Tenis dla dzieci

Kiedy wysyłamy dziecko do szkoły czy przedszkola, zastanawiamy się też nad jego zajęciami dodatkowymi. Za chwilę zaczyna się rekrutacja w przedszkolach i szkołach, my ich za WAS nie wybierzemy, ale postaramy się podpowiedzieć wam na jakie zajęcia warto zapisać dziecko.

Nauka tenisa dla dzieci zobacz galerię
Nauka tenisa dla dzieci

Na temat różnych zajęć sportowych i edukacyjnych będziemy rozmawiać ze specjalistami. Dzisiaj przekazujemy wam wiedzę, na temat TENISA. Rozmawiam z Tomaszem Urbankiem, Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Sportteam.

Zobacz film: "Parenting.pl"

 1. Jaki wiek jest odpowiedni, aby rozpocząć przygodę z tenisem?
 • Przygodę z tenisem najlepiej rozpocząć w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Jest to „złoty wiek” motoryczności dziecka, a tym samym najdogodniejszy moment, by doskonalić najważniejsze dla tenisa elementy sprawności fizycznej. Dodatkowo procesowi nauczania sprzyja naturalna potrzeba ruchu wynikająca w tym wieku z rozwoju biologicznego dziecka.
 1. Kiedy najpóźniej dziecko musi zacząć uczyć się gry w tenisa, by móc grać zawodowo, a nie tylko amatorsko?
 • Jednoznacznie trudno będzie określić ten „ostatni dzwonek” by rozpocząć wyczynową przygodę. Historia tenisa zna przypadki, gdy późno rozpoczynający tenisową przygodę zawodnicy i zawodniczki odnosili sukcesy. Na pewno dziewczynki powinny zaczynać wcześniej profesjonalne szkolenie z uwagi na ich szybszy rozwój biologiczny. To wszystko uwarunkowane jest jeszcze czynnikami motywującymi, poziomem sprawności fizycznej, warunkami społecznymi, zainteresowaniami dziecka, dojrzałością psycho-fizyczną… na ten temat publikacji było już wiele. Doświadczeni trenerzy tenisa , fachowcy zajmujący się tą problematyką określają granicę wieku dziecka rozpoczynającego naukę tenisa w stopniu wyczynowym jako 5-7 lat.
 1. Są dyscypliny, w których dzieci się świetnie odnajdują i realizują. Czy jeśli po kilku zajęciach w tenisa dziecko nie wykazuje entuzjazmu czy warto go namawiać, czy lepiej zrezygnować?
 • Myślę że w takiej sytuacji warto sobie zadać pytanie co jest przyczyną braku entuzjazmu u dziecka? Może jest to kwestia doboru odpowiedniego trenera, klubu, zbliżonej umiejętnościami grupy rówieśników, a może faktycznie dziecko ma inne pasje i wcale nie jest zainteresowane wysiłkiem fizycznym. Jednak u najmłodszych naturalna potrzeba ruchu sprawia, że każde sportowe zajęcia poprowadzone w ciekawy i barwny sposób wywołują radość i entuzjazm. Myślę więc, że sukces sportowej lekcji, np. tenisowej zależy od prowadzącego, grupy i miejsca..
 1. Czy proponuje Pan zajęcia w grupach czy indywidualne?
 • Nie lubię odpowiedzi w stylu to zależy, jednak to czy wybierzemy grupę, czy tok indywidualny warunkuje wiek trenującego, poziom zaawansowania, czynniki motywujące i umiejętność koncentracji, nasze oczekiwania, wspólnie ustalony z trenerem cel i założenia. W przypadku najmłodszych, rozpoczynających tenisową przygodę krasnali zdecydowanie korzystniejsze będą zajęcia w grupie.
 1. A co z rakietą? Czym się kierować w wyborze tej naj…?
 • Firmą, modelem i parametrami, designem.. Jeżeli mamy swojego tenisowego idola to sprawa wydaje się prosta. Wybieramy model o odpowiednich dla nas parametrach, którym gra nasz faworyt. Ja natomiast zawsze polecam konsultacje z trenerem prowadzącym, on najlepiej doradzi i pomoże przy wyborze właściwego sprzętu. Zanim kupimy tenisową różdżkę warto zwrócić uwagę na nasz poziom zaawansowania, styl gry oraz wagę i wielkość główki rakiety. Obecnie większość firm tenisowych dysponuje rakietami testowymi, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji można sprawdzić wybrany model i przekonać się czy faktycznie nam odpowiada.
 1. Czy ta najlepsza rakieta ma znaczenie na etapie pierwszych kroków? Czy wystarczy kupić taką, którą doradzą sprzedawcy w sklepie sportowym?
 • Sprzedawca w sklepie sportowym kieruje się prostym schematem zalecanym przez producentów rakiet, tzn. wybiera model ze względu na wiek i wzrost dziecka – kupującego. Tu zawsze bezpieczniej zapytać trenera co dla naszej pociechy będzie najlepsze – najbezpieczniejsze. Rakieta do tenisa nie może być zbyt ciężka i za duża, a co najważniejsze dla dziecka musi się podobać!:)
 1. Co z piłeczką? Czy uczyć dziecko od początku grać normalną, czy tzw. miękką piłką?
 • Szkoły są dwie. Jest mini tenis i tenis. Formuła mini tenisowa zakłada, że ze względu na wiek trenujących piłki, rakiety i kort muszą być dostosowane do ich możliwości. Zwolennicy drugiej metody uważają, że i tak wcześniej czy później dziecko będzie grać twardą piłką, dużą rakietą na pełnowymiarowym korcie, więc czemu mamy co chwilę coś zmieniać i przestawiać. Jestem koordynatorem szkolenia minitenisowego w Polskim Związku Tenisowym i uważam, że każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Dla najmłodszych idealnym rozwiązaniem jest mini kort, mała, lekka rakieta i mięciutka-wolna piłka. Dzięki temu maluch szybko gra, a jak gra widzi efekt i jest zachwycony – zostaje i trenuje! Co wybrać? Dobrym przykładem będzie popularny football.. To trochę tak jakby młodego adepta piłki nożnej (5-latka) pragnącego zostać najlepszym na świecie bramkarzem postawić na ligowej bramce i uczyć bronić.. Czy to ma sens? Musi zdecydować rodzic z trenerem.
 1. Jak to jest z dziećmi leworęcznymi? Czy ma to znaczenie dla trenera i nauki gry?
 • Leworęczny utalentowany zawodnik to skarb :) Takich graczy jest niewielu, a co za tym idzie treningi i taktyka grane są pod praworęcznych przeciwników. Do gry z leworęcznym rywalem trzeba się „przestawić”, a nie jest to łatwe. Daje to leworęcznym pewien handicap.

Osoby leworęczne często we wczesnym etapie nauczania mają słabszą rękę grającą od swoich praworęcznych rówieśników, jest to jednak przejściowe i wynika z tego, że społeczności w większości jest praworęczna – prawostronna i wymaga od leworęcznych korzystania z właściwej dla większości strony. Jednak daje to leworęcznym pewną przewagę – jest potwierdzone naukowo, że im sprawniejszą mamy rękę niegrającą, tym wyższy poziom sportowy osiągnąć możemy ręką dla nas właściwą.

 1. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że dziecko 6-7- letnie chodzące na tenisa- to żadna nauka gry tylko głównie zabawa? A może to nauka przez zabawę?
 • Tenis najmłodszych można podzielić na kilka etapów: 4-6 inicjacja tenisowa (zachęcające gry i zabawy ruchowe o charakterze tenisowym), 7-8 lat mini tenis (wprowadzenie do pierwszych rozgrywek tenisowych), 8-9 lat midi tenis (zbliżenie się do gry na pełnowymiarowym korcie), 9-10 lat normalny tenis. Przejścia z jednego etapu do kolejnego zależą od rozwoju fizycznego dziecka i jeszcze kilku innych czynników. Najważniejsza jednak jest zabawa! Uczymy! Rozwijamy i przy tym wszystkim bawimy! To motywuje najmłodszych, zachęca do pracy i zaspokaja potrzebę ruchu. Profesjonalnie przygotowany prowadzący będzie potrafił w odpowiedni sposób zorganizować dla dziecka tenisową zabawę, a dla ufającego w jego kompetencje rodzica trening, który w kolejnych latach zaprocentuje.
 1. A co z podłożem na korcie? Czy to, na jakiej nawierzchni uczymy się grac w tenisa ma znaczenie?
 • Wyróżniamy następujące typy nawierzchni tenisowych: ziemna/ceglana – „mączka”, twarda – hard (beton, asfalt, akryl), trawiasta i dywanowa. Każda ma swoją specyfikę, a tym samym są też różnice treningowe. Od nawierzchni zależy prędkość piłki, jej rotacja oraz wysokość po „koźle”. Początek – tenis najmłodszych powinien być w komfortowych, przyjaznych dzieciom warunkach, i do tego najdogodniejsze będą nawierzchnie sztuczne, np dywan. Zawodnicy, z uwagi na turnieje rozgrywane na różnych nawierzchniach trenują na każdym typie kortów. Dorośli natomiast sami decydują jaki kort odpowiada ich stylowi gry najbardziej i jest dla nich najwygodniejszy. Podsumowując – nawierzchnia, na której uczymy się grać w tenisa ma znaczenie i warto spróbować gry na każdym typie kortów.
 1. Jakie korty, z jakim podłożem Pan poleca?
 • Przyjęło się że korty ziemne – ceglaste są najbezpieczniejsze dla stawów, to trochę tak jak bieganie po leśnych duktach, a nie po betonowym osiedlu. Jednak technologia budowy kortów z sztuczną nawierzchnią jest już bardzo zaawansowana i producenci kładą duży nacisk, by tworzone przez nich nawierzchnie nie sprzyjały urazom.

Każdy tenisista – zarówno amator jak i zawodnik – ma swój ulubiony rodzaj nawierzchni, a tym samym odpowiedni, właściwy dla niej bezpieczny styl, poruszanie się. Decyzja o wyborze podłoża kortu należy do gracza i jego upodobań.

 1. Pytanie zasadnicze, zapewne ważne dla każdej mamy- jak odpowiednio ubrać dziecko na zajęcia- szczególnie zimą, kiedy gra się pod balonem?
