Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Stanisław Dulko

Znamy przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:20
Znamy przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo
Znamy przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo (Grafika / Shutterstock)

Sezon ślubny w pełni. Przyszłe Młode Pary dopinają więc ostatnie szczegóły, wyczekując na ten jedyny, najszczęśliwszy dzień w ich życiu. Czasem jednak marzenia o życiu po ślubie zderzają się z nie tak kolorową rzeczywistością. Niekiedy wystarczy jedna poważniejsza przeszkoda na drodze do wspólnego życia, a dotychczasowi małżonkowie decydują o rozstaniu i rozwodzie. Jak wytrwać          w postanowieniach z dnia ślubu i przeżyć z drugą połówką kilkadziesiąt szczęśliwych lat?

spis treści

1. 70 lat w małżeństwie? To możliwe!

Jeden z amerykańskich gerontologów, Karl Pillemer, postanowił uświadomić ludzi na temat sposobów na znalezienie idealnego partnera i ukształtowania wartościowego związku małżeńskiego. W ramach swojego projektu Advice Cornell przeprowadził badanie wśród 400 losowo wybranych rodaków w wieku powyżej 65 lat, pytając ich o sposób na znalezienie idealnego partnera, receptę na miłość i szczęśliwy związek.

W kolejnym badaniu wzięło udział 300 osób, będących w związkach 30-, 40- i 50-letnich. Pillemer pytał ich o wspólne radzenie sobie z problemami małżeńskimi i o to, jak uchronili swój związek przed rozpadem. Średni wiek osób biorących udział w badaniu wynosił 77 lat, a średnia długość małżeństwa – 44 lata. Para z najdłuższym stażem miała 101 i 98 lat, a razem byli 76 lat. Dzięki temu badaniu autor eksperymentu mógł opracować listę najczęściej występujących zaleceń uzyskanych od wytrwałych małżonków. Oto one.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

2. Nauczcie się komunikować

Właściwa komunikacja to klucz do sukcesu w każdym związku. Jeśli mamy problem z porozumieniem się z partnerem, warto zastanowić się nad pomocą ze strony specjalisty
Właściwa komunikacja to klucz do sukcesu w każdym związku. Jeśli mamy problem z porozumieniem się z partnerem, warto zastanowić się nad pomocą ze strony specjalisty

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Oto najpilniej strzeżona recepta na szczęśliwe małżeństwo. Według doświadczonych stażem małżeństw nauka komunikacji to podstawa każdego związku, niekoniecznie małżeństwa. Badani wierzą, że większość problemów małżeńskich możemy rozwiązać dzięki otwartej komunikacji – w końcu wiele par rozstaje się z powodu jej braku. Jeśli więc między wami zaczyna rodzić się jakiś problem, nie duście go w sobie, ale otwarcie powiedzcie o nim drugiej osobie. Czasem rzucenie talerzem o podłogę                       i wyrzucenie dawno skrywanych problemów jest lepszym wyjściem niż kolejna seria cichych dni, w trakcie których męczący nas problem jedynie narasta.

3. Poznajcie się przed ślubem

([Zdjęcie nowożeńców croppedPath=)

Nie ma nic gorszego, niż dowiedzieć się po ślubie, że razem z partnerem do siebie nie pasujecie. Ty wolisz pojechać nad morze, a on w góry lub, co gorsza, ty pragniesz mieć gromadkę dzieci, a on nawet nie planuje potomstwa. Niedopasowanie przed ślubem to, zaraz po braku komunikacji, główna przyczyna rozstań. Nie bez znaczenia jest także wiek, w którym pary decydują się wziąć ślub. Osobom dojrzałym, które mają już ukształtowane zwyczaje i rytuały dnia codziennego, dużo trudniej jest zaakceptować drugą osobę, która po całym domu rozrzuca brudne skarpetki albo zostawia wszędzie lakiery do paznokci. Kiedy jesteśmy młodzi potrafimy wybaczyć partnerowi dużo więcej wad                   i potknięć.

4. Traktujcie małżeństwo jako nierozerwalny związek

To prawda, że wspólne życie z poczuciem, że w razie niepowodzenia będzie można się rozstać jest dużo łatwiejsze. Jest to jednak pójście na łatwiznę, bo po co decydować się na ślub, nie chcąc w pełni zaangażować się w relację z drugą osobą, próbując naprawić każdy popełniony wspólnie błąd? Nie ma związków, które nie przeżywają kryzysów i codziennych problemów, a sztuką jest nauczenie się radzenia z nimi i nie zamiatania ich pod dywan. Sekret idealnego małżeństwa tkwi w postrzeganiu siebie i partnera jako nierozerwalnego związku, który poradzi sobie z każdą trudnością.

5. Nauczcie się pracować w zespole

Według badanych do życia małżeńskiego warto wprowadzić zasady, których dotychczas nauczyliśmy się w domu i w sporcie. W razie pojawienia się problemu, nie próbujmy rozwiązywać go w pojedynkę, ale w takim samym stopniu angażujmy się oboje. W małżeństwie warto też wyzbyć się postawy egoistycznej. Teraz to nie „ja”, ale „my” powinno być na pierwszym miejscu. Oczywiście, nie chodzi tu o zatracanie swojej indywidualności. Należy pielęgnować swoje potrzeby i zainteresowania, ale pamiętać także o potrzebach partnera.

Powyższe rady to jedynie najczęściej udzielane odpowiedzi na pytania zadane przez autora badania. Nie oznacza to więc, że te wskazówki sprawdzą się w każdym małżeństwie. Warto jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o małżeństwie    i wspólnym życiu powinno być przemyślane i nie podjęte pod wpływem emocji. Wtedy na pewno żadna przeszkoda nie stanie na drodze do wspólnego szczęścia.

Źródło: www.sciencedaily.com

Następny artykuł: Życie po zdradzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze