Sport dla dzieci

Każdy z nas wie, że okres dzieciństwa powinien być czasem wszechstronnej aktywności fizycznej. Już małe niemowlę gimnastykuje się, prostując i przyginając nóżki i rączki, przekręcając się z brzuszka na plecy i odwrotnie, raczkując, stawiając pierwsze kroki. Każda z tych czynności wymaga od dziecka nie lada wysiłku fizycznego i jest pierwszą, naturalną lekcją aktywnego trybu życia.

Aktywność fizyczna dzieci w poszczególnych przedziałach wiekowych

Dzieci trzyletnie rosną biegając, huśtając się, wspinając, bawiąc w piaskownicy, bawiąc się na zjeżdżalni lub korzystając z basenu (oczywiście wspólnie z rodzicami i pod ich uważnym nadzorem). W tym wieku dziecko powinno umieć skakać na dwóch złączonych nóżkach, biegać. Zbliżając się do trzecich urodzin dziecko w pełnym rozpędzie powinno swobodnie zmieniać kierunki ruchu (np. z prawa na lewo, do przodu i do tyłu).

Sport dla maluchów

Warto zachęcić dziecko do aktywności fizycznej.

Dzieci czteroletnie bawią się już w sposób bardziej skoordynowany i potrafią brać udział w grach zespołowych. Czym potrafią bawić się dzieci w tym wieku? Dużymi, lekkimi piłkami, jeżdżą na rowerkach (z dodatkowymi bocznymi kółkami, czasem bez). Chętnie uczą się pływać, tańczyć, gimnastykować. Część zaczyna sprawdzać swoje umiejętności w sportach typu judo i karate i innych zajęciach dodatkowych.

Wszystkie kwestie zawarte w tekście powyżej są bardzo istotne. Najważniejszym jednak zagadnieniem jest fakt, że dziecko powinno czerpać ze sportu radość. Jeśli rodzic widzi, że dziecko jest niechętne, płacze, symuluje dolegliwości przed wyjściem, np. na zajęcia na basenie, powinien porozmawiać z dzieckiem i zapytać o przyczyny takiego stanu. Ważne, by odnaleźć istotę problemu. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia daj dziecku wolną rękę. Jeśli nie chce brać udziału w danych zajęciach, wróć do tematu za kilka miesięcy, a tymczasem poszukaj mu czegoś, w czym będzie chciało brać udział z radością.

Opiekun dla dzieci prowadzący zajęcia sportowe

Jeśli jesteś opiekunem dzieci zaangażowanych w dowolną aktywność fizyczną, pamiętaj o kilku zasadach postępowania:

  • nie porównuj dziecka z innymi – staraj się rozwijać jego umiejętności w jego własnym tempie,
  • nie zmuszaj dziecka do rywalizacji i bicia rekordów – bardzo łatwo je zniechęcić, a w ekstremalnych przypadkach nawet zrobić krzywdę wymagając od dziecka rzeczy, które są na danym etapie poza jego zasięgiem,
  • koncentruj się głównie na sukcesach, a nie porażkach – chwal dziecko i nagradzaj za każdy sukces,
  • spróbuj urozmaicać dziecku rodzaje aktywności, by samo mogło wybrać, co je naprawdę interesuje.

Czasami niechęć dziecka do zabaw ma podłoże natury zdrowotnej lub psychologicznej. Jeśli dziecko skarży się na ból, zmęczenie lub odmawia uczestnictwa w danych zabawach zasięgnij porady lekarza. Może problem jest poważniejszy niż nam rodzicom z pozoru wydaje się błahy.

Pamiętaj, że dziecko łatwiej nabiera nawyków sportowca, kiedy widzi, że jego rodzice też z chęcią uprawiają sporty. Może to być piesza lub rowerowa wycieczka lub gra w piłkę, bieganie, czy akrobacje na placu zabaw. Sport to zdrowie nasze i naszych dzieci.

Anna Liszewska, 8 miesięcy temu

Bibliografia

  • S. Dowshen, N. Izenberg, E. Bass, Dziecko. Zdrowie i rozwój od poczęcia do 5 roku życia, Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 83-7311-685-0.

Rozwój fizyczny malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Rozwój fizyczny dziecka (...) pod względem fizycznym,...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

denerwuje się gdy coś mu nie wychodzi Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie (...) i odrębność. Jest to okres głębokich...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności (...) się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka

Jak rozwija sie niemowlę? Półroczne niemowlę powinno siedzieć, roczne - chodzić. Taki stereotyp dotyczący rozwoju dziecka wpajano rodzicom (...) nie jest to pewnikiem. Rozwój motoryczny dziecka po porodzie przebiega...

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.