Trwa ładowanie...

Ojczym

Avatar placeholder
15.12.2014 12:28
Ojczym
Ojczym

Los tak pokierował twoim życiem, że było ci dane ponownie wyjść za mąż. Jak przekonać twoje małe dziecko, że twój nowy partner nie jest jego wrogiem, lecz partnerem, sprzymierzeńcem? Dzieci bardzo często boją się, że po stracie ojca (czy tej dosłownej, czy po waszym rozwodzie), nowy mężczyzna odbierze mu także i ciebie. Stąd często pałają z góry już zamierzoną antypatią do nowego członka rodziny.

1. Relacje ojczym dziecko. Jak na nie wpłynąć

Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej. Tłumacz i słuchaj, z tym że to drugie jest ważniejsze. Twoje podejście i umiejętność wysłuchania tego, co dziecku leży na sercu są teraz niezwykle ważne. Nie neguj jego antypatii, tylko staraj się w pozytywnych epitetach zmienić jego punkt widzenia. Wykaż się wyrozumiałością i zrozumieniem. Absolutnie nie wolno ci teraz krzyczeć. Jeśli górę biorą w tobie złe emocje, po prostu wyjdź, postaraj się ochłonąć. Twój wybuch przy dziecku może mieć bardzo negatywne skutki.

  • Miłość
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Tłumacz dziecku, że bardzo je kochasz i nic ani nikt tej miłości nie zmieni. Ono zawsze będzie dla ciebie najważniejsze.

Należy do ciebie. Pamiętaj, aby ustalić to z nowym partnerem, że przez początkowy okres waszego partnerstwa, to ty będziesz zwracała mu uwagę, karciła, wyznaczała kary etc.

  • Czas

Zadbaj, by twój mąż spędzał go z dzieckiem jak najwięcej. Muszą się dobrze poznać, a twój malec powinien przekonać się, że nowy partner jego mamy jest dobrym, życzliwym i naprawdę kochającym człowiekiem.

  • Nie zmuszaj malca, by zwracało się do twojego nowego męża – „tato”

Niech dziecko samo podejmie decyzję, jak będzie go tytułowało. Niech będzie to nawet zwracanie się po imieniu.

Czas i wyrozumiałość wszystko zbudują. Pozwól, by malec powoli i stopniowo przekonywał się do nowej sytuacji. Nie dawaj za wygraną, jeśli dziecko raz czy dwa trzaśnie drzwiami, obrazi się czy zamknie w swoim pokoju. Jeśli sytuacja naprawdę jest dla ciebie ciężka pozwól psychologowi sobie pomóc. Nie bój się, zachowanie dziecka jest na pewno normalne.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Następny artykuł: Przystanek Miłość
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze