Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Przyczyny rozwodów

Avatar placeholder
21.03.2015 20:11
Przyczyny rozwodów
Przyczyny rozwodów (Zdjęcie rękawic / Shutterstock)

Na początku związku zawsze jest wielka miłość, fascynacja i zauroczenie. Dwoje bliskich sobie osób nie widzi poza sobą świata. Z czasem jednak pojawiają się problemy, a miejsce wielkiego uczucia zajmuje przyjaźń, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, na których para decyduje się budować rodzinę. W miarę stażu związku małżeństwu przychodzi borykać się z różnymi trudnościami, np. kłopotami finansowymi czy różnicami w światopoglądzie. Kiedy trudno o konsensus, wybuchają kłótnie, które mogą przerodzić się w niekończące się awantury. W następstwie kumulacji złych emocji i rosnącego dystansu między małżonkami para niekiedy decyduje się na rozwód. Dlaczego małżeństwa decydują się na tak drastyczny krok? Czy konfliktom nie można było przeciwdziałać? Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce?

1. Powody rozwodów

W ciągu dwudziestu lat obserwuje się, że młodzi ludzie coraz później decydują się na zawarcie sakramentu małżeństwa. W świetle takich danych można by było przypuszczać, że ludzie są bardziej dojrzalsi i świadomiej podejmują decyzję o założeniu rodziny. Niestety, późniejsza decyzja o ślubie nie idzie w parze z trwałością zawartego małżeństwa, o czym świadczy rosnąca z roku na rok liczba rozwodów w Polsce. Być może jednym z powodów zwiększającej się liczby rozwodów jest większe przyzwolenie społeczne na rozstanie małżonków i liberalizacja społeczeństwa. Kiedyś rozwód był tematem tabu – para, która się rozstała, nie miała powodów, by się tym chlubić. Obecnie, rozwód nadal nie jest czymś, z czego można być dumnym, ale społeczeństwo nie jest tak radykalne w swoich osądach dla małżonków, którzy postanowili się rozstać na dobre.

Dlaczego małżonkowie się rozwodzą? Powody są różne – jedne poważne, inne bardziej błahe. Według danych statystycznych (GUS 2008), najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce jest niedopasowanie charakterów. W 2007 roku co trzecia rozwodząca się para jako powód ustania pożycia małżeńskiego podała niezgodność charakterów. Okazuje się zatem, że dla trwałości związku bardzo ważna jest syntonia celów życiowych i dopasowanie psychologiczne. Zgadza się to z większością psychologicznych teorii rodziny, które podkreślają, że dla trwałości związku ważniejsze są podobieństwa niż różnice. Związki dobrze dopasowane to często związki, w których partnerzy są do siebie podobni, np. pod względem charakterów, priorytetów życiowych czy systemu wartości. Sama miłość nie wystarczy, by związek przetrwał. Potrzeba czegoś więcej – zaufania, przyjaźni, lojalności i zaangażowania. Trzeba ciągłej pracy nad związkiem, by w obliczu pierwszych poważnych kłopotów rodzinnych nie zdezerterować, ale postarać się wspólnie zaradzić problemom.

Oprócz niedopasowania charakterów najczęstsze przyczyny rozpadu związków, to: niedochowanie wierności, nadużywanie alkoholu, nieporozumienia na tle finansowym, negatywny stosunek do członków rodziny, dłuższa nieobecność partnera, trudności mieszkaniowe, niedopasowanie seksualne i różnice światopoglądowe. Na pewno każda para inaczej zdefiniuje przyczynę ustania swojego małżeństwa. Czasem jednak wydaje się, że małżonkowie zbyt pochopnie podejmują decyzję o rozwodzie, zapominając, że największe konsekwencje rozstania rodziców i tak dosięgną niczemu niewinne dziecko. Mówi się, że rozwód to ostateczność. Czasem jednak człowiek czuje się jak w matni. Jak żyć z partnerem, który pije i bije albo notorycznie zdradza, bo jest uzależniony od seksu? Bez względu na przyczynę decyzji o rozstaniu, człowiek niewątpliwie ma poczucie życiowej porażki i trudno mu później otworzyć się na nowe relacje. Czasem jednak nie ma się wyboru – lepiej się rozstać niż żyć z osobą, która nas niszczy i degraduje życie naszym dzieciom.

Następny artykuł: Rozwód a dziecko
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze