Trwa ładowanie...

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci. Jakie są zalety tego sportu?

 Ewa Rosiecka
22.10.2022 18:53
Ścianka wspinaczkowa dla dzieci to ciekawa alternatywa dla innych sportów dla dzieci
Ścianka wspinaczkowa dla dzieci to ciekawa alternatywa dla innych sportów dla dzieci (Adobe Stock)

Ścianki wspinaczkowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Widok dziecka na ściance wspinaczkowej nikogo już nie dziwi, a ścianki można spotkać nawet na placach zabaw, a także na salach sportowych i arenach wspinaczkowych dla dzieci. Czy dziecko na ściance wspinaczkowej to dobry pomysł? Jakie są korzyści z treningu wspinaczkowego dla dzieci?

spis treści

1. Ścianka wspinaczkowa - od jakiego wieku?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku zaprowadzić dziecko po raz pierwszy na ściankę wspinaczkową. Sport ten ma opinię ryzykownego i niebezpiecznego, stąd też obawy opiekunów. Stereotypy te podtrzymywane są nierzadko przez filmy sensacyjne o wypadkach w górach.

Wspinaczka dla dzieci tymczasem jest bezpiecznym sportem, jeśli dziecko przestrzega podstawowych zasad. Przed rozpoczęciem szkolenia, zawsze jest z nimi zapoznawane.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Od jakiego wieku można zapisać dziecko na wspinaczkę ściankową? Według instruktorów wspinaczki można zaczynać wspinać się od momentu, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Na początku będzie to zwykłe bujanie na linie oraz oswajanie się z wysokością.

Najważniejsza jest chęć dziecka oraz rodzica, nie warto zabierać dziecka na ściankę na siłę, a z pasji i przyjemności.

Nauka wspinania się może być dla dziecka jednocześnie świetnie spędzonym z rodziną, jak również nową pasją. Jest to okazja do spróbowania czegoś nowego, a przede wszystkim świetna zabawa.

Najlepsze sporty dla dzieci
Najlepsze sporty dla dzieci [7 zdjęć]

Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja

zobacz galerię

2. Zasady bezpieczeństwa na ściance

Ścianka wspinaczkowa, podobnie jak inne sporty, jest zupełnie bezpieczna, jeśli przestrzegamy kilku zasad. O jakie zasady chodzi?

  • kask i odpowiednio dopasowane uprzęże i inne elementy zabezpieczające są konieczne w czasie nauki wspinania; możemy je spokojnie wypożyczyć i dopasować w większości obiektów oferujących wspinaczkę;
  • wygodny sportowy strój;
  • odpowiednie obuwie - na początek warto mieć ze sobą miękkie buty o gumowej podeszwie; z czasem jak dziecku spodoba się wspinaczka, warto zainwestować w specjalistyczne buty wspinaczkowe;
  • taśmy autoasekuracyjne, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci.

3. Korzyści wynikające ze wspinaczki

Wspinaczka to dla dzieci mnóstwo korzyści. Między innymi:

  • wspiera prawidłowy rozwój;
  • wzmacnia wszystkie mięśnie;
  • ma korzystny wpływ na koordynację wzrokowo - ruchową;
  • równomierny rozwój wszystkich partii ciała;
  • poprawa balansu;
  • prostowanie kręgosłupa;
  • poprawa siły i wydolności oddechowej;
  • zapobieganie otyłości;
  • poprawa gibkości.

4. Jak zachęcić dziecko do wspinaczki?

Podobnie jak w przypadku każdego innego sportu, tak i do wspinaczki najłatwiej zachęcić malucha dając przede wszystkim dobry przykład. W następnej kolejności możliwością doświadczenia czegoś nowego.

Warto jednak przede wszystkim postawić na dobrą zabawę. Powinniśmy oswoić dziecko z wysokością. Dzieci są niezwykle ciekawe wspinania, jest to dla nich niemal zakazany owoc, ponieważ zwykle im tego zabraniamy.

Na ściance mogą to robić bez ograniczeń i mieć z tego świetną zabawę. Jednak chęć próbowania oraz ciekawość to jedno, w dalszej kolejności jedna liczy się odpowiednia motywacja i odwaga do przekraczania następnych barier, gdy dziecko poczuje się na ściance dość swobodnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze