Trwa ładowanie...

Naukowcy podpowiadają, jak poprawić relacje w związku

Avatar placeholder
31.12.2018 11:14
Naukowcy podpowiadają, jak poprawić relacje w związku
Naukowcy podpowiadają, jak poprawić relacje w związku (Ilustracja / Shutterstock)

Istnieje nieskończona ilość złotych porad, których stosowanie ma wnieść powiew świeżego uczucia do długoletniego związku. Chociaż miłość to bardziej kwestia serca niż rozumu, sprawą postanowili zająć się naukowcy. Udało się im wyszczególnić kilka czynników, które z czysto racjonalnego punktu widzenia mogą pomóc pielęgnować uczucie.

spis treści
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

1. Konfliktowe fair play

Istotą sprzeczek, które rodzą się pomiędzy partnerami, bardzo często bywa chęć zwrócenia uwagi  na potrzebę zostania wysłuchanym czy bycia bardziej kochanym. Najgorszym z możliwych wyjść w takiej sytuacji jest przemilczenie wiszącego w powietrzu konfliktu lub oczekiwanie, że partner poradzi sobie z nim sam. Zachowanie pierwszego typu zdaniem naukowców najczęściej świadczy o tym, że jesteśmy znudzeni związkiem, natomiast pozostawienie problemu na barkach partnera może wiązać się z poczuciem zaniedbania i niepewności wspólnej przyszłości. Rozwiązaniem jest szczera rozmowa oparta przede wszystkim na aktywnym słuchaniu drugiej ze stron.

2. Siła pocałunków

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Podczas pocałunku w naszym organizmie zachodzą procesy pozytywnie wpływające na naszą kondycję psychiczną i fizyczną
Podczas pocałunku w naszym organizmie zachodzą procesy pozytywnie wpływające na naszą kondycję psychiczną i fizyczną

Specjaliści dokładnie przyjrzeli się procesom zachodzącym w naszych organizmach w momencie wymiany pocałunków. Okazuje się, że korzyści płynące z takiego zbliżenia są znacznie większe, niż mogłoby się wydawać. W największym stopniu korzysta na tym nasz układ nerwowy, gdyż znacznemu obniżeniu ulega poziom stresu. Na skutek przyspieszenia tętna nasz organizm staje się lepiej dotleniony, czemu towarzyszy wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin, a więc znacznej poprawie ulega nasze samopoczucie.

Co więcej, zaangażowanie mięśni twarzy korzystnie wpływa na stan naszej skóry, hamując proces powstawania zmarszczek. Pozytywne zmiany zaobserwowano także w obrębie układu odpornościowego – produkowana w zwiększonej ilości ślina wykazuje działanie bakteriobójcze.

3. Potęga przyjaźni

Wiele badań wykazało, że małżeństwo pozytywnie wpływa na samopoczucie partnerów, jednak specjaliści ustalili w ostatnim czasie, że efekt jest dwa razy lepszy w przypadku osób, które swojego partnera są w stanie zidentyfikować jako najlepszego przyjaciela. Więź tego typu pozwala stworzyć małżonkom współpracujący, silny zespół, co przekłada się na efektywność rozwiązywania wspólnych problemów. Osoby pozostające w takich związkach są o wiele bardziej uczciwe i zdolne do altruistycznych zachowań, co wcale nie musi być typowe  dla każdego, nawet względnie dobrego małżeństwa.

4. Intymne zaangażowanie

Naukowcy dowiedli, że wyższą satysfakcję ze stosunku, a co za tym idzie – ze związku – czerpią osoby, które po zakończonym zbliżeniu w dalszym ciągu pozostają z partnerem w bliskiej, intymnej relacji. Chodzi o przytulanie, głaskanie czy prowadzenie rozmów. Choć przyjęło się, że nawyki tego typu potrzebne są przede wszystkim kobietom, okazuje się, że bardzo pozytywnie wpływa to także na panów, dla których poczucie bezpieczeństwa w związku jest przecież równie istotne. Nieustanne zacieśnianie emocjonalnych więzi jest kluczowe dla długoletniego związku opartego na szacunku i zaufaniu.

Następny artykuł: Nuda w łóżku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.