle inaczej jest w przypadku pary, gdzie to kobieta jest znacznie starsza od swojego mężczyzny. Dlaczego ludzie decydują się na związek z osobą znacznie od siebie starszą? Powodów może być wiele.
Młodym kobietom imponują starsi mężczyźni swoją dojrzałością i doświadczeniem życiowym. Ponadto, starsi mężczyźni prowadzą ustabilizowany tryb życia i są zabezpieczeni finansowo, czego nie można oczekiwać od mężczyzn – rówieśników młodych kobiet. Starsi mężczyźni natomiast mogą wybierać młodsze kandydatki na partnerki ze względu na chęć przeżycia przygody i poczucia się młodszym. Młoda i atrakcyjna partnerka to wyzwanie, ale też możliwość wzbudzenia podziwu swoją mądrością i doświadczeniem. Nie bez znaczenia dla mężczyzn jest też kwestia przyjemności seksualnej podczas intymnych zbliżeń z młodszą od siebie kobietą. Co natomiast skłania mężczyzn do wiązania się ze starszymi paniami?
Młodym mężczyznom imponuje, że starsze kobiety są niezależne finansowo i wiedzą, czego chcą. Mają doświadczenie życiowe, wiele już osiągnęły i nie muszą uwieszać się na ramieniu mężczyzny. Zwykle prowadzą ustabilizowany tryb życia i mają ściśle określone cele. Co natomiast może zaoferować starszej kobiecie młodszy mężczyzna, oprócz atrakcyjności i wydolności seksualnej? Możliwość przeżycia przygody, energię, elastyczność, większe możliwości adaptacyjne, np. młodzi panowie są zwykle bardziej skłonni, by zmienić pracę czy miejsce zamieszkania niż starsi panowie, którzy nie chcą rezygnować z tego, na co już zapracowali. Niestety, związki, w których partnerów dzieli duża różnica wieku muszą borykać się z wieloma problemami.
2. Wyzwania dla partnerów z dużą różnicą wieku
Partnerzy, których dzieli duża różnica wieku, zwykle spotykają się z niemiłymi komentarzami otoczenia, które nie jest zbyt tolerancyjne dla ich dużo młodszego lub starszego partnera. Młodszej partnerce może być trudno zaskarbić sobie przychylność matki swojego starszego wybranka serca. Starszy partner z kolei może czuć się niekomfortowo wśród młodych znajomych i przyjaciół swojej kobiety. Różnica wieku może determinować też inne różnice w związku – światopoglądowe, preferencji sposobu spędzania wolnego czasu, priorytetów życiowych – co wtórnie wpływa na nieporozumienia i konflikty między partnerami. Bardzo często pojawia się też lęk o trwałość relacji i wątpliwości, czy partner traktuje relację poważnie, czy nie jest to jego kolejna miłosna przygoda. Jeszcze innym towarzyszą obawy, co się stanie, jeśli starszy partner straci sprawność albo umrze.
Z relacji wielu osób, które tworzą związek z dużo młodszym bądź starszym partnerem wynika, że trwałość relacji zależy głównie od dojrzałości emocjonalnej młodszego partnera. Znaczna część stwierdza, że sam wiek nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia, jeśli chodzi o satysfakcję w związku – bardziej chodzi o syntonię poglądów, celów, oczekiwań i wartości życiowych. Związki, w których partnerów dzieli duża różnica wieku są tak samo narażone na kryzysy, jak związki, w których partnerzy są rówieśnikami lub prawie rówieśnikami. Zanim jednak wejdziemy w związek ze starszym partnerem, zastanówmy się, czy będziemy go kochać, kiedy zachoruje, zestarzeje się albo straci sprawność.
Czy jesteśmy przygotowani na większe prawdopodobieństwo bycia wdową lub wdowcem? Czy zaakceptujemy bogatą przeszłość starszego od nas partnera, np. uprzednie małżeństwo, jego dzieci itp.? Jak wygląda jakość relacji z młodszym partnerem? Czy nie kochamy go tylko i wyłącznie za atrakcyjność fizyczną, młodość i witalność? Czy fascynacji seksualnej nie mylimy z miłością? Czy związek z młodszą partnerką/partnerem nie zaspokaja przypadkiem naszych potrzeb rodzicielskich, pragnień zaopiekowania się kimś? Wiek nie musi być przeszkodą na drodze do szczęścia w związku. Prawdziwa miłość nie zna bowiem żadnych granic, a tych wiekowych – na pewno.