Alkohol i młodzież
Alkoholizm młodzieży to w naszym kraju bardzo poważny problem. Większość nastolatków już w bardzo młodym wieku ma pierwszy kontakt z alkoholem, a wielu z nich pije regularnie aż do stanu upojenia. Częstsze jest również uzależnienie od alkoholu u coraz młodszych ludzi. Skutki picia alkoholu obejmują wszystkie sfery życia. Alkohol negatywnie wpływa na młodego człowieka zarówno pod względem fizycznym, psychicznym, jak i społecznym. Niestety często problem alkoholowy nastolatków jest bagatelizowany przez rodziców, którzy przecież najbardziej mogą pomóc dziecku.
1. Dlaczego młodzież pije alkohol?
Młodzi ludzie na pytanie dlaczego piją, często mówią, że alkohol pomaga im w pozbyciu się stresu i pozwala im zapomnieć o kłopotach w domu, szkole lub o zawodzie miłosnym. Czasami robią to na złość rodzicom lub nauczycielom. Pijąc alkohol zyskują uznanie w oczach rówieśników. Jest to dla nich sposób na uzyskanie akceptacji kolegów i koleżanek. Prawda jest taka, że nałogowi alkoholowemu częściej ulegają osoby słabsze psychicznie, które nie potrafią sobie poradzić z trudnościami życiowymi. Dla nich źródłem siły jest właśnie alkohol.
Są również nastolatkowie, którzy twierdzą, że piją alkohol dla dobrej zabawy, bo sprawia im to przyjemność. Być może przyczyny uzależnienia są znacznie głębiej zakorzenione, jednak trudno się do nich przyznać.
2. Fizyczne skutki picia alkoholu
Każdy rodzic powinien pamiętać, że alkohol to substancja szkodliwa, zatruwa organizm i niszczy komórki. U dziecka, które pije alkohol dochodzi do podrażnienia błon śluzowych gardła i przełyku. Alkohol szczególnie niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. To właśnie tu sprawia, że komórki nerwowe wolniej przewodzą sygnały. W efekcie dochodzi do rozluźnienia, spowolnienia ruchów, a nawet zataczania się. Zaburzenia występuję również w obrębie zmysłów wzroku i słuchu, w wyniku czego reakcje człowieka są opóźnione. Zaburzona jest również zdolność koncentracji. Warto przypomnieć, że najpoważniejsze skutki picia alkoholu to wypadki, które powodują pijani kierowcy.
Osoby, które często piją alkohol mogą mieć także problemy z różnymi infekcjami, zapaleniem nerwów i chorobami skóry. Uzależnienie od alkoholustopniowo wyniszcza organizm i może doprowadzić do śmierci.
3. Psychologiczne skutki picia alkoholu
Reakcje organizmu na alkohol mogą być bardzo różne. Picie alkoholu może złagodzić napięcie i lęki. Człowiek jest zrelaksowany i mniej przejmuje się problemami. Często traci również zahamowania i może powiedzieć coś, czego normalnie by nie powiedział. Powszechne są również zachowania agresywne, bójki, a nawet dopuszczanie się aktów wandalizmu i przestępstw.
Niekiedy w wyniku picia alkoholu dochodzi do stanu upicia patologicznego. Z jednej strony mogą pojawić się objawy przypominające padaczkę. Z drugiej zaś strony nastolatek może doznać omamów, urojeń i iluzji. Upicie patologiczne utrzymuje się nawet do kilkunastu godzin. Po tym osoba, która się upiła zapada, w tzw. sen terminalny, po którym zwykle nie pamięta tego, co robiła i co się z nią działo.
Niektórzy na alkohol reagują silnym, depresyjnym pobudzeniem, które może prowadzić do samookaleczeń, a nawet prób samobójczych.
Innym skutkiem regularnego nadużywania alkoholu jest choroba alkoholowa. Dotyczy ona nie tylko osoby uzależnionej, ale całej jej rodziny. Nieleczona może doprowadzić do śmierci.
Alkoholizm młodzieży to sytuacja, na którą w naszym społeczeństwie nie powinno być przyzwolenia. Reagować powinni rodzice, a także sprzedawcy alkoholu, którzy nie powinni pozwalać na kupowanie go przez nieletnich.