 • To prawda, że w Polsce najpopularniejszym zadaszeniem kortów na zimę są balony. Te, w przeciwieństwie do hal są nieco mniej komfortowe (jest wilgoć, niższa temperatura), ale wszystko zależy od obiektu. Ubiór więc też musimy od niego uzależnić. Strój na trening tenisowy musi być wygodny - nie powinien ograniczać ruchów.W trakcie treningu powinniśmy mieś możliwość zdjęcia bądź ponownego ubrania bluzy lub długich spodni, w zależności od natężenia wysiłku. Warto też zwrócić uwagę na obuwie – te musi być właściwe dla nawierzchni, na której trenujemy i najlepiej tenisowe. Jednak rozpoczynając tenisową przygodę nie musimy przed pierwszą lekcją uzbroić się w najdroższą profesjonalną odzież. Komfortowy strój sportowy, uśmiech i chęci są najważniejsze.
 1. Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do nauki gry w tenisa? Narty mocno obciążają stawy. Jak to jest w przypadku tenisa? Czy małe, drobne dziecko ma szanse, by skutecznie nauczyć się grać?
 • Przed rozpoczęciem treningów, tak jak przy każdej innej dyscyplinie, tak i w tenisie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, czy nie widzi żadnych dla nas przeciwwskazań zdrowotnych. Ale nie przesadzajmy. Zarówno nasze kolana, łokcie czy też barki są bezpieczne. Rekreacyjnie uprawiany tenis niczym nam nie grozi, a wyczynowe treningi pod okiem profesjonalnych instruktorów, trenerów też są bezpieczne. Maluchy, te drobne, i te bardziej pucułowate mają jednakowe szanse nauczyć się grać, a ich zdrowiu na profesjonalnych zajęciach tenisowych nic nie zagraża.
 1. Na jakie koszty trzeba być przygotowanym, by rozpocząć naukę gry w tenisa.
 • Na pewno nie musimy od razu inwestować w nową garderobę. Na nowy, topowy sprzęt też przyjdzie jeszcze czas. Podstawowy – rakietę - na początek powinien zapewnić nam klub lub trener. Co do kosztów zajęć to nie można ich wprost określić. Na opłaty mają wpływ: miejsce zamieszkania (tak jak to w wielu kwestiach bywa w mniejszych miejscowościach i na obrzeżach miast jest taniej), uprawnienia - kwalifikacje trenera, klub (każdy ma inną ofertę i inne możliwości, promocje), pora roku (zimą wzrasta koszt wynajmu kortu), rodzaj zajęć – indywidualnie czy grupowo, rekreacyjnie czy wyczynowo.
 1. Dlaczego tenis? Jak można w kilku zdaniach zachęcić rodziców i dzieci do tego sportu?
 • Bo to najpiękniejszy sport! Biały – czysty – fair! Brak bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem zmniejsza ryzyko urazu. Trening tenisowy zadba o wszechstronny rozwój fizyczny, motoryczny i intelektualny. Możliwość ćwiczenia w grupie rozwinie cechy charakteru właściwe dla sportów drużynowych, a mimo wszystko mamy do czynienia z dyscypliną indywidualną. Jest to sport dbający o kulturę osobistą, z tradycjami i …nie dla wszystkich! Nie dla wszystkich, bo wymaga czegoś więcej niż zwykłego biegania, skakania czy kopania-uderzania. Proszę nie zrozumieć mnie źle! Nie chcę szkalować innych dyscyplin, bo sam jestem sportowym pasjonatem - po prostu uważam, że tenis jest wyjątkowy, wspaniały. A w stwierdzenie, że drogi, zarezerwowany dla elit już chyba nikt nie wierzy.

Zachęcam i zapraszam na kort! Z tenisowymi pozdrowieniami / tenisowa piona

Tomasz Urbanek

Dziękujemy za rozmowę.

Tomasz Urbanek. Mgr inż. Instytutu Ekonomii i Technik Komputerowych. Nauczyciel wychowania fizycznego Instruktor i trener tenisa II klasy - LTT PZT nr 26. Trener i koordynator Akademii Tenisa Disney Channel. Kwalifikacje pedagogiczne. Ratownik PCK. Ratownik WOPR(pływalni, śródlądowy, morski). Członek International Life Saving. Ukończony z tytułem Ratownik kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Absolwent szkolenia Akademii Wychowania Fizycznego na stopień instruktora dyscypliny sportu pływnie. Żeglarz jachtowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Sternik jachtowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Instruktor dyscypliny sportu Baseball. Licencje Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego: - starszy sternik motorowodny - licencja motorowodna - holowanie narciarza Instruktor kajakarstwa. Wychowawca i kierownik w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Sportteam, tel: 0 501-620-844, tomaszurbanek@sportteam.pl

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy lek Silvecta osłabia skuteczność wkładki domacicznej?

Pytanie zasadniczo do ginekologa, ale program skierował je także do psychologa. Przyglądając się mu uważniej można by zmienić jego kierunek - jak używanie wkładki domacicznej wpływa na zdrowie psychiczne. Pozostając w ramach politycznej poprawności należałoby odpowiedzieć że nie ma żadnych ujemnych skutków. Ja dam pani jednak odpowiedź niepoprawną politycznie. Wyjdę w niej także poza neutralność światopoglądową. Próbując spojrzeć na problem nieco głębiej można powiedzieć że Pani antykoncepcję, (a właściwie wczesnoporonność) wbudowuje w siebie. Antykoncepcja i wczesnoporonność staje się elementem Pani organizmu, a w pewnym sensie także Pani psychiki. Pani organizm otrzymuje coś co ma głęboką symbolikę - zapobieganie nowemu życiu. Idąc dalej można by powiedzieć, że podobnie jak organizm zaczyna zawierać w sobie coś zapobiegającego rozwojowi nowego życia tak też w Pani psychice powstaje pewien obiekt zapobiegający nowemu życiu, w ogóle zapobiegający życiu. Gdyby psychikę potraktować jako składającą się z różnych części to pojawia się taka nowa cząstka która zapobiega życiu (w różnych aspektach). Biorąc pod uwagę, że w człowieku i tak istnieje popęd śmierci (tak przynajmniej uważają psychoanalitycy), to taka nowa śmiertelna cząstka w psychice może działanie tego popędu wzmacniać, a przez to przyczyniać się także do nasilania depresji.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy piersi po redukcji opadania się wyrównają?

Szanowna Pani, trudno się nie przejmować a radzić w takiej sytuacji można jedynie żeby poczekać bo jest jeszcze wcześnie po operacji. Może się wyrównają. Gdyby jednak miała Pani wątpliwości proszę o zdjęcia do oceny kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Co oznaczają tak bolesne stosunki?

Dzień dobry. Z opisu można wnioskować, że mimo intelektualnej gotowości do uprawiania seksu, emocjonalnie nie jest Pani jeszcze na nie gotowa - stąd prawdopodobnie nikła przyjemność podczas gry wstępnej i pieszczot i ból podczas stosunku. Dodać trzeba, że nierozsądne jest przechodzenie do seksu genitalnego, jeśli gra wstępna nie spełnia istotnej funkcji - czyli nie podnieca. Wygląda na to, że, powodowana uczuciem do partnera, zmusza się Pani do współżycia. Warto zatem na razie rozważyć zasadność podejmowania stosunków na rzecz rozwijania innych form seksualnych zachowań, ponieważ kontynuowanie bolesnych stosunków może skutkować zgeneralizowaną awersją do seksu. Powyższe rozważania niekoniecznie mogą być trafne, dlatego też, w celu rzeczywistego zdiagnozowania źródła problemu, sugerowałbym konsultację seksuologiczną - najlepiej razem z partnerem. Pozdrawiam.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jakie są sposoby na powiększenie piersi?

Szanowna Pani, Według moich pacjentek najbardziej przewidywalne i trwałe powiekszenie piersi o ładnym naturalnym kształcie dają jedynie implanty. Inne tzw nie inwazyjne metody są równie kosztowne jednak efekt znika. Z punktu widzenia onkologa wszystkie preparaty wstrzykiwane do piersi stanowią pewne zagrożenie dla dalszej profilaktyki nowotworów piersi. Zapraszam do kontaktu kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Dlaczego partnerka nie ma orgazmu waginalnego?

Dzień dobry. Jak można przypuszczać, Pana partnerka jest - podobnie jak Pan - osobą młodą. U młodych ludzi, rozpoczynających dopiero współżycie nierzadko występują problemy z osiągnięciem właściwej erekcji, nawilżeniem pochwy, osiągnięciem satysfakcji, etc. W większości dolegliwości te ustępują same wraz z nabieraniem doświadczenia i "uczeniem się" własnego ciała i ciała partnera/ki. U części jednak osób problemy te nie tylko nie ustępują, ale wręcz się pogłębiają (najczęściej z powodu nadmiernego przejmowania się swoim stanem), w związku z czym wymagają pomocy specjalisty. Z opisu można wnioskować, że Pańskiej partnerce prawdopodobnie bardziej odpowiada drażnienie łechtaczki, co skutkuje osiągnięciem przez nią orgazmów - w dodatku wielokrotnych. Tego rodzaju "przypadłości" nie leczy się, ponieważ jest ona normą - wiele kobiet osiąga orgazm nie poprzez drażnienie pochwy, a właśnie łechtaczki. Pańskie wątpliwości najlepiej rozwiałaby konsultacja z seksuologiem, dzięki której mógłby Pan bliżej zapoznać się ze specyfiką kobiecego orgazmu - znacznie bardziej skomplikowanego niż orgazm męski oraz zrozumieć również własną rolę w relacji - nie tylko seksualnej. Pozdrawiam.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy miesiączka nasila nerwicę?

Wiele kobiet odczuwa zmiany zachodzące w organizmie w cyklu miesiączkowym. Objawy są różne, w tym wzrost napięcia, drażliwości. To z kolei może mieć wpływ na odczuwany przez Panią lęk lub niepokój lub też utrudniać wypracowane wcześniej strategie zaradcze. Warto jednak omówić to szerzej ze swoim psychoterapeutą. Być może także dobrym pomysłem byłoby zwiększenie częstotliwości spotkań z terapeutą?

Dr n. med.  Maciej Matuszczyk Psychiatra , Seksuolog , Katowice umów wizytę

Czy seks będzie mi kiedyś sprawiał przyjemność?

Ból przy stosunku nie jest niestety rzadkością. Polecam najpierw wizytę u ginekologa, aby wykluczyć jakiekolwiek przyczyny biologiczne. Polecam poszukanie ginekologa, który jest jednocześnie seksuologiem - bo jeśli wykluczy przyczyny organiczne - będzie mógł pomóc w zakresie problemu jakim jest Dyspareunia nieorganiczna (proszę poszukać w google). Podsumowując - to jest do wyleczenia, ale trzeba nie da się tego zrobić bez wizyty u specjalisty.

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.