Trwa ładowanie...

Kariera czy dziecko?

Avatar placeholder
28.03.2015 14:19
Kariera czy dziecko?
Kariera czy dziecko? (Zdjęcie kobiety w ciąży/Shutterstock)

Kariera to ulubione słowo XXI wieku. Mężczyzna robiący karierę jest symbolem władzy i intelektu, natomiast kobieta stawiająca na karierę oznacza przedsiębiorczość i samotność. Dlaczego? Bo zazwyczaj kobieta staje przed trudnym wyborem: kariera czy dziecko?

spis treści

1. Kobieta w biznesie

Kobieta prezes, kobieta dyrektor, kobieta manager – coraz częściej spotykane awanse społeczne i zawodowe kobiet są przyczynkiem do tego, że stale rosnący odsetek wykształconych i przedsiębiorczych kobiet stawia na karierę zawodową. Pragnienie spełnienia własnych ambicji oraz osiągnięcia wyższego, bardziej luksusowego poziomu życia, także chęć wykazania swoich umiejętności w zdominowanym przez mężczyzn świecie, sprawiają, że kobiety przed trzydziestką zwlekają z założeniem rodziny, a szczególnie z decyzją o ciąży. Co zaskakujące, strach przed utratą stanowiska i zahamowaniem własnego rozwoju zawodowego są większe niż obawa przed porodem i wychowywaniem dziecka. Kobiety obawiają się także tego, że okres ciąży (bo nie zawsze samopoczucie i zdrowie fizyczne w czasie ciąży umożliwiają pracę) i urlopu macierzyńskiego na wiele miesięcy odetną je od życia zawodowego, ale też towarzyskiego. A już największą obawą jest, że skutecznie pozbawią je szansy, która przed nimi stoi.

2. Dlaczego kobiety wybierają karierę (pracę)?

Sytuacja kobiet w Polsce nie należy do najlepszych. Istnieje podział na te, które osiągnęły wiele i dlatego nie mają czasu/chęci/motywacji do zajścia w ciążę (pragnienie utrzymania posady) oraz na te, które nie radzą sobie albo dopiero po wielkim trudzie „raczkują” na rynku pracy. Motywacją dla tej drugiej grupy jest zdobycie pracy, najlepiej umowy o pracę na czas nieokreślony, wystarczająco dobrze płatnej. Po odpowiednim okresie stabilizacji, kobiety te chętniej decydują się na zajście w ciążę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Stąd wniosek, że stabilizacja, poczucie komfortu i spokoju psychicznego wpływają na decyzję o macierzyństwie. Kobiety chcą być niezależne i traktowane na równi z mężczyznami, a niewątpliwie taki stan osiągają, zarabiając samodzielnie pieniądze. Poza tym są wykształcone, z reguły zdecydowanie więcej inwestują we własny rozwój intelektualny (w studia, kursy, języki) niż mężczyźni, dlatego poczucie, że zmarnuje się ich dotychczasowy wysiłek z powodu ciąży, odsuwa skutecznie plany macierzyńskie na później.

3. Decyzja o dziecku – nie teraz!

Wiele kobiet w wieku 24-27 lat to absolwentki uczelni wyższych, które cenią swoją wiedzę i chciałyby szlifować swoje umiejętności w pracy zawodowej. A jest to jednocześnie najlepszy moment na dziecko na ich zegarze biologicznym. Kończenie studiów w tym wieku jest o tyle niesprzyjające, że młode kobiety mają wrażenie, że dopiero skończyły szkołę i teraz zaczyna się dorosłe życie. Dorosłe życie, ale bez męża i dziecka. Staranie się o lepszą przyszłość tłumi ich instynkt macierzyński. Dochodzi do tego niekiedy niedojrzałość emocjonalna kandydatek na matki oraz strach przed utratą beztroskiej młodości. Poza tym nie wszystkie kobiety wiedzą, jak zaplanować ciążę i jak godzić pracę z wychowywaniem dziecka.

4. Decyzja o dziecku nie taka straszna

Dane Głównego Urzędu Statystycznego przestrzegają – Polaków jest coraz mniej, przyrost naturalny osiąga bardzo niski poziom. Zmiana stylu życia kobiet, opóźnienie wieku rozrodczego, decyzja o jednym dziecku (w miejsce tradycyjnego kształtu rodziny 2+2) to czynniki, które skutecznie obniżają polski przyrost ludności. Na szczęście zdecydowana większość kobiet czuje spełnienie w macierzyństwie, a decyzja o dziecku przychodzi im łatwo. Dzieje się tak dlatego, że w naszym kraju istnieją odrębne regulacje prawne, które gwarantują kobiecie powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Kobiety nie zawsze orientują się w tym, co oferują im przywileje pracownicze. Kodeks Pracy proponuje pełne wynagrodzenie za okres zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży, skrócenie okresu urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski, urlop wychowawczy nawet do trzech lat. Niedawno zostały wprowadzone zmiany ustanawiania żłobków, klubów dla najmłodszych, prywatnych przedszkoli, co ma ułatwić młodym rodzicom organizację życia rodzinnego z zawodowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze