Trwa ładowanie...

Kakao rozpuszczalne, czyli słodka trucizna o poranku

Głównym składnikiem błyskawicznego kakao jest cukier
Głównym składnikiem błyskawicznego kakao jest cukier (123RF)

Kakao dla wielu kojarzy się z okresem dzieciństwa. Serwowane przez mamy i babcie smakowało najlepiej. Dzisiaj również napój ten podaje się najmłodszym. Niestety, często w wersji, która niewiele wspólnego ma ze zdrowiem. Kupując kakao dla dzieci warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład, aby nie zaserwować dziecku chemicznej mieszanki, która ma niewiele wspólnego ze zdrowiem.

spis treści

1. Co możemy znaleźć w kakao?

W sklepach kupić można, m.in. kakao w granulkach lub kakao w proszku typu instant. Są błyskawiczne w przygotowaniu i – jak przekonują niektórzy – bardzo smaczne. Tu jednak lista ich zalet się kończy.

Analizując skład kakao dla dzieci, możemy znaleźć mnóstwo szkodliwych składników, wiele z nich zawiera bowiem substancje poprawiające smak i zapach produktu, takie jak:

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"
  • sól;
  • lecytyna sojowa (emulgator);
  • aromat;
  • węglan wapnia;
  • węglan magnezu.

I dlatego też producenci nie nazywają swojego produktu „kakao”, tylko „napój kakaowy”.

W składzie tego typu produktów najważniejsze są substancje słodzące. To one stanowią główny składnik błyskawicznego kakao. W 100 g proszku znaleźć można aż 85 g cukru!

Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze
Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze [9 zdjęć]

Niektórzy ludzie jedzą tak dużo cukru, że mogą być nawet od niego uzależnieni. Jak poznać, że uzależniłeś

zobacz galerię

A więc zamiast pożywnego śniadania dziecko otrzymuje o poranku prawdziwą bombę kaloryczną. Taka dawka cukru nie tylko nie doda energii, ale też negatywnie wpłynie na koncentrację i sprawi, że zanim nasza pociecha zacznie pierwsza lekcję, już będzie głodna.

Kakao w granulkach jest też bardzo kaloryczne. A to sprzyja nadwadze i otyłości.

Przeczytaj koniecznie

Zdaniem dietetyka, w diecie dziecka nie ma miejsca na napoje kakaowe typu instant. – I to nie tylko ze względu na ilość zawartych w nich kalorii, ale też znikomą wartość odżywczą. Największy sprzeciw budzi biały cukier w składzie, często lokowany na pierwszej pozycji. Zauważmy, że by przygotować napój, producent zleca wsypanie do kubka co najmniej czterech łyżeczek proszku, z czego trzy to sam cukier! Zbędnymi dodatkami jest też lecytyna sojowa i aromaty – zauważa Patrizia Polańska, dietetyk medyczny.

2. Witaminy w proszku

By zachęcić rodziców do zakupu napoju kakaowego, producenci wzbogacają swój produkt witaminami i minerałami. W ten sposób przekonują, że to świetna propozycja dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że w takiej formie są one mało przyswajalne.

Rozpuszczalne kakao w swoim składzie często zawiera również dodatki, które nie powinny znajdować się w diecie dziecka. Często ukryta jest w nim sól, której na co dzień spożywamy za dużo (najczęściej właśnie wraz z produktami przetworzonymi).

3. Jak wybrać dobre kakao?

Kupując kakao należy zwracać uwagę na jego skład. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup tradycyjnego proszku (im ciemniejszy, tym lepiej).

Kakao ma w swoim składzie wiele cennych substancji, m.in. flawonole, związki organiczne o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

Związki flawonowe to silne antyoksydanty, które obniżają krzepliwość krwi, jak również chronią przed miażdżycą.

Kakao w swoim składzie kryje również teobrominę – alkaloid purynowy, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Ma działanie pobudzające organizm, a ponadto przyspiesza pracę serca, rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie tętnicze.

– Gorzkie kakao jest ponadto naturalnym źródłem minerałów (magnezu, potasu, cynku, wapnia) i tzw. biologicznie aktywnych związków o właściwościach przeciwutleniających, które działają ochronnie na cały organizm – mówi Patrizia Polańska.

Głównym składnikiem błyskawicznego kakao jest cukier
Głównym składnikiem błyskawicznego kakao jest cukier (123RF)

Kakao można podawać dziecku, które ukończyło pierwszy rok życia. Warto pamiętać, że substancja ta jest silnym alergenem, jak również ma właściwości zapierające. Jeśli więc dziecko ma problem z wypróżnianiem, kakao nie powinno w tym okresie być obecne w jego diecie.

Z kolei surowe kakao to jeden z domowych sposobów leczenia biegunki u dzieci. Zaleca się jego przygotowanie na wodzie i podawanie w czasie tzw. diety biegunkowej.

Następny artykuł: Nie pocieszajmy dzieci cukierkami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze