Trwa ładowanie...

Wyjeżdżamy z dzieckiem

Avatar placeholder
05.12.2017 16:15
Wyjeżdżamy z dzieckiem
Wyjeżdżamy z dzieckiem

Artykuł sponsorowany

Każda większa podróż z maluchem często spędza sen z powiek rodzicom. Ważne są nie tylko akcesoria, które ułatwią nam wycieczkę, ale także ich jakość, a przez to bezpieczeństwo naszego dziecka. Produkty, które wybieramy, muszą więc być dobrej jakości oraz dostosowane do wieku i potrzeb naszej pociechy.

spis treści

1. Kiedy można ruszyć z dzieckiem w podróż?

Dziecko nie lubi pasów bezpieczeństwa, fotelików, wymuszonej pozycji siedzącej i bezruchu. Nasza pociecha jest przecież na etapie intensywnego rozwoju i chce poznawać świat. Każde ograniczenie bardzo denerwuje malucha i doprowadza go do frustracji. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do wyjazdu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jeśli nigdy wcześniej nie udawaliśmy się z maluchem w dłuższą podróż, należy go stopniowo przyzwyczajać do tego zarówno poprzez tłumaczenie, jak i praktykę. Przed planowanym wyjazdem, wybierzmy się z dzieckiem na krótszą wyprawę. Starajmy się zabawiać dziecko. Starsze dziecko łatwiej zająć, np. poprzez oglądanie bajek na tablecie, wspólne śpiewanie piosenek, oglądanie książek czy rozmowę o tym, co widać za oknem.

2. Dziecku bezpiecznie

Dziecko w każdym wieku powinno mieć odpowiedni fotelik samochodowy, jeśli wybiera się w podróż. Musi on nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim być zgodny z normami bezpieczeństwa.

Szukając fotelika dla dziecka, przede wszystkim należy zwróć uwagę na jego maksymalne obciążenie, czyli ilu kilogramowe dziecko może z niego korzystać. Ważna jest także odpowiednia wysokość zagłówków, które powinny dostosowywać się do wzrostu dziecka, oraz 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. W przypadku fotelików dla najmłodszych dzieci, zaletą jest trójstopniowa regulacja oparcia, która pozwala na wygodny sen dziecka podczas dłuższej podróży.

Przed zakupem fotelika warto go przymierzyć do samochodu, jak również sprawdzić, czy sposób jego montowania sprawdzi się w twoim modelu auta. Foteliki mogą być montowane zarówno na pasy bezpieczeństwa, jak i system ISOFIX. Ten drugi wymaga odpowiedniego wyposażenia auta. Najważniejsza jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Foteliki dla dziecka muszą mieć certyfikat unijny dopuszczający fotelik do użytku, jak również pozytywne wyniki testów zderzeniowych.

Kinderkraft - Fotelik "Safety FIX"
Kinderkraft - Fotelik "Safety FIX"

Wymagania określone w europejskim standardzie ECE R44 spełniają np. foteliki samochodowe marki Kinderkraft, np. „Safety FIX”, który został również wyposażony w dodatkowe zabezpieczenie – system TopTether. Fotelik ten wykonany jest z przewiewnego i trwałego materiału i mogą w nim podróżować dzieci o masie ciała od 9 do 36 kg. Aby podróż przebiegła bez przykrych niespodzianek, upewnij się jednak, czy fotelik jest dobrze przymocowany, nie rusza się na boki, a pasy są ściągnięte na dwa palce.

3. Dziecku komfortowo

W okresie jesienno-zimowym, pamiętajmy o zdejmowaniu dziecku kurtki w samochodzie. Zwłaszcza kurtki puchowe, ze śliskiego materiału, stanowią zbyt dużą przestrzeń pomiędzy dzieckiem a pasami, które ciężko jest wówczas ściągnąć. Warto zatem nagrzać wcześniej samochód i rozebrać w nim dziecko do ciepłej bluzy.

Ważne jest także, aby w przypadku dzieci robić przerwy w podróży. Nie jest to tylko kwestia urozmaicenia maluchowi czasu, ale po około 30 minutach w przypadku najmłodszych, kręgosłup potrzebuje rozruszania po jeździe w pozycji wymuszanej przez fotelik.

Wycieczka z dzieckiem wymaga także szeregu niezbędnych akcesoriów. Są nimi chociażby osłonki na szybę, które chronią dziecko przed słońcem. Warto zabrać ze sobą także bidon trzymający ciepło (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) lub kubek niekapek. Jeśli twój maluszek korzysta z nocnika, zaopatrz się w nocnik podróżny z wymiennym, jednorazowym wkładem, który łatwo złożyć i rozłożyć w wygodnym dla dziecka miejscu.

Kinderkraft - łóżeczko turustyczne "JOY"
Kinderkraft - łóżeczko turustyczne "JOY"

W podróż można zabrać także ulubione dziecięce gadżety, zwłaszcza kocyk i ukochaną przytulankę. Umilą podróż samochodem, jak również dodadzą dziecku poczucia bezpieczeństwa podczas zasypiania w nowym miejscu. Przydatnym gadżetem jest także łóżeczko turystyczne, takie jak „Joy Plus” czy „Joy z akcesoriami” marki Kinderkraft. Łatwo się rozkłada, a podczas podróży zajmuje niewiele miejsca (po złożeniu ma wymiary 76x20x20 cm). Ponadto łóżeczko posiada zabezpieczenie przed złożeniem oraz wejście zapinane na zamek. Siatka na trzech bokach produktu sprawia, że dziecko jest doskonale widoczne. Dodatkowo łóżeczko zostało wyposażone w podwieszaną podłogę dla niemowląt.

Kinderkraft - nosidło "Comfort"
Kinderkraft - nosidło "Comfort"

Jeśli planujecie dużo spacerować, a chcecie zaoszczędzić miejsce w bagażniku, rezygnując z wózka, wybierzcie nosidełka. Aby było wygodne i przede wszystkim zdrowe dla kręgosłupa i bioder dziecka, jego panel pod nóżkami musi być na tyle szeroki, aby układał dziecko w pozycji na żabkę, a więc materiał sięgał od kolanka do kolanka.

Wyjazd z małym dzieckiem nie będzie należał do najłatwiejszych, jednak każda chwila spędzona wspólnie całą rodziną z pewnością pozostawi nam mnóstwo fantastycznych wspomnień. Dla malucha podróż to duże wyzwanie, które jednak przyniesie mu ogromne korzyści. Nauczy się on cierpliwości, będzie bardziej chętny do podejmowania nowych wyzwań. Jednocześnie podróżowanie pomoże mu rozwijać umiejętności społeczne. Nie rezygnujmy więc z podróży, mając małe dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze