Niepozorne produkty, które mogą wywołać chorobę u dzieci

Zatrucia pokarmowe – zwłaszcza w przypadku dzieci mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla życia młodego, rozwijającego się organizmu. Takie objawy jak: biegunka, skurcze żołądka, gorączka, ból głowy, wymioty czy bóle stawów nigdy nie powinny być bagatelizowane.

Warto również zwracać większą uwagę na produkty, które kupujesz i podajesz swojemu dziecku. Niestety wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozornie bezpieczne i zdrowe artykuły spożywcze mogą być przyczyną poważnych zatruć.

Polecane wideo:

Warzywa liściaste

Zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych i powinny znaleźć się w każdej zbilansowanej diecie. Należy jednak pamiętać, że sałata, cykoria, szpinak, kapusta, kapusta włoska, rukola czy boćwina mogą być skażone bakteriami pochodzącymi z obornika, brudnej wody, zanieczyszczonych zbiorników wodnych czy nieumytych rąk.

Aby uniknąć  zachorowania, należy przed każdym podaniem myć dokładnie warzywa pod bieżącą wodą. Dotyczy to również produktów pakowanych. Eksperci zalecają także używanie osobnych desek do krojenia warzyw.

Pomidory

Pomidory są najczęściej przyczyną zatruć pokarmowych pojawiających się u dzieci latem. Pomidory mogą być zanieczyszczone, ale możesz zapobiec rozwojowi i rozmnażaniu się bakterii, które się na nich znajdują. Zawsze myj dokładnie wszystkie warzywa i owoce i nie trzymaj ich w pobliżu innej surowej żywności pochodzenia zwierzęcego, np. mięsa czy jajek.

Owoce jagodowe

Truskawki, jeżyny, maliny – również te w mrożonej postaci mogą wywołać niebezpieczne dolegliwości zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mrożone mieszanki, a także świeże owoce jagodowe mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia wątroby typu A. Na przestrzeni lat odnotowywano również zatrucia malinami, które powodowały u dzieci biegunki, wymioty, odwodnienia i omdlenia.

Jaja

Jajka są produktem powodującym zakażenie salmonellą, na które dzieci są wyjątkowo podatne. W ekstremalnych przypadkach choroba może prowadzić nawet do śmierci, gdyż młode organizmy nie są jeszcze w stanie bronić się przed niebezpiecznymi bakteriami.

Zakażenia powodują biegunkę i wymioty, przez które organizm malucha szybko się odwadnia. Bakterie salmonelli możesz znaleźć również w mięsie, mleku oraz jego przetworach. Kluczem do zabicia zarazków jest ugotowanie pokarmów. Nie zaleca się również podawania dzieciom produktów, które zawierają surowe jaja, np. ciasta, ciasteczka czy kogel-mogel.

Tuńczyk

Spożywanie ryb zawierających cenne kwasy tłuszczowe jest zalecane osobom w każdym wieku. Niestety na pewne rodzaje ryb należy zawrócić szczególną uwagę. Tuńczyk może być skażony bakterią scombrotoxin, która powoduje bolesne dla dzieci skurcze oraz bóle głowy.

Jeśli po złowieniu tuńczyk był przechowywany w temperaturze powyżej 60 st. C (nietrudno o to w rejonach, gdzie poławia się te ryby), może uwalniać toksyny, których nie będzie w stanie zabić obróbka termiczna w wysokich temperaturach. Zarówno w przypadku ryb, jak i owoców morza najważniejsza jest ich świeżość i sposób przechowywania, zanim trafią na talerz.

Zdrowe i szybkie do przygotowania przekąski

Każdy ma ochotę na podgryzanie między posiłkami, jednak należy upewnić się, że przekąski te są dla nas zdrowe. Odkryj pomysły na zdrowe przekąski, które...

Ziemniaki

Świeże, odpowiednio ugotowane ziemniaki bardzo rzadko są sprawcami zatruć pokarmowych. Jeśli przyrządzasz je w domu z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków higieny, możesz spać spokojnie.

Eksperci nie zalecają jednak spożywania sałatek ziemniaczanych w restauracjach czy barach – tam ugotowane warzywa mogą być przechowywane w pobliżu surowych mięs oraz jajek, a to już niewielki krok od zarażenia się bakteriami listerii, pałeczkami czerwonki (shigella), E.coli czy salmonelli.

Lody

Które dziecko nie uwielbia lodów? Przysmaki, zwłaszcza te kupowane w budkach czy małych sklepikach, nakładane prosto z pojemnika, mogą powodować zatrucia pałeczkami okrężnicy, bakteriami salmonelli, wirusem wywołującym żółtaczkę typu A, bakteriami gronkowca złocistego, a także laseczkami jadu kiełbasianego.

Zwłaszcza latem ryzyko zatruć lodami wzrasta – temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Oczywiście do zakażenia może dojść również w domu, jeśli lody dla malucha przygotowujesz z surowych jajek.

Katarzyna Krupka, 7 miesięcy temu

Żywienie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Żywienie malucha
Żywienie malucha

Co jedzą na śniadanie dzieci z całego świata?

Co jedzą na śniadanie dzieci z całego świata?

, mango, awokado, jagód acai. Wietnam Zupa na śniadanie? W Wietnamie maluchy od samego rana zajadają się bulionem z makaronem, wołowiną (lub kurczakiem (...) słońca, mamy dbają o to, by dzieci otrzymywały porcję witaminy D. Maluchy...

Żywienie malucha

Zdrowotne soki pod lupą - wybierz ten najlepszy

Zdrowotne soki pod lupą - wybierz ten najlepszy

dr n. med. Agnieszka Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Soki owocowe można podawać niemowlakom od 7. miesiąca życia (...) (jeśli są karmione piersią), a tym, które przyjmują mleko modyfikowane, już od 5. Na początku...

Żywienie malucha

Superżywność dla dzieci

Superżywność dla dzieci

Owsianka Badania wykazały korzystny wpływ spożywania owsianki na poziom koncentracji uczniów na lekcjach. Bogate w błonnik pełne ziarna powodują stopniowe uwalnianie energii do całego organizmu i znormalizowanie poziomu uwagi młodych żaków. Orzechy Zdrowe...

Żywienie malucha

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Jak przekonać niejadka do nowych potraw?

Niejadek w rodzinie W każdej rodzinie zdarzają się dzieci, które sprawiają duże problemy z odżywianiem. Niektóre dzieci lubią próbować nowych rzeczy, a niektóre odmawiają zjedzenia czegokolwiek innego poza kilkoma potrawami. Jak przekonać niejadka do...

Żywienie malucha

Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice

Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice

, nie jest to treść żołądkowa i bezpośredniego kontaktu płód ze strawionymi resztkami pokarmów nie ma, ale udowodniono naukowo, że żywienie się ciężarnej ma wpływ (...) z jedzeniem Kilkumiesięczne dziecko nie wie, co to znaczy, gdy rodzic...

Żywienie malucha

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko do karmienia Chicco I-Sit jest przeznaczone dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Żywienie malucha

Ile powinno jeść dziecko?

Ile powinno jeść dziecko?

Ile dziecko powinno jeść? - pytanie to zadaje sobie niejedna mama, martwiąc się, że jej maluch zjada mniej niż dzieci w przedszkolu czy pociechy

Żywienie malucha

Czym jest neofobia żywieniowa?

Grymaszenie czy neofobia żywieniowa? Czy grymaszenie dziecka podczas posiłków to zawsze neofobia żywieniowa? Co oznacza ten skomplikowany termin, czym objawia się schorzenie i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety małego niejadka?