Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Nuda w łóżku

Avatar placeholder
02.01.2015 10:14
Nuda w łóżku
Nuda w łóżku (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Nuda w łóżku dotyczy wielu par, nie tylko tych z długim stażem małżeńskim. Spada stopniowo wzajemna fascynacja i nie podnieca już tak bardzo widok nagiego ciała partnera. Seks bezustannie w tych samych pozycjach również nie przynosi satysfakcji. Co robić, gdy do naszej sypialni zakradła się rutyna? Jak uatrakcyjnić pożycie seksualne? Jak się kochać, by były zadowolone obie strony? Jak podnieść temperaturę w związku i dodać nieco pikanterii w czasie intymnych zbliżeń?

1. Atrakcyjność seksualna w związku

Zdarza się, że pary, które współżyją przez wiele lat nawet w jednej pozycji, nie narzekają na brak zadowolenia ze sfery intymnej w związku. Od czego zależy ten fenomen? Podstawą jest stabilna i silna więź emocjonalna. Jeżeli kochankowie są ze sobą wyłącznie dla zaspokajania hedonistycznych potrzeb cielesnych, nie ma mowy o trwałości relacji – z czasem przyjdzie znudzenie sobą. Dlaczego? Pojawia się rutyna, której bazę stanowi habituacja – psychologiczny mechanizm, polegający na przyzwyczajeniu się do bodźca, z którym ma się wielokrotny kontakt. To, co na początku wyzwala reakcje, podnieca, z czasem staje się powszednie. Niektórzy wykorzystują ten argument, twierdząc, że monogamia jest niemożliwa i że trzeba urozmaicać sobie życie intymne poprzez „skoki w bok”.

Życie z jedną osobą może być jednak bardzo ekscytujące, jeśli obojgu partnerom będzie zależało na tym, by pielęgnować miłość i poszukiwać pomysłów na przezwyciężenie rutyny w sypialni. Nie wystarczy oczywiście wypróbować po kolei wszystkie pozycje seksualne z Kamasutry czy innego poradnika seksualnego. Podstawa to dbałość o uczucie. Jeżeli partnerzy na co dzień nie interesują się sobą, nie pielęgnują związku i miłości, traktują się instrumentalnie i nie darzą szacunkiem, nie można oczekiwać, że ich seks wyniesie ich na wyżyny doznań. Problemy seksualne wynikają nie tyle ze znudzenia sobą czy braków technicznych, co raczej z braku umiejętności komunikacji i zaangażowania w relację. To, co dzieje się na co dzień w związku, znajduje odzwierciedlenie w sypialni.

2. Sposoby na łóżkową rutynę

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jak walczyć z monotonią w łóżku? Brak satysfakcji seksualnej i zadowolenia z intymnych zbliżeń może rodzić poważne konsekwencje dla jakości relacji, jak zdrada czy rozpad związku. Co uczynić, by partnerzy nie unikali miłości i czerpali z seksu przyjemność?

 • Rozmawiajcie ze sobą o potrzebach i fantazjach seksualnych. Mężczyznom przychodzi to z reguły o wiele łatwiej. Kobiety czują się niejednokrotnie zażenowane, wstydzą się swoich erotycznych pragnień. Od delikatności i roztropności mężczyzny zależy, czy partnerka odkryje przed nim swoje seksualne oczekiwania, powie, gdzie lubi być dotykana, gdzie lokalizują się jej najbardziej wrażliwe sfery erogenne i jakie pozycje seksualne dostarczają najwięcej doznań.
 • Zmieniajcie miejsca miłosnych igraszek. Przecież nie zawsze musicie się kochać w nocy, przy zgaszonym świetle, w sypialni, „po Bożemu”. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa i luzu. Może seks na blacie kuchennym, w samochodzie, w domku nad jeziorem albo w lesie będzie fajną alternatywą dla zbliżeń, do jakich przywykliście?
 • Urozmaicajcie pozycje seksualne. Nie chodzi o to, by wypróbować katalog wszystkich pozycji i nadludzko gimnastykować się w sypialni. Wiadomo, że każdy ma indywidualne preferencje. Ona może najsilniej przeżywać orgazm w pozycji na jeźdźca, a on od tyłu. Chodzi o to, by oboje kochanków czerpało radość ze zbliżeń. Nie wolno być egoistą, należy zadbać o zaspokojenie potrzeb obu stron.
 • Stymulujcie swoje zmysły. Seks nie służy tylko zaspokojeniu pożądania – szybki numerek i koniec. Owszem, jeżeli szybki numerek odpowiada obu partnerom, nie warto z niego rezygnować, ale miłość cielesna to także uczta dla zmysłów. Podnieś temperaturę w łóżku pikantnymi słowami szeptanymi do ucha ukochanego. Powąchaj, jak zmysłowo pachnie jej skóra. Zaobserwuj, jak stanowczym i męskim gestem obejmuje twoje ciało.
 • Obejrzycie film dla dorosłych. Jeżeli filmy erotyczne działają podniecająco na niego, jak i na nią, warto rozważyć taką możliwość. Odrobina perwersji nie zaszkodzi. Słuchanie okrzyków w czasie ekstazy kochanków czy oglądanie nagich ciał bardzo pobudza wyobraźnię. Jeżeli partnerka nie lubi oglądać tego typu filmów, możecie czytać wspólnie w łóżku pikantne fragmenty z erotycznych lektur.
 • Rutynę pomagają przełamać erotyczne zabawki. W wielu sex-shopach znajdziecie różne seksualne gadżety, np. figlarną bieliznę czy kajdanki z futerkiem. Nawet jeżeli niczego nie kupicie, wizyta w takim sklepie może być dobrą zabawą i zainspirować was do poeksperymentowania w łóżku.
 • Kochajcie się w wodzie. Aqua-sex pobudza zmysły i daje zupełnie nowe doznania. Możecie przygotować sobie wspólną kąpiel, myć swoje ciała, pieścić się delikatnie pod wodą. Woda wzmaga wrażliwość na dotyk, dlatego łatwiej o satysfakcję seksualną.
 • Wykonajcie masaż erotyczny. Szczególnie wrażliwe na dotyk są kobiety. Stymulowanie miejsc erogennych za pomocą dłoni to źródło niezapomnianych doznań.
 • A może striptiz? Warto połączyć humor z zabawą i wzniecaniem żaru pożądania. Striptiz może stanowić rodzaj gry wstępnej pełnej żartu, autoironii. Taki taniec erotyczny z „przymrużeniem oka”. Rozbierać może się zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
 • Dbajcie o swoje samopoczucie. Mimochodem rzucone słowa typu: „Cześć mój przystojniaku”, „Kocham Cię”, „Pięknie wyglądasz” poprawiają nastrój i skracają drogę do łóżka. Nie szczędźcie sobie czułych gestów i namiętnych pocałunków. Wzajemne adoracja, nawet w długoletnim związku, wzmaga apatyt na seks.
 • Umówcie się na randkę. Mimo iż jesteście ze sobą już kilkanaście lat, nic nie stoi na przeszkodzie, by poczuć się, jak w okresie zalotów i narzeczeństwa. Romantyczna kolacja przy świecach albo spacer o zachodzie słońca to świetne lekarstwo na nudę w związku. Przestań leżeć na kanapie z puszką piwa i zmobilizuj żonę, by zamiast w dresy wskoczyła w seksowną sukienkę. Udany seks to także dbałość o bycie atrakcyjnym dla partnera.
 • Zamiast tradycyjnego seksu, wypróbujcie seks oralny. Miłość francuska i stymulacja ciała językiem daje niezapomniane wrażenia. Możecie kochać się w pozycji 69. Wiele kobiet czerpie satysfakcje z delikatnych pieszczot łechtaczki ustami. Podobnie mężczyźni lubią być podniecani za pomocą fellatio w czasie gry wstępnej.

Wszystko, co może uatrakcyjnić pożycie seksualne, warto wykorzystać w sypialni. Warunek jest jeden – każda zmiana musi być zaakceptowana przez obie strony. Nic na siłę. Kiedy problemy łóżkowe przynoszą kryzys w związku, warto rozważyć wizytę u psychologa lub seksuologa. Możliwe, że kłopoty w dziedzinie seksu są wtórne do głębiej tkwiących trudności w związku małżeńskim.

Następny artykuł: Ojczym
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze